Переглядів: 870

Про гроші, лідерів та аутсайдерів

У вівторок, напередодні чергової сесії обласної ради, відбулося засідання колегії облдержадміністрації, яке провів голова ОДА Максим Степанов. Основні теми: звіти про виконання обласного та місцевих бюджетів, програми соціально-економічного розвитку Одещини за 2017 рік, а також результати оцінки діяльності голів райдержадміністрацій за той же 2017-й.

Бюджети — наріжний камінь життя громади. За підсумками минулого року наша область увійшла до ТОП-3 в Україні за обсягом і темпами зростання місцевих бюджетів, які складають майже 7% місцевих бюджетів країни, а темпи зростання на 14,1% перевищують середній показник.

— Я впевнений, що це — не межа. Одеська область може отримувати в бюджет набагато більше, адже маємо резерви. Одна з пропозицій — збільшення ставки за паї із 3,5—5% до 7—8%. Що це дасть? Більше грошей отримуватимуть як громадяни, що володіють землею, так і бюджет регіону. Без прогресу в сільському господарстві, без залучення інвестицій розвиток країни неможливий, — підкреслив Максим Степанов.

Директор департаменту фі-нансів ОДА Марина Зінченко зробила ґрунтовний звіт про виконання обласного та місцевих бюджетів Одещини за 2017 рік.

Спершу окреслила загальну фінансову картину, зазначивши, що обсяг зведеного бюджету області торік склав 52,8 млрд грн, а це в 1,3 раза (або на 12,2 млрд грн) більше за показник 2016-го. При цьому завдяки перевиконанню митних плате-жів Одеська область отримала 2,3 млрд грн, що у 6,5 раза більше, ніж позаторік. Кошти від митного експерименту, як знаємо, були спрямовані на реконструкцію та ремонт доріг, зокрема траси Одеса—Рені. Наша область також зберігає позицію донора — до державного бюджету передано 23,4 млрд грн.

— Цілеспрямовані зусилля дозволили профінансувати у 2017 році всі соціальні виплати та пріоритетні інвестиційні об’єкти. Результат — відновлення дієвого управління, область стала лідером за багатьма показниками, зокрема бюджетними, — сказала доповідачка.

Ось кілька показових цифр щодо виконання обласного бюджету, який за 2017 рік склав 11878,9 млн грн.

На заклади охорони здоров’я обласного підпорядкування торік було спрямовано 1519,3 млн грн. Загалом з обласного бюджету фінансувалися 37 установ. На придбання медикаментів для забезпечення служби швидкої медичної допомоги із передбачених 8462,7 тис. грн освоєно всю суму. Окремо на програми та заходи з охорони здоров’я спрямували додатково ще 60,1 млн.грн.

На утримання установ соці-ального захисту обласного підпорядкування (а таких 14) у 2017-у було виділено й освоєно 164,6 млн грн. Окремо на утримання притулків для неповнолітніх, соціальних гуртожитків та центрів соціально-психоло-гічної реабілітації дітей у містах та районах області витратили 33,2 млн грн, що склало 100% планових призначень на рік.

На утримання установ для молоді, які перебувають в обласному підпорядкуванні, спрямовано 10,8 млн грн.

На програми та заходи зі зміцнення сім’ї, виховання відповідального батьківства, підтримки жіночого руху, проектів з виховання молоді та дітей — 10,3 млн грн.

На утримання установ культури обласного підпорядкування торік спрямовано 162,6 млн грн. За ці гроші фінансувалися 25 установ: 5 театрів, філармонія, 4 бібліотеки, 7 музеїв, палаци i будинки культури, клуби та iншi заклади. На культурно-мистецькі програми та заходи минулого року за відповідною програмою з обласного бюджету виділили 10,8 млн грн.

На утримання установ галузі фізичної культури та спорту в 2017-у переказали 51,2 млн грн.

На реалізацію та на підтримку заходів сільськогосподарського сектора економіки було спрямовано 86,2 млн грн, зокрема на: реалізацію заходів регіональної програми розвитку АПК — 6,1 млн грн, в т.ч: 1 млн грн — на розробку картограм рельєфу місцевості, ґрунтового покриву, мікроклімату, оцінки стану виноградників, створення і ведення їх кадастру; 5 млн грн склала субвенція районним бюджетам на часткову компенсацію придбання дощувальних машин тощо.

Повертаючись до обласного бюджету на 2018 рік, передусім підкреслимо, що в закладено безпрецедентну суму на заходи протипожежної безпеки — понад 111 млн грн, враховано всі соці-альні стандарти і потреби: видатки на зарплати, медикаменти, енергоносії тощо. Збільшено фінансування освітньої програми, програм розбудови громадянського суспільства, фізкультури і спорту, підприємництва, соціального захисту населення тощо.

З інформацією про результати оцінки діяльності голів районних державних адміністрацій за 2017 рік на засіданні колегії виступив Дмитро Радулов, директор департаменту економічної політики та стратегічного планування ОДА.

Такий рейтинг діяльності 26 районів області вперше було презентовано і випробувано на практиці минулого року. Комплексне дослідження та аналіз проводили кваліфіковані експерти, порівнюючи результати роботи РДА за основними показниками: промисловість, бу-дівництво, сільське господарство, капітальні та прямі іноземні інвестиції, а також рівень сплати населенням житлово-комунальних послуг, криміногенна ситуація тощо.

Отож, перше місце в рейтингу районів Одещини посів Лиманський, який у 2016-у був лише восьмим. Друге — за Саратським районом, який піднявся із позаторішнього четвертого місця. Там простежено найвищі темпи зростання середньо-місячної заробітної плати, яку людям виплачували вчасно. Із дев’ятої рейтингової сходинки на третю піднявся Арцизький район.

Миколаївський, Ренійський та Великомихайлівський райони названі серед аутсайдерів, адже впродовж минулого року вони знизили обсяги реалізованої продукції, капітальних інвестицій, скоротили обсяг виробництва сільгосппродукції, зокрема молока та м’яса. Тому й опинилися наприкінці рейтингової таблиці.

Передостаннім у списку опинився Ренійський район, де замість запланованого росту лише накопичили борги і не забезпечили планових зобов’язань, наприклад, із виробництва молока. У самому хвості рейтингової таблиці — Великомихайлівський район, який із 13-го місця у 2016-у скотився на 26-е. Серед причин відставання: є промислові площі, але вони простоюють; не добрали зернових, іншої сільгосппродукції; потягнула вниз таблицю показників і криміногенна ситуація, яка останнім часом там погіршилася.

— Хочу зазначити, що показники рейтингування не залишили байдужим жоден із районів. Можна виділити значне зростання обсягів капітальних інвестицій в цілому по області до 20 мільярдів гривень. Щодо реалізованої промислової продукції — зростання майже на 18%. Покращили свої показники Біляїв-ський та Кодимський райони, більшість зберегла свої позиції. Якщо враховувати тенденцію погіршення загальнорейтингових показників у деяких районах, у нас є певні пропозиції щодо заходів, які планується вжити найближчим часом для виправлення ситуації, — підкреслив Дмитро Радулов.

Коментуючи озвучену на колегії інформацію, Максим Степанов сказав, що за результатами рейтингу стосовно деяких керівників райдержадміністрацій, які посіли останні місця, а відтак, продемонстрували провальну роботу, будуть прийняті відповідні кадрові рішення та подано пропозиції на розгляд Президента.

Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua