Переглядів: 392

На отчих берегах

Уже втретє в нашому місті експонується виставка творів архітектора, живописця і педагога Георгія Косміаді (1886—1967), яка цього разу заполонила велику залу Одеського історико-краєзнавчого музею (вул. Ланжеронівська, 24а). Вона знайомить з рідкісними роботами мистця, яких раніше не бачив одеський поціновувач прекрасного, й дозволяє скласти найповніше уявлення про його творчість. Цій події ми зобов’язані щирим прихильникам художника — доньці Надії Косміаді-Саннов, друзям з Рівного та Одеси.

Куди б не закидала його доля — у Баку, Москву, Рівне, Мюнхен, — він створював навколо себе піднесену атмосферу мистецького свята. Георгій Косміаді — особистість артистична й експансивна. Вперше глядач познайомився з творчими здобутками художника, коли йому ледь сповнилося сімнадцять (Баку, 1903).

Наталя Тарасевич, куратор виставки, повідала передісторію повернення творів Косміаді на Батьківщину. «Свого часу я працювала в українській гімназії Рівного, відродженій у 1994 році. Ми досліджували історію цього закладу, збирали інформацію про професорів, які працювали в ньому. Так натрапили на Георгія Косміаді. Завдяки старожилам міста вийшли на зв’язок з донькою художника, яка проживає в Німеччині. Тоді вона якраз збиралася відвідати Рівне. Ми познайомилися з Надію Георгіївною, і це знайомство вже триває впродовж 24 років. Цей проект став сенсом її життя», — зазначила моя співрозмовниця.

— Чим ця виставка відрізняється від попередніх?

— Вона — унікальна. Після смерті Георгія Петровича Надія Георгіївна перевезла частину творів батька у свою квартиру в Італії, що на кордоні зі Швейцарією. Коли визначилася, переслала колекцію в Рівне, де придбала велике приміщення площею 104 квадратних метри і відкрила арт-ательє «Георгій Косміаді». Зауважу, що ці роботи за межами Рівного в Україні виставляються вперше.

— Які ще проекти в планах арт-галереї?

— Ми проводимо тематичні виставки, а також ті, що відображають певні етапи творчості художника. Виставляємо не тільки картини, а й особисті речі мистця, наприклад, меблі, якими він користувався, його робочий стіл, навіть каміння, привезене з Кавказу, яким він так дорожив.

Приємно зазначити, що на вернісажі була присутня донька мистця — Надія Косміаді. «У серпні, — продовжує моя співрозмовниця, — ці твори плануємо виставити в Чернівцях, згодом — у Дніпрі, Києві та Полтаві. Знаменно, що сьогодні відправляється ще одна виставка в Острозьку академію, в якій представлена друга частина колекції — «Волинь у спогадах Георгія Косміаді».

Георгій Косміаді учень Валентина Сєрова — академіка, який після подій «кривавої неділі» 1905-го відмовився від цього звання, розвивав гуманістичні тенденції в образотворчому мистецтві. Присвячений йому виставковий проект дозволяє оцінити масштаби творчості цього глибоко індивідуального мистця, його місце серед представників «срібного віку».

Ми прагнемо зрозуміти всю вагу Косміаді як художника і педагога. Свого часу він сказав: «Що я вмію — пропаде зі мною, що я передаю — залишиться і служитиме далі».

Володимир КУДЛАЧ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com