Стереотипи нерівності
Анастасія Мельниченко, голова неприбуткової громадської організації «Студена» (на знімку), 18 березня в Impact HUBOdessa провела лекцію на тему «Як гендерні стереотипи впливають на наше життя?», під час якої пояснила різницю між поняттями «стать» і «гендер», розмежувала гендерну нерівність за категоріями, продемонструвала результати досліджень та моніторингів, а також запропонувала шляхи вирішення проблеми.
Анастасія займається втіленням культурно-просвітніх, правозахисних проектів і працює над зниженням агресивності й нетерпимості у суспільстві, просуванням ідеї рівності прав та можливостей людей, незалежно від їхніх статі, раси, віросповідання. Одна із сфер, якій вона приділяє найбільшу увагу, — ґендерна рівність. Це проекти, спрямовані на встановлення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків в Україні задля уникнення сексизму і статевої нетерпимості.
«Людина підлаштовується під матрицю очікувань суспільства, — такими словами Анастасія Мельниченко почала лекцію. — Ми не замислюємося над тим, чи є різниця між термінами «стать» і «гендер», а вона є. «Стать» — біологічна реальність, а «гендер» — культурне і соці-альне поняття, яке означає набір соціальних ролей для чоловіка та жінки».
Лекторка пояснила, що проблема гендерної нерівності починається ще в дитинстві, коли батьки нав’язують дітям різні стереотипи: манера говорити, звертатися до немовлят, підбір для них іграшок, кольорів. Малюкам не дають змогу самим обрати, з чим гратися, а купують лише те, що прийнято вважати нормою: для дівчат — ляльки, набори стиліста, перукаря, для малювання, для хлопчиків — машинки, конструктори, інтелектуальні ігри тощо.
Звідси випливають стереотипи про хобі та професії. Суто жіночими професіями вважають прибиральницю, няню, секретарку, виховательку, а суто чоловічими — водія, будівельника, пожежника. Це призводить до горизонтальної сегрегації, яка означає різницю в оплаті. За дослідженнями, в середньому жінки отримують заробітну плату на 22% нижчу, ніж чоловіки. Розрив в оплаті у сфері культури й розваг — 34%, у промисловості — 32%, в сфері фінансової діяльності — 29%.
Зважаючи на стереотипи, які суспільство нав’язує жінкам, деякі бояться навіть починати підприємницьку діяльність, оскільки вона вважається суто «чоловічою справою». Дослідження Mastercard Index of Women Entrepreneurs, яке проводилося торік у 57 країнах, з’ясувало причини страху жінок займатися бізнесом: відсутність віри в себе, суспільний осуд, обмежений доступ до фінансових послуг.
Аналіз на основі відкритих даних ЄДРПОУ демонструє, що лише 4% жінок і 8% чоловіків хочуть, аби їхнім керівником була жінка. Це свідчить про вертикальну сегрегацію: керівні посади обіймають, в основному, чоловіки. Із загальної кількості депутатів Верховної Ради лише 12% жінок, у державних службах нижчі категорії посідають переважно жінки, а вищі — чоловіки.
Анастасія Мельниченко розглянула також проблему вимог до краси. Диктатура глянсу, реклами, відео дає чіткий стандарт зовнішності, якому жінки намагаються відповідати. А це, звісно ж, витрати, і чималі. Щорічний дохід компаній, які пропонують методи і засоби схуднення сягає в Україні 33 млн доларів, косметичних — 20 млн доларів, естетичної хірургії — 300 млн доларів. Анастасія зауважила: «До жінок настільки високі вимоги щодо краси, що 67% українок незадоволені своєю зовнішністю, і ці результати просто вражають!».
Наприкінці лекції очільниця «Студени» запропонувала шляхи подолання гендерної нерівності: «Не можна закривати очі на цю проблему. Про неї слід говорити на телебаченні, радіо, писати в газетах, проводити інформаційні компанії та долучатися до громадських організацій, які цим активно займаються. Найлегше, що може зробити кожен з нас, — бути толерантнішими один до одного та втручатися в ситуації, в яких ми стаємо свідками гендерної нерівності».
Олена ТАРАНОВА,
студентка ОНУ
ім. І.І. Мечникова.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206