Переглядів: 513

Шлагбаум для насіння

Торік Україна експортувала насіння зернових та олійних культур лише на 15,2 млн дол. США. Це майже на 12% менше, ніж у 2016-у, і в 26 разів (!) менше минулорічного імпорту насіннєвого матеріалу в Україну, поінформував завідувач відділу інвестиційного та мате-ріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», доктор економічних наук Олександр Захарчук.

За його словами, основними споживачами українського насіння є країни СНД та Європейського Союзу. Невелику кількість вітчизняного насіннєвого матеріалу імпортують також Туреччина, Індія та Південно-Африканська Республіка.

У структурі українського експорту насіння домінує кукурудза, частка якої складає 90%. Основний покупець — Білорусь, на яку торік припало 90% (близько 13 млн дол.) українського експорту насіння цієї культури. З-поміж інших покупців — Молдова, Казахстан, Грузія, Австрія, Франція, Румунія та Туреччина. Крім того, минулого року Україна експортувала 553 т насіннєвої пшениці — до Туреччини, 446 т жита — до Білорусі, а також 31 т ячменю — до Молдови, зазначив експерт.

На заваді реалізації великого потенціалу нашої країни щодо нарощування експорту насіння насамперед стоїть невизнання українських фітосанітарних сертифікатів у багатьох країнах світу, вважає Олександр Захарчук. Якщо Молдова, Білорусь та Туреччина надають можливість експортувати насіння українського походження зареєстрованих селекційних сортів з метою комерційного поширення, то глобальні світові ринки — Європейський Союз, США, Китай, Аргентина та багато інших — закриті для нашої насіннєвої продукції. До країн ЄС здійснювати поставки вирощеного в Україні насіння можна наразі лише для досліджень та рекламних акцій.

Ускладнює ситуацію правовий формат експорту насіння сортів ботанічних таксонів, включених до Схем сортової сертифікації Організації економічного співробітництва та розвитку, до частини з яких Україна вже приєдналася. Адже без позитивного рішення аудиту еквівалентності міжнародним вимогам — особливо в частині комерційного обігу насіння і садивного матеріалу та охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності — власники сортів та гіб-ридів не можуть отримати доступ до світового ринку насіння.

З огляду на це, розвиваючи експортні можливості для входження на перспективні ринки інших країн, у тому числі й Європейського Союзу, вітчизняні насіннєві компанії змушені продавати свою продукцію значно дешевше, порівняно з імпортними цінами закупівлі, зауважив Олександр Захарчук. Зокрема, кукурудзу українські насіннєві компанії реалізують по 1862 дол. США за 1 т, тобто вдвічі дешевше, ніж її імпортують вітчизняні агротоваровиробники, сою — в 1,8 раза, пшеницю — у 3,7, ячмінь — у 1,5, овес — у 2,4, а жито — у 3,2 раза нижче від рівня світових цін.

Щоб усунути існуючу дискримінацію та підвищити конкурентоспроможність насіння україн-ського походження на світовому ринку, необхідно якомога швидше адаптувати вітчизняну нормативно-правову базу до міжнародних вимог, підсумував Олександр Захарчук.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net