Переглядів: 2757

Одеса. 2 травня 2018-го

Без «картинок» для пропагандистів

Посилені заходи безпеки, запроваджені в Одесі 2 травня, таки дали результат: за винятком кількох інцидентів, яких у звичайні дні у місті трапляється значно більше (словесні перепалки, стусани опонентові в суперечці та інші схожі «дебати»), знакова дата пройшла без «яскравих картинок» для пропагандистського ТБ країни, що зазіхала і на наші терени.

Так, кілька центральних вулиць уранці стали в заторах (бо силовики спочатку таки аж дуже обмежили рух у районах, прилеглих до місць, де 2 травня 2014 року відбувалися події, що достеменно змінили нашу новітню історію). Так, багатьох одеситів обурили прапори міста, вивішені в жалобі, й відсутність державних прапорів на знак перемоги української Одеси над «рашкаміровськими» проектами. Так, кінця-краю не видно судово-правовій невизначеності у так званій справі «2 травня», яка, з одного боку, й досі перебуває в полі пильного зору світової громадськості, кидаючи помітну тінь на спроможність нашої держави вершити правосуддя, а з іншого — залишається зручним джокером у колоді карт ідеологічної брехні для деяких партій та їхніх ляльководів, що мріють повернутися на владну авансцену в Україні. Так, підстави для невдоволення були і, вочевидь, ще не скоро ми їх позбудемося.

Але не можна не визнати і того факту, що 2 травня кожен містянин і гість Одеси міг (певна річ, без гранат-обрізів у наплічниках, леніних-сталіних на транспарантах та стрічок сумновідомих кольорів на рукавах-лацканах — і Богу дякувати) прийти того дня і на Соборну площу, звідки в 2014-у стартувала мирна хода футбольних вболівальників та патріотично налаштованої молоді, і на ріг Преображенської й Дерибасів-ської, де по тій ході відкрили вогонь прибічники «Русской весны» й де кулі скосили Ігоря Іванова та Андрія Бірюкова, і на Куликове поле, де сталася кривава розв’язка із 48 загиблими. А от чого не було (і ще раз — дякувати Господу та тим, хто цього не допустив), то це політичної дефіляди перед Будинком профспілок, фактично на могилах, що практикувалося у попередні роки й масово тиражувалося московськими каналами на весь світ.

Попереду — ще одна дата, наповнена, на жаль, не стільки шаною до пам’яті полеглих у Другій світовій й усвідомленням неосяжності біди, яку несе із собою будь-яка війна, скільки «скрєпами» та ідолами з минулого. Хочеться сподіватися, що 8 та 9 травня Одеса знову вбережеться від того, щоб стати головною «картинкою» на всіляких «рашатудей».

Ольга СІРА.

Для діалогу шоломи зайві

Голова Консультативної місії ЄС в Україні Кястутіс Ланчінскас висловив вдячність усім, хто сприяв забезпеченню мирного та належного проведення в Одесі заходів з нагоди річниці трагічних подій 2 травня 2014 року. Впродовж кількох тижнів КМЄС тісно співпрацювала з різними відомствами та активістами з метою забезпечення мирного перебігу масових заходів 10 квітня (звільнення Одеси від нацистів) та 2 травня (річниці пожежі в Будинку профспілок 2014 року).

«Те, що ми побачили вчора, було демонстрацією європейського підходу до забезпечення громадського порядку, — заявив у четвер Кястутіс Ланчінскас. — В основі цієї моделі — діалог, сприяння та деескалація перед заходом, а також гарантування всім громадянам використання права на мирні зібрання. Нам дуже приємно бачити застосування на практиці того, що ми рекомендуємо, і, що важливіше, позитивні результати цього».

У минулі роки заходи на початку травня відзначалися напруженням та конфронтаціями між різними групами й поліцією, але ключову роль у взаємодії з близько тисячею учасників учорашніх акцій відіграли групи превентивних комунікацій (так званої «поліції діалогу»), які безпосередньо на місці допомагали знижувати напругу, що виникала. Звичні поліцейські у формі також були поруч, але вони трималися від натовпу на відстані, що є новим підходом для України. «Ключем до збереження порядку є поступальний підхід, — сказав голова КМЄС. — Це означає, що поліції не варто екіпіруватися в шоломи та щити, це допоможе створити мирну атмосферу. Сила повинна застосовуватися виключно як останній засіб».

Іншим нововведенням була зустріч, що організована минулого тижня Одеською ОДА та підтримана місією. До діалогу запросили представників правоохоронних органів та громадськості (причому протилежних політичних поглядів). У підсумку учасники наради погодили спільний підхід у плануванні заходів 2 травня. Ця зустріч допомогла налагодити порозуміння між представниками протилежних груп: усі визнали рівне право кожного на висловлення власної думки, але в рамках чинного законодавства. Пан Ланчінскас переконаний, що і та зустріч суттєво допомогла знизити рівень напруги 2 травня в Одесі.

Під час самих заходів експерти КМЄС із забезпечення громадського порядку та стратегічних комунікацій працювали в мобільних командних центрах поліції, допомагаючи консультаціями, аж поки пізно ввечері натовп не розсіявся. Місія допомагатиме й під час заходів, що відбуватимуться в Одесі з нагоди Дня Перемоги 9 травня.

КМЄС не має виконавчих повноважень, але допомагає українській владі реформувати сектор цивільної безпеки, надаючи стратегічні консультації та практичні поради. Забезпечення громадського порядку — один з п’яти пріоритетів діяльності місії. Ми сподіваємося, що досвід Одещини слугуватиме добрим прикладом для органі-зації діяльності із забезпечення громадського порядку і в інших регіонах.

Людмила БОРТОК.
Прес-служба КМЄС.

Тут зупинили московську навалу

Об’єднані націоналісти з ВО «Свобода», «Правого сектора» та «Національного корпусу» провели марш, приурочений до четвертої річниці перемоги одеситів 2 травня 2014 року. Разом із побратимами відзначити героїчний чин захисників Одеси прибув і лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок, повідомляє прес-служба цієї політсили.

Колона націоналістів традиційно пройшла від пам’ятника Тарасові Шевченку до Соборної площі. Активісти поклали квіти на місці загибелі героїв 2 травня — проукраїнських активістів Ігоря Іванова та Андрія Бірюкова. Пам’ять про них вшанували хвилиною мовчання.

На мітингу, яким завершилася акція, Олег Тягнибок, зокрема, наголосив: «Сьогодні, 2 травня — надзвичайно важливий для історії українських перемог день. І чотири роки по тому, як відбулася ця героїчна для українців подія, маршем вулицями Одеси її відзначають українські націоналісти. Але я більш ніж переконаний: незабаром настане час — і це буде загальнонаціонально визнаний день. Бо 2 травня 2014 року фактично була зупинена московська агресія в частині путінського проекту «Русская вєсна». Може, вже багато хто забув про це, але давайте перенесемося в 2014 рік. Тоді московські окупанти-агресори через перебрання влади у восьми областях України, в тому числі на Одещині, хотіли створити тут так звану «Новоросію». І саме завдяки патріотизму й героїз-му українців, які загинули на розі Дерибасівської й Преображенської, вдалося зупинити цю московську захланну навалу. Це була демонстрація української сили».

Фоторепортаж Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net