Мрія і заповіді Миколи Сльозки
До 90-річчя від дня народження видатного майстра сцени
Видатний актор театру і кіно, народний артист України, лауреат медалі Олексія Попова (один із чотирьох на весь колишній Союз), неперевершений виконавець ролі Шельменка, улюбленець і «простих» людей, і «власть імущих»…
Таким він був… Бог дарував йому нелегку долю. Голодне дитинство, 1932—1933 роки: не було сили нагнутися, щоб зав’язати шнурок черевика. Батько — селянин-одноосібник: «за недоїмки» забрали (на дрова) всі сарайчики у дворі; хотіли забрати сіни від хати, та вони виявилися «топтаними» — із глини… Війна… Старший брат служить кур’єром у німецькій комендатурі, та всі документи передає «на перевірку» партизанам. За кілька днів до відходу німців це прояснилося, і їхня сім’я вижила завдяки сусідам, які… замурували їх у погребі...
Бог дарував йому й численні таланти. По-перше, спостережливість та глибину і яскравість вражень. От як, уже в зрілому віці, він описує «невелику подію» у першому класі: «На парті лежить розгорнута книжка. На одній сторінці із замореними обличчями жінки жнуть серпами жито. Над ними на коні наглядач з нагаєм у піднятій руці. Підпис: «Так було колись». На другій сторінці — теж жнива. Коні тягнуть жатку. Жінки з граблями, усі скалять зуби, всім весело; мабуть, і коні стримують сміх. Підпис: «Так живуть тепер». Вчителька викликає Гришу Блоху (це ж треба: запам’ятав ім’я однокласника): «Розкажи по картинках, як жили колись і як тепер». Гриша піднявся за партою, худий, довгий, як каланча: «Колись жили бідно, а тепер живуть бага...» й осікся. На півслові згадав, що багатих на Соловки відправляють. Дивиться на вчительку, як дресирована овчарка, і вже тихіше: «…і зараз живуть бідно». А це ж не дай Бог сказать, що в тебе їсти нічого: чого доброго, ГПУ у батька буде уточнять, чим це синок не задоволений. Мабуть, така думка блискавкою Гришу ошарашила. І воно, бідне, скривилося, якось голова схилилась набік, і вже пошепки закінчив враження від вернісажу: «І не бідно... і не багато... а так, середньо». Вчителька відповіддю, мабуть, була задоволена, бо і сама голодна».
Біля старших дітей Микола навчився читати задовго до школи. «Актором» він був уже в першому класі: «Коли вчителька приносила нам читать казочки, то діти кричали: «Хай Слізка нам читає!». Вчителька садовила мене на свій стілець, і я читав в образах. В класі була тиша, навіть розгільдяї слухали, розкривши рота».
Під час війни Микола рисував олівцем або тушшю портрети сусідів (з фотокарток). В автора цих рядків є один з таких портретів, подарований другом Сльозки, а також кілька акварелей — дарунків самого Миколи Йосиповича.
Був завжди веселим і дотепним: де він — там сміх. Й от беруть його в армію. З Луцька до Владивостока, в «телячих» вагонах, їхали 30 днів. Увесь час він веселив сусідів по «мандрівці». В дорозі від сигнальника-трубача навчився грати на трубі, що дало йому змогу «служити» на Чукотці у дивізійному духовому оркестрі. З успіхом грав там у дивізійному ж театрі. Майор, що «курирував» театр, сказав: «Слёзка, у вас не будет жизни без театра».
Найбільший скарб для самого Миколи — його велика мрія: «За нашим селом була висока могила, а на ній — топографічна вишка. Ми з моїм другом Володею Діденком любили лазити на цю вишку. Село, річка, ліс — все було, як на долоні. Яка то була краса! Й от якось ми заговорили про театр і поклялися стати артистами. А потім сиді-ли і співали «Журбу» Глібова: «А молодість не вернеться, не вернеться вона…» Мені було 12, а Володі — 11 років».
У театрі Сльозка не «грав», а творив життя. Характерний епізод із навчання у Київському театральному інституті (тепер це Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого). На випускному курсі був іспит з балету. «Танцювали мазурку: заграв оркестр, хлопці розібрали призначених дам та енергійно і «без помилок» відтанцювали... Задоволено відхекуються, обтирають піт... Раптом викладачка приголомшує всіх: «Всем — двойки! А Слёзка — орёл!»… А що ж зробив Сльоза? Він із захопленням протанцював, потім, коли зупинився оркестр, вклонився дамі, подякував їй і чемно підвів до місця, звідки взяв.
У 1958 році він, єдиний на курсі, отримав диплом з відзнакою. В цей час до Києва приїхав з Одеси режисер Наум Юрійович Орлов і забрав Миколу, за призначенням, в Одеський український театр. Відтоді, з невеликими перервами, доля Миколи Сльозки була пов’язана з нашим театром, нині — Одеським академічним українським музично-драматичним театром імені Василя Василька.
Бог дарував Миколі Йосиповичу волю для досягненні його мрії. В кожній ролі він шукав «своє». Його Шельменко не був «хвацьким солдатом», як в інших виконавців: це була суто цивільна людина в солдатській шинелі, що відкривало широкі додаткові можливості для комічної ролі. Його Абрам Шварц у «Матроській тиші» не був жертвою «невдячного сина», а самовіддано допомагав синові добиватися «місця під сонцем». Роль набула глибокого філософського звучання. Придумана ним кінцівка до «Спадкоємців Рабурдена» примушувала глядачів падати зо сміху. Він сміливо захищав перед режисерами і художньою радою своє бачення і самого дійства, і ролей.
Микола Йосипович любив працювати з молоддю. Автор цих рядків був свідком, як після спектаклю молодий актор щиро дякував наставникові за допомогу на сцені, мовляв, він, початківець, «виїхав на колесах» Миколи Сльозки. Знаю, що одному з молодих акторів його порада перевернула життя…
Багатий життєвий досвід і великий акторський талант забезпечили широкий діапазон ролей майстра: від гостро комічного Шельменка до героїчно-трагічного Наріжного у фільмі-спектаклі за п’єсою «Тил» Миколи Зарудного. Саме за цю роль Микола Сльозка став лауреатом медалі Олексія Попова.
Мені, авторові цих рядків, пощастило багато спілкуватися з Миколою Йосиповичем в останні роки його життя. Результати цих розмов з видатним актором і талановитим педагогом можна сформулювати як «Десять заповідей Миколи Сльозки». Його творчий доробок чекає на своїх дослідників.
Олександр ПТАЩЕНКО,
професор кафедри експериментальної фізики ОНУ ім. І.І. Мечникова.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206