№ 39 (21949) субота 5 травня 2018 року

Переглядів: 543

Чорне море — українське море

29 квітня в Одесі, а також у Києві, Львові, Чернівцях, Миколаєві, на адмінкордоні з Кримом, в Черкасах (в Холодному Яру), Сокалі, Генічеську і на Говерлі, в усіх гарнізонах, військових частинах, закладах та установах Військово-Морських сил Збройних сил України пройшли урочистості з нагоди 100-річчя підняття українських прапорів на кораблях Чорноморського флоту та Севастопольській фортеці.

Наказ про підняття українського прапора віддав тодішній командувач флотом контр-адмірал Михайло Саблін, який оголосив флот з береговою інфраструктурою власністю Української Народної Республіки. І 29 квітня 1918-го на військових кораблях, що стояли в Севастополі, де більшість екіпажів складалася з етнічних українців, замайоріли українські прапори.

Переглядів: 477

І «джавеліни», і кібербезпека

На прес-брифінгу, який відбувся 3 травня, у Всесвітній день свободи преси, офіційний представник Держдепу США Хізер Нойєрт підтвердила, що протитанкові ракетні комплекси Javelin доставили в Україну ще кілька тижнів тому.

«Я знаю, що багато зацікавилися поставками ракет Javelin в Україну. Можу сказати, що це питання лежало на столі впродовж дуже довгого часу, перш ніж ми, ще в 2017 році, оголосили про рішення президента передати Україні ракетні комплекси Javelin. Їх доставили кілька тижнів тому», — сказала вона і підкреслила, що якщо медіа дізналися про доставку Javelin тільки зараз, то це свідчить: відповідальні відомства добре впоралися зі своїм завданням.

Переглядів: 483

На кого ж сподіватися?

По друкованих ЗМІ ударили відразу з двох флангів. Не вороги — союзники, партнери…

«Укрпошта», яка є монополіс-том на ринку доставки періодики, оголосила про двоетапне під-вищення вартості своїх послуг: на 24,7% з другого півріччя 2018-го і на 19,2% — із 1 січня 2019-го. Запевняє, що це не її забаганки, а вимога часу. Бо, за словами заступника генерального директора ПАТ з фі-нансових питань Олександра Чернявського, виголошеними на зустрічі з редакторами газет, зініційованій Національною спілкою журналістів Ук-раїни, «чинні тарифи, що торік переглядалися двома етапами, приносять «Укрпошті» 30 від-сотків від’ємної рентабельності».

Переглядів: 2763

Одеса. 2 травня 2018-го

Без «картинок» для пропагандистів

Посилені заходи безпеки, запроваджені в Одесі 2 травня, таки дали результат: за винятком кількох інцидентів, яких у звичайні дні у місті трапляється значно більше (словесні перепалки, стусани опонентові в суперечці та інші схожі «дебати»), знакова дата пройшла без «яскравих картинок» для пропагандистського ТБ країни, що зазіхала і на наші терени.

Так, кілька центральних вулиць уранці стали в заторах (бо силовики спочатку таки аж дуже обмежили рух у районах, прилеглих до місць, де 2 травня 2014 року відбувалися події, що достеменно змінили нашу новітню історію). Так, багатьох одеситів обурили прапори міста, вивішені в жалобі, й відсутність державних прапорів на знак перемоги української Одеси над «рашкаміровськими» проектами. Так, кінця-краю не видно судово-правовій невизначеності у так званій справі «2 травня», яка, з одного боку, й досі перебуває в полі пильного зору світової громадськості, кидаючи помітну тінь на спроможність нашої держави вершити правосуддя, а з іншого — залишається зручним джокером у колоді карт ідеологічної брехні для деяких партій та їхніх ляльководів, що мріють повернутися на владну авансцену в Україні. Так, підстави для невдоволення були і, вочевидь, ще не скоро ми їх позбудемося.

Переглядів: 448

Зневоднена доба

Наступного тижня — із 9.00 ранку 10 травня і до 12.00 дня 11 травня — мешканці Київського, Приморського та Малиновського районів Одеси залишаться без централізованого водопостачання.

Як повідомляють в «Інфоксводоканалі», таке зневоднення міста зумовлене необхідністю підключення нового водогону діаметром 600 мм, який був прокладений у рамках капітального ремонту вул. Толбухіна. Для того ж, щоб ввести його в експлуатацію, необхідно відключити насосні станції «Головна» та «Південна».

