Переглядів: 392

Золотий стандарт моральності, або Великі дерева в тіні не ростуть

У квітні у Верховній Раді відбулася презентація книги «Великі дерева в тіні не ростуть», присвяченої 80-річчю від дня народження В’ячеслава Максимовича Чорновола й написаної його друзями та соратниками.

Як зауважив Андрій Ніцой, автор ідеї видання, до якого увійшло 14 історій-спогадів соратників Чорновола, було багато наукових праць і публікацій про нього, але не було книжки, «яка показувала б Чорновола очима тих, хто з ним близько, довго чи мало, але тісно працював. Брак такої суб’єктивної оцінки особистості лідера Народного руху України спонукав мене заповнити цю наразі порожню нішу».

У свою чергу, один із тих чотирнадцятьох — екс-мер Одеси Едуард Гурвіц — з цього приводу на своїй сторінці у Фейсбуці написав:

«Як один з авторів я повинен був і планував взяти участь у презентації, але не склалося. Непередбачені, дрібні і, як з’ясувалося, нездоланні до цієї дати обставини...

Один французький мислитель сказав: «Шукайте людей, розмова з якими коштувала б гарної книги...». Але іноді доля сама дарує таку можливість. І в моєму багатому на різні зустрічі житті не було жодної подібної до зустрічі з В’ячеславом Чорноволом. Це і визначило мою згоду на участь у цій корисній, потрібній, але абсолютно не знайомій мені справі.

Ім’я В’ячеслава Чорновола, його особистість, доля і спадщина завжди будуть викликати підвищений інтерес. Корисливий і кон’юнктурний (як правило) у політиків та щирий у простих людей. Про нього завжди писатимуть книги, зніматимуть фільми, хороші і погані.

Наприклад, В’ячеслава Максимовича неможливо укласти в сучасну безальтернативну голлівудську схему з обов’язковою неоднозначністю головного героя. Коли його позитивні якості і вчинки неодмінно повинні врівноважуватися негативними, спір-ною мотивацією, чимось злодійським. Але Чорновіл — не Че Гевара... Він був неправдоподібно цільною, світлою і скромною людиною. Зробивши незаперечний вплив на новітню історію всієї Східної Європи, він був позбавлений і тіні тієї зарозумілості, яка сьогодні властива деяким авторам «історичних» твітів.

Як мені здається, пророк — це не тільки місія, доля, але й тип характеру, світогляд та світосприйняття. І в Чорновола, як у кожного пророка, був глибокий конфлікт зі злом у навколишньому світі, з людськими слабкостями, але зовсім був від-сутній внутрішній конфлікт і персональна ворожнеча до будь-кого. Він був не тим пророком, який провіщає і передбачає майбутнє. А тим, хто казав, як треба жити в сьогоденні, і сам жив саме так, як казав.

Зважаючи все це, чи можна було очікувати інших обставин його відходу із життя? У всі епохи пророків прагнули спочатку оббрехати, а потім убивали. А за спиною конкретних вбивць завжди стояли страх, заздрість і байдужість. Але вбивством усе не закінчувалося. Коли проповідь, сила духу й особистий приклад уже не становили такої небезпеки, їхній образ перетворювали на ікони — невиразні і непотрібні, іноді намагаючись освятити ними власні злочини.

Свою участь у створенні книги «Великі дерева в тіні не ростуть» я сам для себе виправдовую не даниною поваги до В’ячеслава Максимовича. Для його сучасників вияв лише посмертної поваги схожий на звичайне людське лукавство. Просто головний обов’язок дружби — правда, в даному випадку — про нього самого. А її неминуча суб’єктивність цілком компенсується участю інших авторів та новими проектами. І вони обов’язково будуть. Коли те, що відбувається навколо, влаштовує вас дедалі менше й менше, коли клоунів у політиці стає більше, ніж у всіх цирках разом узятих, коли прогнози стають дедалі похмурішими, людині властиво звертатися до минулого. Насамперед до тих моментів, коли необхідно було зробити інший вибір. І я впевнений, що кожна чесна, мисляча людина, яка зустріла буремні 90-ті, час становлення незалежної України, у свідомому віці, сьогодні не може позбутися від глибокого почуття досади. Країна не почула тоді Чорновола, не захотіла йому повірити. І ця, як тоді здавалося багатьом, розумна обережність призвела, зрештою, до нинішнього тяжкого стану влади і держави.

Але менше за все мені хотілося б, щоб світле ім’я В’ячеслава Максимовича стало символом втраченого Україною історичного шансу. Навпаки, воно має стати символом надії на те, що наша політика все-таки наблизиться до раз і назавжди встановленого Чорноволом національного золотого стандарту моральності. Тоді у нас з’явиться новий шанс».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua