Переглядів: 459

Мультилінгвальна модель

В Одесі відбувся дводенний міжрегіональний семінар «Можливості багатомовної освіти. Діалог: учні, вчителі, громада», ініційований Міністерством освіти і науки.

У заході взяли участь представники українського Офісу координатора проектів Організації з безпеки та співробітництва в Європі, посол Светослав Спассов (із Посольства Болгарії в Австрії), посадовці про-фільного міністерства та нашої облдержадміністрації, педагоги, громадські діячі, науковці, а також учасники національного експерименту з впровадження мультилінгвальної освіти із Закарпатської, Одеської та Чернівецької областей.

Учасники семінару обговорювали збалансованість мовної політики і проект закону «Про загальну середню освіту», критерії оцінювання якості освіти у школах з навчанням мовами корінних народів, національних меншин. Йшлося також про можливості неформальної освіти: створення суботніх та недільних шкіл, культурно-освітніх центрів при національно-культурних товариствах.

Педагоги Одещини ділилися власним досвідом та новими напрацюваннями щодо впровадження мультилінгвальної освіти, адже наша область відома тим, що тут проживають представники понад 130 національностей.

Учасники семінару відвідали Всеукраїнський центр болгарської культури в Одесі, де його директор Дмитро Терзі ознайомив присутніх з діяльністю культурно-освітньої організації, мета якої — цілеспрямована робота з консолідації болгарської діаспори, відродження і розвитку рідної мови, збереження культурної та історичної спадщини болгарського народу.

Ознайомитися з особливостями впровадження багатомовної освіти гостей запросили у Городненську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Болградської районної ради та в обласний заклад «Спеціалізована загальноосвітня школа-інтернат «Болградська гімназія імені Г.С. Раковського».

Дитсадок «Теремок» у смт Великодолинське Овідіопольського району — учасник всеукраїнського експерименту з впровадження мультилінгвальної освіти. Учасники семінару побували там на інтегрованому занятті з розвитку мовлення у старшій групі на тему «Національні символи України» та практичному театралізованому занятті у середній експериментальній групі «Полуничка» — «Гість з далекої країни».

— У нас є мережа шкіл та дошкільних закладів, навчання в яких ведеться мовами національних меншин. Ми реалізуємо модель формування багатомовності учнів, яка включає вивчення рідної мови дітей із сімей національних меншин, державної та іноземної, — зазначив заступник голови Одеської ОДА Сергій Колебошин.

Учасники семінару обговорили дорожню карту імплементації статті 7 «Мова освіти» Закону України «Про освіту». Йшлося про створення умов для якісного вивчення української мови учнями закладів загальної середньої освіти з навчанням мовами національних меншин.

— Уже не вперше ми збираємося за «круглим столом», присвяченим мовній освіті України. Одеська область — четверта, яку ми відвідуємо, аби дізнатися, яким чином змінюється життя із впровадженням експерименту. Поїздивши Одещиною, я був дуже здивований, що тут мешкає стільки національностей і є такі населені пункти, де ці люди проживають компактно. І дуже важливо, що у вашому регіоні завжди приділяється велика увага мовній освіті нацменшин, — підкреслив координатор проектів ОБСЄ в Україні, посол Вайдотас Верба.

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua