Оті стовпи верстовії...
Цьогоріч святкові Кобзареві дні в Одесі розпочали Шевченківські читання в Національній науковій бібліотеці. Вони були присвячені 204-й річниці Тараса Шевченка та 180-літтю його поеми «Катерина».
З усього почутого найбільший інтерес викликали повідомлення мистецтвознавця Олени Жулицької про Шевченків малярський твір «Катерина» та креативний виступ заслуженого художника України Сергія Савченка про Шевченка-художника з погляду сучасності і представлену тут-таки виставку трьох одеських мистців, котрі працюють у тому ж новаторському річищі. А також розповідь «Маршрутами одеської шевченкіани», з якою виступив гід-екскурсовод і краєзнавець Антон Гриськов (детальніше про читання — далі у цьому випуску).
…Коли довго вдивлятися в Шевченка, то він починає пильно придивлятись до тебе. Немовби спитати хоче: «Ану-ну, хто ти єси і чого стоїш отут переді мною?». Але важко це, а мо’ — несила? Та й зависоко, і таки страшнувато глянути у вічі Пророкові, кладучи до підніжжя пам’ятника пишні корзини чи гламурні вінки. Лиш молоденькі вояки відділу почесної варти вишколено тримають «рівняння на середину». Красиво йдуть, чортяки!.. А відтак заслужені артисти красиво читають його поезії, й летять на крилах потужного голосу вистраждані «Думи…» його понад верхів’я дерев. І захоплює всіх спогад відомого поета Станіслава Стриженюка про те, як з’явився тут, у парку його імені, цей пам’ятник, що був призначений для котроїсь із далеких країн, але завдяки наполегливості одеських поетів-ентузіастів таки привезений був до Одеси. До цього південного міста, з якого вже на початку заслання надходили на далеку поетову адресу не лише моральна, а й матеріальна допомога. Хоч і не вдалось відвоювати для нього місце на проспекті його імені, неподалік від моря… Та пам’ятаймо, що за спиною пам’ятника, трохи далі по алеї, за деревами стоїть велична колона в пам’ять про одного з царів російських. А в центрі міста спогорда наглядають за нами пихата російська цариця та її посіпаки. А трохи оддалік, спиною до спальних висоток, упевнено осідлав огира царський фельдмаршал. Ось вони, імперські оті стовпи верстовії. Верстового стовпа поклав і поряд з Катериною на своїй картині Тарас Шевченко.
Вона шукала світлого, чистого почуття, яке виповнювало її саму. Та не там шукала. А він же попереджав: «Кохайтеся, чорнобриві, та не з москалями, бо москалі чужі люди, зроблять лихо з вами». Застерігаючи чітко й на повен голос: фінал передбачуваний.
Катерино, серце моє,
Лишенько з тобою…
Вона для нього була — Україна. Україна була його серцем. Щиро жаліючи, всією душею ніжною переймаючись її долею. І, тамуючи гнів перед болем за її долю, поклав сокиру перед селянином, що сидить під могутнім дубом й дивиться їй услід. Може, й з осудливими думками. Для кого та сокира призначена? Може, для Івася, котрий піде з кобзарями курними шляхами України — щоби таки позносив ті стовпи верстовії? Невипадково ж постав недавно на кону столичного театру у військовому камуфляжі — воїном, котрий позносить не лише ті символічні стовпи, а й прожене охочих ставити свої імперські символи на чужих землях. Тому що
Доки буде жити Україна
В теплім хлібі,
в барвних снах дітей,
Йтиме білим полем Катерина
З немовлям,
притнутим до грудей.
Це з Леоніда Кисельова…
І тому дуже хочеться — й це доконечна потреба сьогочасся! — щоби в нашому театрі імені Василя Василька з’явилась, нарешті, Шевченкова повноцінна вистава, достойна нинішнього нашого часу, коли Україна кров’ю своїх найкращих дітей утверджує себе на своїй Богом даній землі. Достойна й українського театру в Одесі, і його талановитої трупи, й нашого міста. Міста, в якому народилася відзначена Державною премією імені Тараса Шевченка славетна картина «Думи мої, думи…» Михайла Божія…
Традиція неперервна. Того ж таки Шевченкового дня одеські майстри пензля та різця пошанували Шевченка-художника вже традиційною великою виставкою своїх творів. Як і біля пам’ятника, так само й тут лунала поезія Тараса Шевченка, й не лише його. Дуже гарно, зворушливо співало родинне тріо художниці Оксани Стеценко з Чорноморська…
Нинішнє молоде пагіння не знає Шевченка так, як знають його старші — україноцентричні — громадяни. Але у молодих трохи відмінний інтерес. Вони хочуть знати, яким був у житті цей чоловік, якого так пошановують у країні і який здобувся найбільшої кількості пам’ятників по всьому світі. Чим захоплювався, що робив у вільний час — адже не сидів цілими днями в кожусі та вовняній кучмі, пишучи свої геніальні твори. І чому, власне, вони ганіальні? