Переглядів: 459

Скільки їдеш — стільки й платиш

Ранковий тролейбус — забитий. Хто працює — їде на роботу, студенти та школярі — на навчання, а от куди в «годину пік» їдуть пенсіонери? «Не куди, а чому?» — сама по собі виникає відповідь. Проїзд — безкоштовний, от і подорожують: по базарах, магазинах, інстанціях... Але, судячи з нововведень, які приготував нещодавно Кабінет Міністрів, невдовзі кількість пасажирів у громадському транспорті зменшиться в рази...

14 березня уряд ухвалив постанову про монетизацію пільг на проїзд усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах. Ця новація означає, що за проїзд незабаром платитимуть усі, але пільгові категорії громадян отримуватимуть на свої рахунки грошові компенсації відповідно до середніх норм користування транспортом.

Наразі гроші за проїзд пільговиків компенсуються перевізникам з місцевих бюджетів. Кабмін запропонував іншу схему: кошти на проїзд, які виділятимуться з тих же місцевих бюджетів, пасажири отримуватимуть як доплату до пенсії. Розмір доплати повинен бути не менший, ніж середня вартість проїзду, помножена на 30 поїздок у комунальному транспорті — така соціальна мінімальна норма гарантується державою. Для осіб, які мають право на кілька пільг, призначається щомісячна готівкова виплата за найбільшою з них. Ті, хто має право на пільги з оплати проїзду на міжміських маршрутах, отримуватимуть виплати на 20% більше. Для людей з інвалідністю першої, другої груп, а також дітей з інвалідністю, які здобувають освіту у вишах, закладах загальної середньої та професійної освіти, розмір виплати подвоюється. Від цього мають отримати зиск і пільговики, й перевізники, які часто скаржаться на те, що місцеві бюджети не компенсують їм витрат за перевезення пільгових пасажирів.

Але загалом остаточне рішення про запровадження цього механізму і розмір щомісячної виплати мають затвердити обласні та міські адміністрації впродовж найближчого часу. У рамках децентралізації разом з фінансовим ресурсом, що перейшов із «центру» в регіони, зростає відповідальність місцевої влади за рівень місцевого люду.

Директорка департаменту соціальної та сімейної політики Одеської ОДА Лілія Коваленко зазначила, що в нашій області право на пільговий проїзд мають понад 112 тисяч осіб. Вона вважає, що коли пільговики отримуватимуть гроші на проїзд і самостійно його оплачуватимуть, це значно зменшить кількість нарікань на перевізників, які відмовляють у безкоштовному проїзді чорнобильцям, учасникам бойових дій, дітям з багатодітних сімей, ветеранам вій-ськової служби та іншим пільговим категоріям населення.

Очільниця департаменту зазначила, що вже почалася робота з визначення щомісячної готівкової виплати пільговикам з урахуванням соціального мінімуму. Втім, органи місцевого самоврядування можуть збільшити кількість поїздок з огляду на віддаленість того чи іншого населеного пункту від обласного центру.

Директорка департаменту праці і соціальної політики Одеської міськради Олена Китайська вважає, що постанова Кабінету Міністрів для нашого міста має рекомендаційний характер, оскільки в Одесі діє право на безкоштовний проїзд у комунальному транспорті для пенсіонерів та пільгових категорій громадян за рахунок міського бюджету. Тобто пільгою на безкоштовний проїзд нині користуються близько 240 тисяч осіб. Гроші на їх проїзд виділяються одразу «Міськелектротранспорту», який здійснює перевезення. Для частини цих громадян пільга буде монетизована, тобто вони отримуватимуть кошти на проїзд на ті соціальні рахунки, через які виплачуються пенсії та соціальні виплати. Якщо ж монетизацію проїзду запровадити для всіх 240 тисяч пільговиків за мінімальним розрахунком, то з бюджету Одеси потрібно буде витрачати щомісяця близько 35 мільйонів гривень.

Розміри щомісячних виплат пільговикам повинні бути затверджені вже до 1 червня. Цілком можливо, що монетизація пільг на проїзд спонукатиме людей заощаджувати. Отримуючии на руки кошти, вони відповідальніше вирішуватимуть, де, куди і чим їхати. А чи, може, взагалі варто прогулятися пішки?

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net