Переглядів: 485

Успіх історичної україністики

Як відомо, цьогорічну Шевченківську премію в номінації «публіцистика» присуджено історикові Сергієві Плохію за книжку «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності», українська версія якої побачила світ у 2016-у в харківському видавництві «Клуб сімейного дозвілля».

Хоч на думку і спадає відома євангельська сентенція про долю «пророка у своїй вітчизні», історична україністика, зокрема, й одеська, має всі підстави вважати цю подію символічним визнанням зусиль багатьох українських істориків у справі популяризації історичних знань, боротьбі за український образ історії нашої країни.

З кінця 1980-х історична наука в Україні переживає глибокі трансформації, складний процес інтеграції у світовий культурний та науковий простір. Важливим чинником цього процесу є залучення досвіду українських учених, які вже давно працюють за межами України, створюючи своєрідний символічний, але й цілком практичний «місток» між нашою державою та світом високих матеріальних і моральних стандартів. Один з таких вчених — директор Українського наукового інституту Гарвардського університету, професор Сергій Миколайович Плохій.

Його біографія неабияк сприяла широті його світогляду. Народився в Росії, виріс у Запоріжжі, навчався у Дніпропетровську в знаменитій школі професора М. Ковальського. Із 1991-го працює у США, підтримуючи постійні контакти з Україною, сприяючи залученню українських молодих дослідників до світової науки. Найважливішим в активній науковій діяльності С. Плохія є те, що свої книги про історію України він публікує англійською мовою і в такий спосіб відкриває Україну для світу. Професор С. Плохій неодноразово отримував престижні відзнаки за свої праці, зокрема премію ім. Лайонела Ґелбера за найкращу англомовну книжку з історії міжнародних відносин (2014) та премію Фундації Антоновичів (2015). Його новодруки зразу ж перекладаються українською та російською мовами. В україномовному перекладі вже вийшло шість книг С. Плохія, присвячених історії України козацької доби, біографії М. Грушевського, розпаду СРСР. У 2011-у його монографія про М. Грушевського була визнана книжкою року.

«Брама Європи» викликала інтерес не лише з боку українців: права на її переклад і друкування вже придбали видавці Польщі, Румунії, Росії та Китаю. Ця книжка має наскрізний сюжет — історію території, на якій в останнє тисячоліття сформувалася українська нація, а відтак й українська держава. І має наскрізну інтригу — взаємодію двох погранич, землеробсько-кочівницького і, згодом, католицько-православного, що по-різному визначали процес формування нації, її «особливу прикордонну ідентичність та етос», — аж до сьогоднішньої конфронтації «європейського» і «євразійського» проектів у геополітичних та циві-лізаційних категоріях.

Слід погодитися з авторами численних рецензій в англомовній та українській пресі, що секрет популярності «Брами Європи» полягає в її елегантному, цікавому викладі, популярному, але водночас суто науковому — з огляду на достовірність обраних для згадування фактів. Автор майстерно інтегрував українську історію у світову завдяки використанню численних яскравих, виразних порівнянь, паралелей, перетинів наших, вітчизняних, історичних персонажів, подій та явищ зі світовими, зокрема з історії англосаксонської цивілізації. Наприклад, пишучи про поділи Польщі та спровоковане ними повстання під проводом Тадеуша Костюшка, вчений нагадує, що той був не лише уродженцем Білорусі, а й «учасником американської війни за незалежність, під час якої побудував укріплення у Вест-Пойнті й був підвищений Континентальним конгресом до рангу генерал-бригадира».

С. Плохій досконало поєднує ерудицію фахового історика з легкістю й навіть дотепністю оповіді, раз у раз звертаючи нашу увагу на веселі й сумні парадокси, якими сповнена історія. Добре написана книжка резонує із сьогоднішніми проблемами, ситуаціями та емоціями. Зосереджуючи головну увагу на українцях «як найбільшій демографічній групі, що стояла за створенням сучасної нації та держави», автор водночас регулярно вплітає у наратив і сюжети про інші національні спільноти. Це важливо з огляду на процес формування української політичної нації, що саме відбувається.

В Україні дуже актуальна проблема виразного ознайомлення, а відтак і зацікавлення, історією серед широких верств населення. «Брама Європи» С. Плохія встановлює високі стандарти й має великий педагогічно-виховний позитивний потенціал, який уже сповна відчули викладачі та студенти українських університетів. Багатьом українцям ця книга допоможе набути нових знань про минувшину своєї країни, переглянути отримані раніше, переосмислити й оптимально їх структурувати.

Олександр МУЗИЧКО,
кандидат історичних наук,
доцент кафедри історії України
ОНУ ім. І.І. Мечникова.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net