Переглядів: 6304

Орієнтовані на успіх

У Балті якраз цвіли вишні. А ще у кожному дворі, на кожній вулиці — дуже багато тюльпанів. Майже п’ятсотлітня самодостатня Балта — місто обласного значення, що три роки тому стало центром об’єднаної територіальної громади, до складу якої входять 28 населених пунктів і майже 35 тисяч населення — сяяла чистотою і весняною свіжістю.

Чисто не там, де часто прибирають, а там — де не смітять. Нині в цій громаді мода на чистоту і доглянутість. Дуже популярні «суботники» і «недільники». Люди — школярі, ветерани праці, службовці, приватні підприємці, місцеве начальство, попоравши власні садиби, виходять і дружно прибирають парки й узбіччя доріг, висаджують бузок і квіти…

І в тій спільній безоплатній праці зароджується та міцніє велика суспільна сила, коли кожен починає ставитися до громадського як до власного, що є ознакою демократизму, патрі-отичної налаштованості людей. Адже патріотизм — це не щось узагальнено-ефемерне, це доволі прості та зрозумілі речі: любов до землі, на якій ти народився, повага до історії свого краю, до праці інших, суворе дотримання правил співжиття, посильна турбота про благо громади.

На запрошення Балтської ОТГ виконавчий директор Одеського регіонального відділення Асоціації міст України В’ячеслав Демченко привіз до них невеличку команду журналістів і представників громад з Миколаївської області, які прагнуть розбудувати гідне життя на своїй землі й охоче цікавляться тим, що сусідам уже вдалося зробити, щоб перейняти позитивний досвід, а також побачити, де «набили ґуль», аби уникнути аналогічних «вибоїн» на власному шляху об’єднання.

Як слушно зауважила одна з попутниць у тій поїздці до Балти, нас ніхто ніде (маючи на увазі всю земну кулю) з гарячими пиріжками не чекає, але й ніхто їх тут за нас для нас пекти не буде: Україна — наш рідний дім, нам у нім і лад наводити.

На жаль, у газетній публікації, при всьому бажанні, не можливо охопити неосяжне — все, чому радіє громада, як і те, що її тривожить. План заходу чітко окреслив тематику нашого десанту: освіта й медицина.

Валерій Желіховський, заступник міського голови з соці-альних питань, ознайомив нас з основним принципом, за яким живе нині ця доволі людна громада: що ти вклав до спільного кошика, на те і можеш претендувати.

Вкладати ж почали пристойно: з початку цього року на рахунку мають понад 106 мільйонів громадських гривень, на які, погодьтеся, можна розвиватися. Держава наразі підтримує громади субвенціями, але вони — це лише заробітна плата медикам та освітянам. На все інше мусять заробляти.

Начальник відділу охорони здоров’я міськради Станіслав Чорний запросив нас до міської амбулаторії сімейної медицини, де зараз працюють четверо сімейних лікарів. Нині в громаді триває так звана приписна кампанія (з обрання сімейного лікаря). Того дня у Балтському центрі первинної медико-санітарної допомоги черг не було. Але люди йшли і йшли. Тож під кінець робочого дня, а його подовжили, щоб прийняти всіх зацікавлених, медики звітували про три тисячі підписантів.

Тут ми зустріли й групу старшокласників із місцевої гімназії, яких вбрали, як справжніх лікарів. Так у громаді проходять профорієнтаційні заходи: скоро вступна компанія, діти визначаються з професією. До слова, іншу групу старшокласників, які в майбутньому бачать себе сільгоспвиробниками, того дня забрали на фермерські поля, а ще одну — до… поліції: кілька юнаків і юнка мріють стати правоохоронцями чи юристами. (Є задум, що громада дуже скоро зможе оплачувати навчання своїм дітям, які кваліфікованими спеціалістами повернуться назад.)

Та повернімося, наразі, до медицини. Тут до послуг пацієнтів міської амбулаторії — маніпуляційна, денний стаціонар для дітей та матері з дитиною, мала операційна, діагностичний кабінет.

За рахунок фінансових залишків минулого року і перевиконання поточного бюджету Балтська ОТГ змогла додатково виділити на охорону здоров’я майже два мільйони гривень. Ці кошти пішли, переважно, на ремонт фельдшерсько-акушерських пунктів і центрів первинної медико-санітарної допомоги у селах громади.

Створено єдиний медично-інформаційний реєстр: впроваджено ІМС (електронну картку) з підключенням диспетчерської Балтського відділення швидкої медичної допомоги та приймального відділення Балтської ЦРЛ. За допомогою цієї програми можна зареєструвати пацієнта на прийом, зробити електронні записи в його медичному документі, відправити їх на роздрукування, і таким чином усе занотоване лікарем буде в паперовому вигляді вклеєне у картку пацієнта.

Рецепти також друкують електронні, що швидко і зручно. У селі лікар випише скерування до Балти, що передбачає безоплатний проїзд пацієнта до місця призначення. Дорогу, переконували, оплатить громада, яка зацікавлена, щоб кожен, від малого до літнього, був здоровим.

Роботу денних стаціонарів місцевих медичних закладів також організовано за бюджетні кошти. Торік громада виділила 500 тисяч гривень на лікування людей з гіпертонією, ішемічною хворобою серця і стенокардією. Список захворювань, лікування яких відбуватиметься за рахунок громади, планується розширювати. Медпрепаратами, запевняли нас, забезпечуються і всі амбулаторії ОТГ.

На базі центральної районної лікарні відкрито консультативно-діагностичний центр, який є прикладом державно-приватного партнерства. Його фахівці вже розпочали прийом хворих. Щойно встановлено обладнання. Центр облаштовано сучасним діагностичним устаткуванням, наданим «Інтосаною». Представники цієї компанії вже консультують пацієнтів. Скажімо, томограф дозволяє передавати зображення й отримувати висновки «інтосанівських» фахівців. Вони ж проводять ультразвукове дослідження експертного класу. Після курсу навчання, запевняли, до діагностики на сучасному обладнанні задіють і місцевих медиків. До відкриття готується і кабінет фіброгастроскопії.

Іще одна важлива новина: майже готове стати до ладу реперфузійне відділення — спеці-алізований заклад для невід-кладної допомоги при інфаркті міокарда. (За офіційними даними, захворювання системи кровообігу серед причин смертності в Одеській області посідають перше місце (65%). Щорічно в регіоні реєструється близько 2500 пацієнтів з гострим інфарктом міокарда).

— За потреби ми зможемо надати невідкладну допомогу пацієнтам із гострим коронарним синдромом з Балти, Кодими, Ананьєва, Любашівки, Окнів. Тут буде налагоджено цілодобовий пост хірурга, операційної медсестри, анестезіолога, — розповів Станіслав Чорний.

Тут же, на базі Балтської центральної райлікарні, має відкритися кардіологічний центр, послугами якого також зможуть скористатися жителі північних районів області.

Переконати людей у тому, що головне — це профілактика захворювань і вчасне звернення до профільного спеціаліста, — ось на що орієнтуються місцеві медики, а відтак «беруть на озброєння» всілякі цікаві підходи. Так, недавно завдяки фінансовій підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) і ТОВ «Делойт Консалтинг» організували місцевий «Ярмарок здоров’я», метою проведення якого стала презентація послуг сімейних лікарів і профілактична робота серед населення щодо дотримання здорового способу життя та ранньої діагностики захворювань.

До слова, як приклад грамотного господарювання — на проведення цього «ярмарку» залучили спонсорські гроші, а відтак до свого гаманця громада навіть не зазирала.

Поки дорослі спілкувалися з медиками, діти у спеціально відведеній кімнатці Балтського центру первинної медико-санітарної допомоги ліпили, малювали, створювали декоративне панно із паперу. Малеча не повинна боятися лікарів, вона має їм довіряти. А ще того дня діток частували смачними свіженькими тістечками, виготовленими місцевими кухарями-кондитерами, які також заповзято рекламують себе серед людей: конкуренція — справа досить серйозна.

Розповіли нам і про інноваційні проекти, які впроваджуються на Балтщині.