У мерії запевнили: на час проведення відповідних робіт вода підвозитиметься автоцистернами у місця, визначені райадміністраціями, бювети працюватимуть цілодобово.

Переглядів: 6342

Орієнтовані на успіх

У Балті якраз цвіли вишні. А ще у кожному дворі, на кожній вулиці — дуже багато тюльпанів. Майже п’ятсотлітня самодостатня Балта — місто обласного значення, що три роки тому стало центром об’єднаної територіальної громади, до складу якої входять 28 населених пунктів і майже 35 тисяч населення — сяяла чистотою і весняною свіжістю.

Чисто не там, де часто прибирають, а там — де не смітять. Нині в цій громаді мода на чистоту і доглянутість. Дуже популярні «суботники» і «недільники». Люди — школярі, ветерани праці, службовці, приватні підприємці, місцеве начальство, попоравши власні садиби, виходять і дружно прибирають парки й узбіччя доріг, висаджують бузок і квіти…

Переглядів: 488

Об’єдналася лише третина

Упродовж 2015—2017 років до складу ОТГ увійшло 8049 сільських населених пунктів. Це лише третина від їх загальної кількості в Україні, поінформувала завідувачка відділу соціально-економічного розвитку сільських територій Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», доктор економічних наук Марина Могилова, презентуючи результати дослідження «Формування об’єднаних територіальних громад у сільській місцевості (інформаційно-аналітичний огляд)».

На 1 січня 2018-го в Україні створено 665 ОТГ, тобто майже 56% від запланованих 1200. З них — 377 сільських, 199 селищних і 89 міських. На 29 квітня призначені перші вибори у 40 ОТГ і ще 23 громад очікують рішення ЦВК про призначення таких виборів.

Переглядів: 6429

Найправдивіша соціологія

У неділю, 29 квітня, у 40 об’єднаних територіальних громадах у 17 областях України відбулися перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад ОТГ та відповідних сільських, селищних, міських голів.

Перемогу на цих виборах з результатом 35,4% здобула «Батьківщина», заявила лідерка партії Юлія Тимошенко на прес-конференції у понеділок, 30 квітня, оголошуючи результати підрахунку голосів за протоколами з дільниць.

Переглядів: 6233

Автостоянка як поле бою?

Автостоянки в Одесі перетворюються на небезпечні місця, де можна випадково стати учасником конфлікту, отримати не лише стусанів, але й сліпу кулю...

Увечері 17 квітня на автостоянці, розташованій за адресою: Люстдорфська дорога, 146/3, почалася стрілянина. Поліція затримала 16 учасників конфлікту. Одного члена кооперативу важко поранено в живіт, ще кілька осіб — легко поранені. Сутичка відбулася між представниками громадської організації «Захист Одеси», якій міськрада передала управління автостоянкою, і представниками кооперативу, який цю автостоянку створював і господарював тут упродовж 34 років.

Переглядів: 473

Сто рейсів на Донбас волонтера Зубарева

Про що говорять у приміській електричці? Про життя.

Якось почув, як один із пасажирів зі співчуттям вимовив: «Ой, не позаздриш людям виживати в умовах війни на Сході України. Добре, що хоч Ахметов їм допомагає». Тут і я не втримався — долучився до розмови. «Спасибі, — кажу, — Ринату Ахметову за поміч. Але ж не він один це робить. Вся країна, навіть зарубіжжя, чим може, підсобляє нашим співвітчизникам, які потрапили в скрутне становище». «Ні, — наполягає чоловік, — як увімкну телевізора, то чи зранку, чи ввечері чую лише за Ахметова». Цікавлюся: «А який телеканал ви дивитеся?». «Та який же — «Україну», — відповідає, — український загальнонаціональний канал». «Воно й не дивно, — зауважую, — адже власником цього телеканалу є саме Ринат Ахметов»…

Переглядів: 494

Відкриття Вайнберга

27—28 квітня в обласній філармонії пройшов концерт Національного одеського філармонійного оркестру за участі гастролера — скрипаля Лінуса Рота (Німеччина). У програмі — твори К. Дебюссі та М. Вайнберга. За диригентським пультом — народний артист України Хобарт Ерл.

