На отчих берегах
Уже втретє в нашому місті експонується виставка творів архітектора, живописця і педагога Георгія Косміаді (1886—1967), яка цього разу заполонила велику залу Одеського історико-краєзнавчого музею (вул. Ланжеронівська, 24а). Вона знайомить з рідкісними роботами мистця, яких раніше не бачив одеський поціновувач прекрасного, й дозволяє скласти найповніше уявлення про його творчість. Цій події ми зобов’язані щирим прихильникам художника — доньці Надії Косміаді-Саннов, друзям з Рівного та Одеси.
Куди б не закидала його доля — у Баку, Москву, Рівне, Мюнхен, — він створював навколо себе піднесену атмосферу мистецького свята. Георгій Косміаді — особистість артистична й експансивна. Вперше глядач познайомився з творчими здобутками художника, коли йому ледь сповнилося сімнадцять (Баку, 1903).
Наталя Тарасевич, куратор виставки, повідала передісторію повернення творів Косміаді на Батьківщину. «Свого часу я працювала в українській гімназії Рівного, відродженій у 1994 році. Ми досліджували історію цього закладу, збирали інформацію про професорів, які працювали в ньому. Так натрапили на Георгія Косміаді. Завдяки старожилам міста вийшли на зв’язок з донькою художника, яка проживає в Німеччині. Тоді вона якраз збиралася відвідати Рівне. Ми познайомилися з Надію Георгіївною, і це знайомство вже триває впродовж 24 років. Цей проект став сенсом її життя», — зазначила моя співрозмовниця.
— Чим ця виставка відрізняється від попередніх?
— Вона — унікальна. Після смерті Георгія Петровича Надія Георгіївна перевезла частину творів батька у свою квартиру в Італії, що на кордоні зі Швейцарією. Коли визначилася, переслала колекцію в Рівне, де придбала велике приміщення площею 104 квадратних метри і відкрила арт-ательє «Георгій Косміаді». Зауважу, що ці роботи за межами Рівного в Україні виставляються вперше.
— Які ще проекти в планах арт-галереї?
— Ми проводимо тематичні виставки, а також ті, що відображають певні етапи творчості художника. Виставляємо не тільки картини, а й особисті речі мистця, наприклад, меблі, якими він користувався, його робочий стіл, навіть каміння, привезене з Кавказу, яким він так дорожив.
Приємно зазначити, що на вернісажі була присутня донька мистця — Надія Косміаді. «У серпні, — продовжує моя співрозмовниця, — ці твори плануємо виставити в Чернівцях, згодом — у Дніпрі, Києві та Полтаві. Знаменно, що сьогодні відправляється ще одна виставка в Острозьку академію, в якій представлена друга частина колекції — «Волинь у спогадах Георгія Косміаді».
Георгій Косміаді учень Валентина Сєрова — академіка, який після подій «кривавої неділі» 1905-го відмовився від цього звання, розвивав гуманістичні тенденції в образотворчому мистецтві. Присвячений йому виставковий проект дозволяє оцінити масштаби творчості цього глибоко індивідуального мистця, його місце серед представників «срібного віку».
Ми прагнемо зрозуміти всю вагу Косміаді як художника і педагога. Свого часу він сказав: «Що я вмію — пропаде зі мною, що я передаю — залишиться і служитиме далі».
Володимир КУДЛАЧ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206