№ 35 (21945) четвер 19 квітня 2018 року

Переглядів: 6348

Небом, морем, пішки...

Для початку трохи цікавої статистики. За даними Світового Банку, найбільше грошей туристи сьогодні залишають у США (далеко за $200 мільярдів щороку); охочі на власні очі побачити Ейфелеву вежу, Тріумфальну арку та інші уславлені й розрекламовані пам’ятки дають Франції понад $70 млрд; а мандрівники Іспанією приносять їй щороку трохи менше $70 млрд.

Україна отримує зараз від гостей стільки ж, як Куба, Ямайка, Румунія або Естонія. Тобто трохи більше $2 млрд на рік. Тож ми далеко не в туристичній ізоляції, як це може здатися. А відповідно до планів Міністерства економічного розвитку, до 2026 року маємо заробляти на мандрівниках десь $3 млрд доларів, а то й більше.

Переглядів: 2045

Те, що відходить у минуле

Перше травня — свято, що дісталося нам у спадок від радянського минулого, відзначається і в низці країн світу. Там воно іменується Днем міжнародної солідарності трудящих, Днем праці, Днем весни... В СРСР його часто називали Першотравнем.

Ще задовго до липня 1889 року, коли конгрес Другого Інтернаціоналу ухвалив відзначати 1 травня як день солідарності робітників, у пам’ять про чиказькі події травня 1886-го, в одеситів цей день був святом весни і днем народних гулянь. Ось як описував «Одесский вест-ник» від 5 травня 1834-го святкування 1 травня в місті: «В Одесу, із самого заснування її, коли вона була ще тільки невеликим містечком, перейшов із Росії звичай святкувати щорічно 1-е травня як день, призначений для зустрічі весни, хоча весна починається у нас майже на два місяці раніше. Коли все містечко, з раннього ранку, від малого до великого, поспішало на берег провести перший день травня. У нинішньому році святкування 1-го травня було на дачі, що належала колись герцогу де Рі-шельє. Мальовничий сад і великий парк, куди вільно можуть в’їжджати екіпажі, має всі зручності для цього гуляння».

Переглядів: 2670

Єдність церковна — єдність народна

У вівторок Президент України Петро Порошенко провів зустріч з головами фракцій у Верховній Раді і закликав їх підтримати звернення до Вселенського патріарха Варфоломія І про надання Українській церкві томоса про автокефалію (декрет, послання у деяких важливих питаннях церковного устрою, в тому числі офіційного проголошення автономії в управлінні або автокефалії. — Ред.).

«Я хочу звернутися до вас, колеги народні депутати, з проханням підтримати це звернення. І хочу звернутися до українського народу, бо вибір і рішення також за вами — підтримати ієрархів, підтримати президента, підтримати парламент і набути єдину помісну православну Українську церкву. Вірю, що це, з Божою допомогою, відбудеться», — сказав він.

Переглядів: 1426

Музика завтрашнього дня

На короткий час Одеса знову стає столицею музики майбутнього. 21 квітня о 16-й годині у великій залі Одеської філармонії відкриється традиційний всесвітній фестиваль «Два дні і дві ночі нової музики». Напередодні ж о 13.00 в Одеській національній музичній академії ім. А.В. Нежданової відбудеться концерт-прелюдія пам’яті видатного українського композитора Бориса Лятошинського.

Музика з’являється зусібіч, вона народжується за нашої присутності, а може й не народжується — вона живе довкола нас. Але ми її не чуємо. Не тому, що нездатні почути, чи не маємо слуху. А тому, що налаштовані на іншу музику, яка звучить в нашій уяві, на знані імена, зрештою. Налаштовані на стару й добру класику, поряд з якою нема місця для музики сучасної, цілковито нової за звучанням. Але співзвучної з нашим часом…

Переглядів: 440

Парад травневих вихідних

Чотири дні поспіль — із суботи, 28 квітня, по вівторок, 1 травня — на нас чекають вихідні.

Рекомендація керівникам підприємств, установ та організацій перенести робочий день із поне-ділка, 30 квітня, на суботу, 5 травня, передбачена урядовим розпорядженням №1 від 11 січня. Як зазначається, таке рішення ухвалене з метою забезпечення раціонального використання робочого часу та створення сприятливих умов для святкування Дня праці (1 травня).

Переглядів: 834

«В час безбожний душі моєї враг не взяв!»

Сивий кінь та моєї Долі
Через степ, через ліс біжить...
Люди, люди, гнуздать доволі,
Не ловіть його, не в’яжіть!

Володимир КРИЖАНІВСЬКИЙ.

