Переглядів: 480

Чому деградує біорозмаїття

Нещодавно опубліковані чотири наукові доповіді Організації Об’єднаних Націй, які показують, що Земля величезними темпами втрачає рослинний, тваринний світ та чисте довкілля.

У цих документах, повідомляє www.global-analityk.com, які є результатом трьох років напруженої праці та досліджень 550 експертів із сотні країн, проаналізовано стан планети з точки зору біорізноманіття та екосистем (окрім полюсів та відкритих океанів). Йдеться про Америку, Африку, Азійсько-Тихоокеанський регіон, Європу та Центральну Азію.

Результати засвідчують, що в кожному з названих регіонів біорозмаїття деградує з високою швидкістю через зміни в середовищі проживання, забруднення повітря, води та землі, нераціональне використання природних ресурсів, розповсюдження інвазійних видів комах і рослин та кліматичні зміни.

У доповіді представлені регіональні оцінки щодо погіршення стану біорізноманіття.

В Америці багате біорозмаїття робить величезний внесок у скорочення бідності та розвиток економіки. Однак оцінки показують, що нині популяція видів флори та фауни на певній території в середньому на 31% менша, ніж в часи розселення європейців. Якщо така тенденція через кліматичні зміни триватиме й надалі, то цей показник до 2050 року сягне 40%.

Сьогодні різноманіття тварин і рослин в Африці під загрозою як через техногенні, так і через природні причини. Оскільки цей континент особливо вразливий до кліматичних змін, до 2100 року половина тамтешніх птахів і ссавців може загинути, а озера й рослини знизять продуктивність від 30% до 40%. Ни-нішній тиск на біорізномаїття може навіть збільшитися, оскільки, як очікується, до 2050-го населення Африки подвоїться.

В Азійсько-Тихоокеанському регіоні найбільшими загрозами для біорізномаїття є екстремальні погодні умови, інвазійні види комах та рослин, забруднення відходами, інтенсифікація сільського господарства та підвищення рівня моря. Втім, незважаючи на серйозне скорочення флори й фауни, в цьому регіоні досягнуто і значних успіхів у збільшенні охоронних територій. Так, упродовж останніх 25 років там на 14% розширилися морські природоохоронні зони і на 0,3% охоронні території на суші, що призвело до збільшення у 2,5 раза лісового покриву. Але, очевидно, таких зусиль забракне, щоб зупинити втрату біорізномаїття, особливо в морських екосистемах, де серйозно постраждали коралові рифи.

Зростання традиційного сільського і лісового господарства в Європі та Центральній Азії визнано основним чинником скорочення там біорізномаїття. 28% видів флори та фауни, які можна знайти тільки в Європі, нині перебувають під загрозою, а 42% видів — уже зазнали негативних змін. Наслідком кліматичних змін стало значне скорочення — вдвічі з 1970-х років — водно-болотних угідь.

«Люди споживають більше відновлюваних природних ресурсів, ніж цей регіон виробляє», — каже швейцарець Маркус Фішер, співголова експертної групи по Європі та Центральній Азії.

«Зусилля, спрямовані на захист та сприяння біорізномаїттю, — такі ж важливі для збереження природи та для добробуту людей, як і боротьба з глобальними кліматичними змінами», — заявила доктор Анна Ларіґаудері, виконавчий секретар Міжурядової науково-полі-тичної платформи з біорізнома-їття та екосистем.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net