Дослідження
Коли треба і не треба
Британські дослідники з’ясували, що п’ята частина антибіотиків, які призначають лікарі, в багатьох ситуаціях абсолютно не потрібна.
Попри те, що в світі зростає загроза стійкості мікроорганізмів до протимікробних препаратів, антибіотики виписуються при кашлі, болю в горлі, запаленнях вуха, бронхітах та в інших випадках, коли без них можна обійтися. У тій же Великобританії їх мали отримувати лише 10% пацієнтів з гострим кашлем (за фактом призначили 41%), 13% тих, у кого боліло горло (вживали 59%), 13 відсотків хворих на бронхіт (отримали аж 82%!).
Водночас у Європі зростає неефективність деяких антибіотиків, що, через опір мікробів, призводить до 25 тисяч смертей на рік.
Експерти також виявили, що багато рецептів на застосування антибіотиків видаються в разі сечових інфекцій та в інших непотрібних випадках. Як зауважують дослідники, наприклад, при операціях із синуситом й інфекціях середнього вуха тільки 11% людей отримують ефект від препаратів, а призначають їх 88%. З отитом антибіотики потрібні лише 17% пацієнтів, хоча виписують їх аж 92%. І таке, з одного боку, неефективне, а з іншого — шкідливе, використання препаратів спостерігається в усьому світі.
Побачити знову
Вчені зі Школи інженерних і прикладних наук Гарвардського університету розробили металінзу, аналогічну людському оку. Її фокусна відстань зміню-ється за допомогою штучних м’язів, пише The Harvard Gazette.
Винахід «працює» за принципом звичайного людського ока — фокус наводиться за допомогою стискання або розтягування лінзи. Око може однаково добре бачити й розрізняти предмети на різній відстані.
Товщина лінзи — 30 мікрометрів. Функцію м’яза, який керує оптичними властивостями штучного ока, виконує електромеханічний пристрій з діелектричного полімеру та електродів. При подачі різної напруги на електроди металінза стискається або розтягується: у такий спосіб її фокусна відстань зменшується чи збільшується.
«Це демонструє широкі можливості використання вбудованого оптичного масштабування — в камерах мобільних телефонів, окулярах і приладах віртуальної та доповненої реальності», — пояснює один з авторів дослідження.
Згодом штучну лінзу застосовуватимуть в офтальмології. На думку вчених, за допомогою штучного ока лікарі зможуть корегувати дефекти зору.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206