Вогники у степу

Взимку розвиднялося пізно. Щоб не спізнитися до школи, що знаходилася в іншому селі — Торосовому, бо в Новоселівці була лише чотирирічка, доводилося виходити з дому затемна. Школярики чимчикували групкою через байраки й долини, нерідко — під вовче завивання. У воєнні та повоєнні роки розплодилося тих сіроманців багато, тож могли перестріти подорожніх прямо посеред шляху. Аби відлякати хижаків, діти брали зі собою консервні бляшанки з вогнем. Здалеку здавалося, що дорогою рухається не малеча, а пливе маленьке сузір’я.

Переглядів: 385

Грип відступив, а кір затримався

Вірус грипу циркулює впродовж усього року, однак масова захворюваність на нього простежується в осінньо-зимовий період, коли наш організм дещо ослаблений і часто доводиться перебувати у закритих малопровітрюваних приміщеннях поряд із великою кількістю інших людей.

За епідемічний сезон 2017-2018 років, який практично вже завершується, на Одещині не було зареєстровано спалахів захворювання на грип та ГРВІ. Хіба що наприкінці грудня епідпоріг тимчасово зріс майже на третину, але та хвиля захворюваності скоро впала.

Переглядів: 467

Скільки їдеш — стільки й платиш

Ранковий тролейбус — забитий. Хто працює — їде на роботу, студенти та школярі — на навчання, а от куди в «годину пік» їдуть пенсіонери? «Не куди, а чому?» — сама по собі виникає відповідь. Проїзд — безкоштовний, от і подорожують: по базарах, магазинах, інстанціях... Але, судячи з нововведень, які приготував нещодавно Кабінет Міністрів, невдовзі кількість пасажирів у громадському транспорті зменшиться в рази...

14 березня уряд ухвалив постанову про монетизацію пільг на проїзд усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах. Ця новація означає, що за проїзд незабаром платитимуть усі, але пільгові категорії громадян отримуватимуть на свої рахунки грошові компенсації відповідно до середніх норм користування транспортом.

Переглядів: 418

«Залізні» Володимир і Ярослав

Із 27 квітня Національний банк України (НБУ) офіційно введе в грошовий обіг дві нові монети — номіналом в одну та дві гривні. У Монетному дворі вже відкарбували десятки мільйонів монет нового зразка.

На аверсі обох монет художники додали новий елемент — пектораль, від якої й походить назва українських грошей. На реверсі — ті самі портрети, що й на банкнотах: на одній гривні — князя Володимира Великого, на двох — Ярослава Мудрого.

Переглядів: 781

Із славного роду Лебединців

14 березня сповнилося 200 років від дня народження старшого з братів відомої династії діячів духовної культури України, земляків і ровесників Тараса Григоровича Шевченка — Арсенія Гавриловича Лебединцева.

Народився він у селі Яблунівка Канівського повіту Київської губернії в сім’ї священика. Зі спогадів молодшого брата Петра дізнаємося, що прадід Лебединцевих Василь для їхнього діда Григорія був вітчимом. Прабабця Ярина після смерті першого чоловіка, батька Григорія та ще одного хлопчика, вийшла вдруге заміж за вільного мешканця містечка В’язове Канівського повіту, вдівця Василя Лебединця, в якого від першого шлюбу було восьмеро дітей. Василь мав 500 десятин землі, однак його нащадки після скасування Катериною ІІ козацтва втратили не тільки землю, а й волю.

Переглядів: 413

Наснага рідної землі

Минулого тижня відомий поет, лауреат Шевченківської премії Тарас Федюк відвідав рідний Ананьїв, де не був тривалий час.

Звісна річ, в Ананьєві дуже шанують знаменитого земляка, стежать за його літературною долею. Тож на зустріч з ним у залі місцевого історико-художнього музею, яку, власне, й організував та вів директор цього закладу О.А. Шхалахов, зібралося чимало люду: вчителі-філологи з міста і сіл району, бібліотекарі, місцеві літератори, громадські активісти, просто шанувальники поетового таланту.

Переглядів: 534

«Бо книга — це моральна вічність...»

Одещина завжди славилася літературними талантами. Славна ними і нині. Один з таких талантів — поет Олександр Вольний з Білгорода-Дністровського, який недавно переїхав до Києва.

З-поміж його набутків насамперед слід виділити солідну поетичну працю «Енциклопедія життя».

Переглядів: 436

Таємнича і недоступна Тушетія

У рамках заходів, присвячених 100-річчю українсько-грузинських дипломатичних відносин та багатолітній «народній дипломатії», в бібліотеці ім. Е. Багрицького (вул. Преображенська, 35а) відбулася презентація фотовиставки Лілії Гричулевич «Невідома Кахетія, або Таємнича та недоступна Тушетія».