Напередодні концерту відбулася прес-конференція, під час якої його чільні учасники розкрили особливості запропонованої програми. Принагідно зауважу, що Л. Рот свого часу навчався у вихованця школи Столярського Захара Брона.

Переглядів: 484

Джазу забагато не буває

Міжнародний день джазу, який за рішенням ЮНЕСКО відзначається 30 квітня, в Одесі пошанували дивним синтезом музики у програмі «Джаз і класика» — тригодинному концерті на сцені Великого залу обласної філармонії. Видатні майстри академічної та джазової музики нашого міста й запрошені з-за кордону гості — симфонічний оркестр і біг-бенд, хор, солісти, струнний квартет і джазове тріо (загалом 65 виконавців) — виступили в жанрах концерту, меси та камерної музики.

Вперше на сцені філармонії прозвучав великий, із трьох частин, концерт композитора Миколи Капустіна для фортепіано з оркестром, який спільно виконали філармонійний камерний оркестр під керуванням Ігоря Шаврука і джазовий оркестр Одеського училища культури та мистецтв ім. К.Ф. Данькевича під керуванням заслуженого працівника мистецтв України Миколи Голощапова. У цьому потужному, дивовижному творі, класична музика орга-нічно перепліталася з джазовим аранжуванням. Сольну партію на роялі виконала переможниця конкурсу студентів та аспірантів кафедри спеціального фортепіано пам’яті заслуженої артистки України, професора Л.Н. Гінзбург Анастасія Краснобаєва.

Переглядів: 451

Коли співає дуаєн...

Нещодавно у Золотій залі Одеського літературного музею в рамках миротворчої програми «Народна дипломатія», до 50-річчя Ради миру, відбувся вечір румунської культури.

Зала переповнена. Присутні представники всіх закордонних консульств, акредитованих в Одесі, обласної та міської влади. Сті-ни — в обрамленні робіт українських художників, присвячених Румунії. Подія, що й казати, — непересічна. Головний виконавець у концерті — Генеральний консул Румунії, якого дипломати, що працюють у нашому місті, обрали дуаєном (старійшиною) свого корпусу, — Еміль Рапча.

Переглядів: 499

Мультилінгвальна модель

В Одесі відбувся дводенний міжрегіональний семінар «Можливості багатомовної освіти. Діалог: учні, вчителі, громада», ініційований Міністерством освіти і науки.

У заході взяли участь представники українського Офісу координатора проектів Організації з безпеки та співробітництва в Європі, посол Светослав Спассов (із Посольства Болгарії в Австрії), посадовці про-фільного міністерства та нашої облдержадміністрації, педагоги, громадські діячі, науковці, а також учасники національного експерименту з впровадження мультилінгвальної освіти із Закарпатської, Одеської та Чернівецької областей.

Переглядів: 424

Золотий стандарт моральності, або Великі дерева в тіні не ростуть

У квітні у Верховній Раді відбулася презентація книги «Великі дерева в тіні не ростуть», присвяченої 80-річчю від дня народження В’ячеслава Максимовича Чорновола й написаної його друзями та соратниками.

Як зауважив Андрій Ніцой, автор ідеї видання, до якого увійшло 14 історій-спогадів соратників Чорновола, було багато наукових праць і публікацій про нього, але не було книжки, «яка показувала б Чорновола очима тих, хто з ним близько, довго чи мало, але тісно працював. Брак такої суб’єктивної оцінки особистості лідера Народного руху України спонукав мене заповнити цю наразі порожню нішу».

Переглядів: 546

І біль, і щем у кожному рядку

Щипківський Г.П. Прало: роман-колаж — Одеса: Астропринт, 2018. — 184 c.

Маємо непоодинокі випадки того, що літератори, народжені в Україні, в далеких світах шукають кращої долі. І часто-густо їхнім мотивом виправдання стає думка, що до такого кроку підштовхують життєві обставини. Мовляв, комфортними умовами можна виправдати все. Та й натякають, що у пору глобалізації навіть про закономірність можна говорити… Не розуміємо. Якщо Юрій Клен, Іван Багряний, Улас Самчук, Василь Барка, Ігор Качуровський та інші були змушені податися на Захід, утікаючи від більшовицького «раю», то про теперішніх космополітів з літературним ухилом цього не скажеш. У їхніх рядках здебільшого навіть ностальгічних ноток у день зі свічкою не знайдеш.

