Переглядів: 444

Клюнув навіть Лувр

В обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського відбулася презентація другого видання книж-ки одеського краєзнавця Олександра Гуна «Таємниця золотої тіари».

Ця неймовірна історія бере свій початок у далекому ХVIII столітті. Біля Очакова, де існувало древньогрецьке місто Ольвія, під час розкопок знайшли кілька білих гранітних плит. На одній з них вчені прочитали напис про те, що один заможний чоловік з Ольвії подарував скіфському цареві Сайтоферну 900 золотих монет, аби той не грабував міста.

Навесні 1896 року один з кращих музеїв Європи — паризький Лувр — придбав рідкісну знахідку: золоту тіару скіфського царя Сайтоферна, що правив у третьому столітті до нашої ери. Провівши дослідження, вчені визнали: тіара виготовлена приблизно 3000 років тому і є видатним твором мистецтва давнини. Так вона посіла почесне місце в залі античного мистецтва Лувру і стала предметом гордості парижан. Аж поки через сім років не розгорівся величезний скандал і не з’ясувалося, що насправді ця тіара є підробкою, а її автор — простий ювелір з Одеси.

У 1892 році до Одеси з білоруського містечка Мозир переїхав неймовірно талановитий і водночас дуже скромний ювелір-карбувальник Ізраїль Рухомовський. Завдяки своїм роботам він здобув популярність й отримав замовлення на виготовлення золотої тіари від знаного шахрая і блискучого психолога Шепселя Гохмана, який займався торгівлею старожитностями. Розумний і підприємливий комерсант з Очакова Гохман разом з братом і вигадали цю авантюру. За свою роботу Рухомовський отримав 1800 рублів, тоді як Лувр придбав тіару за 100 тисяч (!) рублів.

Ця історія приховує у собі неймовірну кількість цікавих фактів та подробиць. Наприклад, напис на гранітній плиті, що ввів в оману найкращих вчених світу, був також підробкою і частиною плану Шепселя Гохмана. А за іронією долі цей «скарб» Лувр придбав саме 1 квітня, в День сміху, День дурнів.

Для написання книжки одеський дослідник Олександр Гун довгий час займався пошуком архівних матеріалів, листувався з родичами Рухомовського, зібрав унікальні факти, рідкісні документи і фотографії, а також був першим, хто переклав мемуари талановитого ювеліра.

У 2013 році презентація «Таємниці золотої тіари» з успіхом пройшла у Парижі. Її відвідали правнуки Ізраїля Рухомовського. Слід зазначити, що витвори неймовірно талановитого одесита зберігаються у таких музеях, як Лувр, Ермітаж, Фаберже тощо.

У 2014-у з ініціативи Олександра Гуна на фасаді будинку № 6 по вулиці Осипова було встановлено меморіальну дошку на вшанування пам’яті знаного ювеліра і гравера Ізраїля Рухомовського, який мешкав тут у 1893—1896 роках.

Вікторія КРИЖАНОВСЬКА,
студентка ОНУ
ім. І.І. Мечникова.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net