ДТП на 309-у кілометрі
У Любашівському районі відбулася виїзна розширена апаратна нарада облдержадміністрації під головуванням очільника ОДА Максима Степанова. Там же пройшло оперативне навчання з ліквідації наслідків дорожньо-транспортної пригоди на 309-у кілометрі траси Київ—Одеса. Максим Володимирович ознайомився і з процесом надання медичної допомоги постраждалим під час ДТП у Любашівській центральній районній лікарні.
За легендою навчання, аварія сталася на ділянці автодороги М-05 Київ-Одеса, поблизу Любашівки. Зіткнення двох легкових автомобілів та мікроавтобуса з пасажирами. 12 постраждалих: п’ятеро — у важкому стані, четверо зазнали травм середнього ступеню складності і троє — легких пошкоджень. Двоє — у непритомному стані, один пасажир — у маршрутці, двері якої заблоковані, інший — заблокований і придушений у ЗАЗі.
Першими на місце катастрофи прибувають два екіпажі поліції. Диспетчер поліції передає інформацію у ДСНС про час і міс-це ДТП, про необхідність надання тех-нічної допомоги, про загрозу виникнення пожежі та викликає «швидку».
Поліцейські за допомогою службових автомобілів перекривають рух транспорту, обгороджують місце аварії та надають постраждалим першу домедичну допомогу.
На місце пригоди прибувають на двох автомобілях рятувальники ДСНС. Розблоковують двері для вивільнення постраждалих, зрізають дах «Запорожця» і дістають непритомного потерпілого. Розгортають сортувальний майданчик, позначений кольорами: червоний — важко травмовані, жовтий — травмовані середньої важкості, зелений — легко травмовані, чорний — ті, чиє життя під питанням.
Через десять хвилин на місце прибуває перша бригада екстреної швидкої медичної допомоги. Лікар викликає підмогу — ще дві карети «швидких». Легко травмованих вивозять на попутних автомобілях, зупинених полі-цейськими. Насамперед надають допомогу непритомним з підозрою на перелом хребта, черепно-мозкові травми, кровотечу, забій грудної клітини та порушення дихання, переломи кінцівок.
У цей час працівник поліції помічає загорання автомобіля ВАЗ. Екіпаж пожежної машини гасить його за допомогою піни.
Всі постраждалі вивезені із зони ДТП.
Тепер спостерігаємо за злагодженими діями медиків. Одному з потерпілих фельдшер знімає електрокардіограму і за допомогою телеметричного пристрою передає інформацію черговому лікареві Одеського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, отримує висновок з діагнозом «гострий коронарний синдром» й узгоджує госпіталізацію постраждалого до реперфузійного відділення при Балтській ЦРЛ. Медичні працівники бригад визначають та позначають стан важкості потерпілих й організовують відправку «важких» та «середніх» до Любашівської ЦРЛ. Всі потерпілі «посортовані», що дає змогу оперативно вирішувати їх подальше лікування у ста-ціонарах, куди їх уже везуть...
Як очевидець відзначу: навчання проходили злагоджено, були наближені до того, що може трапитися в реальному житті й аж ніяк не нагадували постановочний спектакль для начальства.
Олена Теряєва, директор Одеського обласного центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, коментує:
— Ця ділянка траси Київ—Одеса дуже небезпечна, тут часто трапляються ДТП. Лише 2017 року зафіксовано 37 пригод, у яких постраждали 50 осіб. На жаль, шестеро загинули. Авто в цьому небезпечному місці летять на великій швидкості, тому ми повинні мати можливості і виробляти навички негайного реагування на кризові ситуації. Для цього й проводиться сьогоднішнє навчання. Свої дії ми відпрацьовуємо спільно з оперативними службами, ДСНС та Національною поліцією.
Сортування потерпілих проходить на місці, а далі бригади швидкої медичної допомоги доставляють їх до Любашівської та Балтської ЦРЛ. Ми продемонстрували, як це відбувається у режимі реального часу. Сьогодні працюють фельдшерські бригади, лише один лікар, бо в реальності й справді в наших відокремлених підрозділах, у районних станціях швидкої медичної допомоги, здебільшого, працюють фельдшерські бригади. Отже, все наближене до реальних подій, як це трапляється в житті. Нині ми навчаємося працювати в єдиній команді. Ми показуємо догоспітальний етап, а госпітальний покаже Любашів-ська ЦРЛ. За сортувальними талонами ми визначаємо маршрути всередині лікувального закладу. На тренуванні ми відпрацювали свої дії, щоб у реальній ситуації все робити чітко, зважено, відповідально.
— Олено Геннадіївно, за який час на місце події повинна прибути «швидка допомога?»
— Стандарт — 10 хвилин від моменту дзвінка. Якщо йдеться про сільську місцевість, з урахуванням якості доріг та відстаней, ми можемо їхати до 20 хвилин.
— Якщо сталася ДТП, що робити до того, як прибудуть медики?
— Дуже хороше запитання, дякую. Насправді потрібно намагатися надати першу домедичну допомогу. Ми навчаємо у нашому спеціальному тренінговому центрі рятувальників і працівників Нацполіції, як надати таку допомогу, як зупинити кровотечу, як мобілізувати кінцівку, як правильно винести людину з місця події, щоб були збережені її внутрішні органи, системи тощо. Цьому навчають. Хочеться, щоб якомога ширші верстви населення зголошувалися допомагати нам як волонтери. Принаймні володіли навичками штучного дихання, зупинення кровотечі, вміли надавати посильну допомогу до приїзду «швидкої». А хто не знає, як це робиться, головне — не нашкодьте! У потерпілого, наприклад, може бути зміщений хребет чи інша ситуація, де необдуманими діями можна завдати великої шкоди. Допомагайте тоді, коли знаєте, як. Не маєте навичок — наберіть «103», викличте «швидку» і чекайте. Ми приїдемо й надамо кваліфіковану медичну допомогу.
Голова Одеської ОДА заявив, що оперативні навчання з ліквідації наслідків ДТП пройдуть в усіх районах області. Йдеться про налагодження взаємодії територіальних підрозділів пожежно-рятувальної служби, медичної служби та служби охорони правопорядку.
Навчання у Любашівці Максим Степанов оцінив на «відмінно»: «Комунікацію ще потрібно відпрацьовувати. Однак це той стандарт, до якого ми прагнемо. Звертаюся до всіх служб, які були задіяні: впродовж трьох місяців ви повинні відпрацювати дії від початку й до кінця в кожному з районів. Я думаю, трьох місяців достатньо, аби довести їх до автоматизму. А далі — поведемо таку перевірку: я сяду в автобус зі ЗМІ, вони оберуть будь-яку точку, і ми поїдемо, подивимося, як усе це відпрацьовано».
Нагадаємо, якісне та своєчасне надання медичної допомоги — один із ключових пунктів концепції розвитку системи охорони здоров’я в Одеській області, яку торік презентував голова ОДА Максим Степанов.
Володимир ГЕНИК.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206