Переглядів: 2646

Єдність церковна — єдність народна

У вівторок Президент України Петро Порошенко провів зустріч з головами фракцій у Верховній Раді і закликав їх підтримати звернення до Вселенського патріарха Варфоломія І про надання Українській церкві томоса про автокефалію (декрет, послання у деяких важливих питаннях церковного устрою, в тому числі офіційного проголошення автономії в управлінні або автокефалії. — Ред.).

«Я хочу звернутися до вас, колеги народні депутати, з проханням підтримати це звернення. І хочу звернутися до українського народу, бо вибір і рішення також за вами — підтримати ієрархів, підтримати президента, підтримати парламент і набути єдину помісну православну Українську церкву. Вірю, що це, з Божою допомогою, відбудеться», — сказав він.

«Ми зустрічаємося невдовзі після світлого Воскресіння Христового. Цей день в Україні зветься Великоднем. І в ці великодні свята кажуть, що небо відкрите для прагнень і побажань віруючих. І я маю велику надію на те, що ми маємо унікальний шанс, щоб здійснилася мрія поколінь українців», — звернувся до присутніх глава держави.

Президент зауважив, що у великодню ніч відвідав храми різних конфесій і крім великої радості від світлого Воскресіння Христового віряни демонстрували надію — надію на те, що врешті-решт Україна отримає єдину помісну православну Українську церкву. «Я не можу сказати, що ця надія виникла зараз, бо цією надією українці жили всі роки, в тому числі і 26 років із дня здобуття незалежності», — додав він.

Петро Порошенко також нагадав, що під час своєї передвиборної кампанії і два роки тому, у липні 2016-го, у зверненні з нагоди 1028-річчя Хрещення Русі-України, яке ми прийняли від нашої Константинопольської матері-церкви, прагнув і просив, щоб ці мрії українських віруючих нарешті здійснилися.

Глава держави зазначив, що одразу ж після великодньої ночі, у Світлий понеділок, відбув до Стамбула, де, крім світських зустрічей з президентом Туреччини, міністром закордонних справ, відбулася зустріч з його всесвятістю Вселенським патріархом Варфоломієм і з членами Синоду. «Я можу вам наголосити дуже приємну новину, що на сьогодні Україна як ніколи близько до появи власної Автокефальної помісної православної церкви. Це засвідчить не лише позиція Вселенського патріарха, а й членів Синоду», — підкреслив Президент. Він зауважив, що не може зараз відкрити всі деталі цієї зустрічі, але є абсолютно необхідні, ключові елементи, які мають забезпечити цей процес.

Першою такою умовою, за словами Петра Порошенка, є звернення церковних ієрархів. Він повідомив, що вже провів низку зустрічей з представниками духовенства. Святіший патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет передав главі держави відповідне звернення з підписами всіх єпископів Україн-ської православної церкви Київського патріархату, які засвідчили (підтримку — ред.) щодо надання томоса новій Українській православній автокефальній церкві. «Усі до єдиного», — наголосив президент. Він також повідомив, що мав зустріч з митрополитом Київським і всієї України Макарієм, предстоятелем Української автокефальної православної церкви, і його поінформували про результати архієрейського собору УАПЦ: «Усі без винятку архієпископи УАПЦ підписали звернення до Вселенського патріарха і звернення до Президента України».

А ще Петро Порошенко зазначив, що єпископи інших церков підписали або розглядають можливість підписання звернення щодо надання томоса на автокефалію.

Президент висловив сподівання, що рішення про надання томоса про єдину помісну Українську церкву Вселенським патріархом Варфоломієм І буде ухвалене до 1030-річчя святкування Хрещення Русі-України.

«Безумовно, кожен з вас розуміє, що це є абсолютно історична подія в історії нашої держави, — звернувся він до очільників парламентських фракцій, — це не є церковна подія. Це є подія незалежності України, яка відбувається в дуже непрості часи». Він зазначив, що це важливо для того, щоб «ми мали, як більшість у православному світі, свою єдину автокефальну церкву. Церкву євхаристичну, молитовно поєднану з іншими помісними церквами, але адміністративно ніяк не залежну ні від Москви, ні від когось іншого». На його переконання, у цьому питанні «слід виходити з давнього канонічного принципу: громадянським і земельним розподілом нехай слідує розподіл церковних справ». «І ми діємо чітко у відповідності до цього зазначеного принципу», — констатував глава держави. «Україна, як незалежна держава, згідно з традиціями православного світу не просто має право, але, на мою думку, просто зобов’язана цю церкву створити. І не упустити цю можливість і продемонструвати таку саму єдність, як продемонструвала церковна ієрархія», — додав він.

Петро Порошенко зазначив, що всі помісні церкви нового та новітнього часу були конституйовані лише і тільки в рамках взаємодії церкви і держави, тому необхідне звернення до його всесвятості і керівника держави, і церковних ієрархів. «У цій ситуації, як на мене, є дуже важливо, щоб ми продемонстрували єдність церковну, єдність народну і єдність влади», — додав він.

Водночас президент окремо наголосив: «Єдина православна помісна церква не стане державною. І відділення церкви від держави існуватиме. Всі віруючі мають і матимуть право вільно обирати собі як конкретний храм, так і церковну юрисдикцію… Хто захоче залишитися в тій церкві, в якій збереже молитовну єдність з Російською православною церквою, вони також зберігають за собою гарантоване право власного вибору. В цьому питанні як релігійний, так і будь-який примус чи заборона є категорично неприпустимими».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua