Олійникова нота весни
Нехай хоч де заблукає-заблудиться юний квітень, та не може не відгукнутись на поклик «Степанової весни», котра щороку віншує нашого краянина Степана Олійника. Його, властиво, пам’ять. Бо якраз у ці дні він з’явився на світ, щоби уславити і край свій, і всю Україну своїм літературним хистом, а передовсім — гострим пером сатирика і гумориста. Це сталося рівно 110 років тому.
Тож цьогорічне, вже 37-е, тради-ційне літературно-мистецьке свято розпочалося минулого четверга в Золотій залі Одеського літературного музею. Директор його Тетяна Ліптуга, вітаючи гостей та учасників, звісно ж, не могла не згадати про чудовий музей Степана Олійника в його рідній Левадівці на Миколаївщині, котрий постав саме за підтримки й допомоги Літературного музею — як його філія, хоч започатковувався як шкільний.
Туди, в Левадівку, а також до Пасицел неподалік Балти, де й народився Степан Олійник, вже наступного дня перенеслося Олійниківське свято. А поки що тут, у Золотій залі, Леся Олійник, донька видатного сміхотворця, проректорка Національної музичної академії імені Петра Чайковського, згадувала про батька. Про те, як у сумному січні 1982-го за поминальним столом земляки твердо сказали: віднині будемо щорічно відзначати день народження Степана Івановича — а це 3 квітня — Олійниківськими читаннями у перші дні місяця.
Так і постало це вже традиційне літературно-мистецьке свято. А всі його щорічні учасники, гості, що приїздять з різних міст, стали називати себе єдиною олійниківською родиною. Великою, дружною, талановитою родиною мист-ців, літераторів, людей різних, родиною, котра більшає із року в рік, бо зростає число тих, хто прилучається до слова славетного сатирика й гумориста, слівця часто гострого, а коли й ніжного та ліричного. Хто вважає за честь і за щастя щовесни ступити на цю землю, яка дала Україні велику Людину, вдихнути цілюще повітря його рідного причорноморського степу. І тепер це вже не літературні читання, а справжній фестиваль, що уві-брав у себе й різноманітні творчі конкурси, передовсім — серед школярів. Цьогоріч, для прикладу, понад 150 дітей взяли участь у конкурсі читців творів Степана Олійника.
Попри всі свої почесні звання та відзнаки, зазначила пані Леся, батько був простим у стосунках з іншими, незалежно від того, чи зустрічався він з президентами, прем’єрами різних країн, відомими у світі людьми, а чи з листоношею. Завжди залишався Степаном Олійником, простим і скромним. А під час виступів перед людьми, щойно лишень оголошували його ім’я, зала вибухала оплесками. Знятий за його фейлетоном короткий фільм «Пес Барбос і незвичайний крос» було надіслано до посольств різних країн, його показували перед важливими перемовинами, після чого ті перемовини відбувались, назагал, уже без очікуваних труднощів. 104 країни закупили цей фільм, який, можна сказати, працює за кордоном в річищі «м’якої дипломатії», чи «м’якої політики». Він був мудрим провидцем, вірив, що Україна буде завжди. Леся Степанівна розповідала, а в цей час на екрані можна було побачити Степана Олійника таким, яким він був у житті — спокійним та виваженим у рухах, удома чи на природі, коли обдумував чи читав свої гуморески та фейлетони… Деякі з них актуальні й сьогодні, й тут є над чим поміркувати. Хоча талант — він таки на всі часи.
Твори Степана Олійника в тих часах звучали, без перебільшення, чи не в кожній селянській оселі, у багатьох селах ще й досі пам’ятають його виступи, сказав, вітаючи всіх з цим весняним святом, очільник одеської письменницької організації Сергій Дмитрієв. Тому що ота батькова настанова — писати правду — пройшла крізь усе його життя. Його творчість ще до кінця не вивчена, хоч є вже кілька наукових дисертацій. Сьогодні її можна розглядати як державотворчий елемент української дійсності. Ми відзначаємо нині ювілей народного героя української культури.
А який же вечір славетного гумориста й сатирика без гумору? Виступали відомі сміхачі — артисти розмовного жанру з Києва, Івано-Франківська й навіть з Коломиї. Звучали бандури, вторячи голосам артисток славетного одеського тріо «Мальви». Лунав чудовий вокал. Усі вони щороку приїздять на свято «Степанової весни». І все це було тільки часткою великого святкового дійства, яке щороку приходить на Одещину завдяки великій дочірній любові пані Лесі Олійник, її енергії, відданості батьковій пам’яті.
Два дні відтак «Степанова весна» вже на його ріднизні дзвеніла піснями та музикою, промовляла голосами його земляків і його, властиво, голосом, що зберігся у записах, веселим сміхом земляків. Там, де продовжується його життя у вдячній людській пам’яті.
Роман КРАКАЛІЯ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206