Одне слово, такі громади, як Балтська, котрі вже зробили перші успішні кроки на шляху реформи і які вчаться жити без «додаткових ін’єкцій» від держави, матимуть надалі від неї додаткові бонуси та преференції. Зрозуміло, наразі є ще над чим працювати, але те, що вже зроблено, заслуговує на повагу та має право називатися прогресивним. Про що й говорили учасники поїздки.

На чолі громади стоять грамотні, освічені люди, які мислять широко, по-державному,і діють продумано та зважено, опираючись на суспільну думку.

То невже в Балті лідерів ви-ліплено з іншого тіста, з кращого, аніж ті, хто пливе за течією і тягне за собою людей, множить зневіру і злидні?

Надзвичайно цікава людина — Петро Кулик, який очолює відділ освіти Балтської міської ради. Ото вже людина живе професією! Петро Янкович — великий звитяжник і реформатор освітянської ниви. Запросив нас відвідати дві ближні школи (загалом в ОТГ 36 навчальних закладів, де трудиться 543 педагогічні працівники). Там справді є на що поглянути і є що перейняти.

Діти в Балті школу не прогулюють, запевняли нас. Цікаві уроки, смачне безоплатне харчування (замало тобі обіду — підкріпися булочками з чаєм хоч на кожній перерві!), WI-FI, кімнати відпочинку з м’якими диванчиками і зручними столиками, чисті, сучасно обладнані вбиральні… За бажанням — численні гуртки, спортивний комплекс, звіринець… Хочеш після уроків погратися машинками чи роботами, звести палац із «Лего» — будь ласка! До школи возить автобус, він же й розвозить дітей по домівках. Кожен клас, як і поверх, оформлені нестандартно — у своєму кольо-рі, з живими квітами у горщиках, зі своїми картинами на стінах. Тут тепло, затишно і світло.

Варто зауважити, що кожен педагог тут отримує 20% до щомісячної заробітної плати із фондів громади. Заохочують і кращих учнів, серед яких чимало переможців обласних та всеукраїнських конкурсів й олімпіад. А ще учні балтських шкіл стають лауреатами щорічної стипендії міського голови Сергія Мазура.

Освітяни, маючи підтримку місцевої влади, стараються бути флагманами змін, охоче долучаються до проекту «Нова українська школа», мета якого — виховати громадянина-інноватора, який уміє ухвалювати відповідальні рішення та дотримується прав людини. А для цього на уроках учні не запам’ятовуватимуть факти, дати та визначення понять, а набуватимуть компетентностей — динамічну комбінацію знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначають здатність особи успішно соціалізуватися, провадити профе-сійну та/або подальшу навчальну діяльність. Тобто формуватиметься ядро знань, на яке накладатимуться уміння цими знаннями користуватися, цінності та навички, що знадобляться випускникам української школи в професійному та приватному житті.

Що іще нового у громаді?

У Балті будують спортивний комплекс. Уже змонтовано каркас для бетонного фундаменту, триває його заливання. У споруді, розрахованій на 250 вихованців, розміщуватиметься великий зал для занять різними видами спорту, два тенісних корти, роздягальні, душові. Планують впорядкувати прилеглу територію та розбити кілька спортивних майданчиків, якими зможуть користуватися і дорослі. Загальна вартість проекту — понад 29 мільйонів гривень (це кошти як місцевого, так і обласного бюджетів, виділені за принципом співфінансування).

Незабаром, розповіли нам, розпочнеться реставрація міського кінотеатру. На це з обласного бюджету вже виділено 4,5 мільйона гривень. Занедбане раніше приміщення має стати сучасним кіно-концертно-виставковим майданчиком об’єднаної територіальної громади.

А ще — тут триває конкурс місцевого соціального замовлення: ОТГ виділяє 1,2 мільйона гривень на реалізацію шести конкретних проектів. По двісті тисяч може отримати кожен, хто запропонує цікаву суспільну ідею, яку підтримає громада. Ініціативні люди вже, скажімо, пропонують розчистити русло річки, перекинути через неї кілька місточків, розбити громадський вишневий сад…

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Балтська ОТГ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua