Переглядів: 488

Любімо «сонячних дітей»!

В Одесі відбулася прес-конференція, присвячена Всесвітньому дню людей із синдромом Дауна, який відзначається щороку 21 березня.

Провідні педіатри та генетики області розповіли представникам місцевих ЗМІ, що, за статистикою ВООЗ, із синдромом Дауна у світі народжується кожне 700-те немовля. Такі діти мають у каріотипі 47 хромосом замість звичних 46. Вони упізнавані за характерною зовнішністю, наділені повною відсутністю агресії (тому їх і називають «сонячними») та підвищеною старанністю. Водночас відзначаються і підвищеною схильністю до певного спектра захворювань (як-от вроджених вад серцево-судинної системи, набутих вад сенсорної системи тощо). Що ж до розумових здібностей, то це безпосередньо залежить від отриманої дитиною соціальної адаптації. «Сонячні», як і всі інші діти, потребують любові.

Усунути генетичну аномалію, коли дитина вже народилася, неможливо (хоча наука розвивається стрімко), а ось упередити таке генетичне відхилення від норми у стані вагітності — реально.

Люди із синдромом Дауна не потребують постій-ного лікування. Їм достатньо нормального соціального статусу. «Сонячні діти» навчаються у спеці-алізованих класах звичайних шкіл, а потім можуть працювати там, де потрібно старанно виконувати прості дії.

Ризик народження дитини із синдромом Дауна найперше залежить від віку матері, розповіла лікар-генетик вищої категорії обласної дитячої клінічної лікарні Світлана Матвіюк. Так, для жінок віком до 25 років така ймовірність дорівнює 1/1400, до 30 — 1/1000, у 35 років ризик зростає до 1/350, у 42 — до 1/60, а в 49 — до 1/12. Високий ризик і при шлюбах між родичами та якщо батько дитини старше 40 років.

В Одесі дітьми із синдромом Дауна опікуються фахівці спеціалізованого медико-генетичного центру, який діє при обласній дитячій лікарні. Центр має амбулаторно-поліклінічний та лабораторний відділи.

Раннє виявлення аномалії з допомогою УЗД та аналізу крові, діагностування додаткових вад плоду (наприклад, 40—50% «сонячних» немовлят народжуються з вадами серця) дозволяють батькам завчасно оцінити всі ризики і прийняти зважене рішення.

Втім, діагностування синдрому Дауна не є показником для переривання вагітності. Чимало випадків, коли батьки знають, що в них має народитися «сонячна дитина», і готові до цього. Як правило, прийняти таких немовлят до сімейного гурту готові родини, які вже мають дітей.

Якщо у плоду є вада серця, лікарі радять народжувати в обласному перинатальному центрі, де є відповідні умови, кардіореанімація, кардіохі-рурги. За необхідності проводиться оперативне втручання.

При синдромі Дауна переважно виявляється враженою центральна нервова система, досить часто й ендокринна. Діти відстають у фізичному розвитку, мають проблеми з ростом, ожирінням, дисфункцією щитоподібної залози тощо. Такі патології, щоб покращити якість життя «сонячної дитини», можна корегувати медикаментозно.

Найпростіше діагностувати синдром Дауна до 13-го тижня вагітності, тому жінкам з групи ризику (після 35—40 років) варто ставати на облік якомога раніше. І не має значення, скільки до того здорових дітей вона народила.

Спеціалісти переконують у тому, що діти із синдромом Дауна можуть спокійно навчатися, займатися спортом, вести нормальний спосіб життя, дружити з ровесниками. Та дуже важливо якомога раніше (в півтора-дворічному віці) звернутися до фахівців не тільки для контролю за фізичним станом дитини, але й для професійної допомоги їй у соціальній адаптації.

Записатися на прийом до лікаря спеціалізованого медико-генетичного центру можна за телефоном 706-07-44, на УЗД — 770-26-24.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net