Чи не тому сприйнятливими і зрозумілими є твори, які міцно закорінені у національний ґрунт. До них, на нашу думку, належить і роман «Прало» Геннадія Щипківського, який недавно випустило одне з видавництв Одеси. (Зрозуміло, що на цьому тлі не виглядатиме чимось неприроднім розпросторення думок про шкідливість космополітизму у літературі чи інші подібні зауваги. Але не вдаватимемося до цього, а наголосимо на тих моментах, які найбільше привернули увагу).

Переглядів: 479

Рукотворні дивоцвіти Поділля

В Одеському обласному центрі української культури відкрито виставку народного мистецтва «Народні витоки Поділля» (з циклу «Елементи нематеріальної культурної спадщини Вінниччини»). Культурно-мистецьку акцію «Обмін-ні виставки між областями України» ще 2012 року започаткував Вінницький обласний центр народної творчості за підтримки управління культури і туризму тамтешньої ОДА.

«Красо України, Подолля!» — у захваті вигукнула колись юна Леся, подорожуючи до моря, й цим рядком у контексті всього циклу немовби ствердила на віки єдність подільського пейзажу з північною Одещиною. Бо, направду, лише географи можуть вказати на якусь вельми умовну межу між ними. А найліпше цю подібність, цю спільність потверджують найдавніші традиції народного мистецтва, які не можна видумувати, а треба лише творчо розвивати, на чому саме і наголошує привезена виставка.

Переглядів: 403

На отчих берегах

Уже втретє в нашому місті експонується виставка творів архітектора, живописця і педагога Георгія Косміаді (1886—1967), яка цього разу заполонила велику залу Одеського історико-краєзнавчого музею (вул. Ланжеронівська, 24а). Вона знайомить з рідкісними роботами мистця, яких раніше не бачив одеський поціновувач прекрасного, й дозволяє скласти найповніше уявлення про його творчість. Цій події ми зобов’язані щирим прихильникам художника — доньці Надії Косміаді-Саннов, друзям з Рівного та Одеси.

Куди б не закидала його доля — у Баку, Москву, Рівне, Мюнхен, — він створював навколо себе піднесену атмосферу мистецького свята. Георгій Косміаді — особистість артистична й експансивна. Вперше глядач познайомився з творчими здобутками художника, коли йому ледь сповнилося сімнадцять (Баку, 1903).

Переглядів: 1071

Красиві, розумні і... вакциновані

Відрадно було дізнатися, що вперше за останніх сім років в Україні з’явилася достатня кількість вакцин, аби охопити щепленнями всі вікові групи, які цього потребують. Рівень імунізації в країні, в тому числі й на Одещині, поступово, але невпинно зростає. Так, охоплення плановою вакцинацією проти кору торік збільшилося у два з лишком рази й перевищило 90%.

Що ж, зрушення є. Але й проблем ще багато. На жаль, і досі критично низький рівень вакцинації від таких небезпечних хвороб, як дифтерія, кашлюк та правець.

Переглядів: 990

П’ять фактів про щеплення

Вакцинація — найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань. Імунна система реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет проти інфекції, і таким чином формує у вашої дитини захист проти хвороби.

В основному вакцини вводяться в організм у вигляді уколу (ін’єкції). Деякі, наприклад, «жива» вакцина проти поліомієліту (ОПВ) — у вигляді крапель у рот (орально). «Живі» вакцини можуть вводитися також інтраназальним шляхом (у вигляді спрею в ніс), як-от вакцина проти грипу, що використовується у США (в Україні цей тип вакцини проти грипу поки що не застосовується).

Переглядів: 400

Зірки спорту не падають з неба

У селі Виноградівка Арцизького району 29 квітня відкрили сучасний футбольно-спортивний комплекс місцевої загальноосвітньої школи І—ІІІ ступенів.

Міні-стадіон обладнали багатофункціональними тренажерами та освітленням, а за грою команд на полі зі штучним покриттям відтепер можна спостерігати з глядацьких трибун.

Переглядів: 404

Звідусіль

Дешевого віскі не буде

Шотландія стала першою країною у світі, яка запровадила мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої.

Мінімальна ціна за одиницю, або MUP, встановлює нижню ціну за одиницю алкоголю, тобто він юридично не може бути проданий за меншу ціну. Чим вищий відсоток алкоголю в напої, тим дорожче він коштуватиме, повідомляє The Scotsman.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net