Тушетія — регіон Грузії з унікальними селами, ландшафтом, тваринним і рослинним світом — часто потрапляє в центр уваги видавців, телевізійних і друкованих ЗМІ, блогерів та фотографів. У 2011 році Yahoo Travel CNN-подорожі опублікував 10 найневідоміших і найкращих місць у світі — й Тушеті посів у цьому списку п’яте місце! У 2013-у BBC зняло документальний фільм «Найнебезпечніші дороги світу», в якому дорога до Тушеті визнана однією з найекстремальніших.

Переглядів: 19673

Чи болячка сверблячка?

Свербіж — одна з найчастіших скарг, з якими доводиться мати справу дерматологам. А ще — найпоширеніша неприємність для пацієнтів. Чому ж виникає бажання чухати, дряпати й терти шкіру? Наскільки це серйозно чи й небезпечно? На ці та інші питання про докучливу сверблячку відповідає кандидат медичних наук, доцент Вікторія САВОСЬКІНА.

— У середньому людина стикається зі свербежем до п’яти разів на день, і це нормально. Відтак виникає питання: коли ж треба звертатися до лікаря? Чи необхідно бігти на прийом до дерматолога, якщо ви, скажімо, почухалися десять разів, а не п’ять? Або коли у вас свербить одне й те ж місце? Чи, навпаки, непокоїть у різних місцях? Дерматологи рекомендують звертатися за допомогою, якщо свербіння заважає вам жити нормальним життям.

Переглядів: 434

Ягода сили і краси

Журавлину називають ягодою здоров’я і краси. Головна її цінність у тому, що вона є природним антиоксидантом, який захищає наші клітини від переродження, а організм — від хвороб і старіння.

Крім антиоксидантів, журавлина насичена мінеральними речовинами, містить багато калію, магнію, заліза та марганцю. Є в ній і алюміній, цинк, фосфор, натрій, хром, молібден, нікель та інші, не менш важливі для організму, елементи.

Переглядів: 925

Що руйнує шлюб?

Учені, проаналізувавши статистику розлучень за п’ятирічний період, виявили чинники, що руйнують шлюб.

Найголовнішою проблемою у стосунках між подружжям науковці називають неуважність до подій, що відбуваються в житті кожного з них. Партнери не спілкуються, не діляться думками, переживаннями, а відтак байдужіють одне до одного.

Переглядів: 914

Місячне алібі

З давніх часів Місяцеві приписувалися різні властивості, в тому числі вплив на психічне здоров’я людини.

Американські вчені вирішили дослідити можливий вплив супутника Землі на психіку, а також поведінку людей. Відтак, провівши статистичні дослідження, експерти розвіяли міф про причетність місячних фаз до за-хворювань, нещасних випадків та спроб самогубства. Вивчивши дані за 10 років, вони не знайшли ніякого зв’язку між Місяцем і різними подіями, які відбуваються з людьми.

Переглядів: 402

На пікнік без барбекю

Ризик розвитку цукрового діабету II типу значно збільшується, якщо часто готувати м’ясо птиці, червоне м’ясо і рибу високотемпературним способом. Такого висновку дійшли фахівці зі Школи громадського здоров’я у Гарварді.

У своїй роботі, опублікованій у журналі Diabetes Care, дослід-ники використовували дані понад 110 тисяч осіб. Діабет II типу був виявлений у 7895 з них. Учені пов’язали ризик його появи із частим вживанням м’ясних та рибних страв, які готувалися з використанням високих температур, наприклад, смажилися на відкритій сковороді, на грилі або барбекю.

Переглядів: 913

Не забудьте роззутися

Вам не подобається, коли вас змушують роззуватися перед тим, як увійти в кімнату? Це може дратувати, але насправді на це є вагома причина. Разом із взуттям ви приносите у помешкання безліч токсинів і небезпечних бактерій, зокрема й кишкову паличку.

Справді, де гарантія, що надворі ви не наступили на пташиний послід чи собачі екскременти, що не принесли її з громадського туалету? А це все вже достатня підстава, щоб, зайшовши з вулиці в помешкання, роззутися.

Переглядів: 521

Три чашки кави проти «бляшок»

Дослідження, проведене вченими з Університету Сан-Паулу у Бразилії, засвідчило, що вживання в середньому за день трьох чашок кави знижує ризик закупорки артерій або атеросклерозу.

Відкинувши розбіжності щодо впливу кави на здоров’я, вони дійшли висновку, що вживання ароматного напою все ж захищає серце.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net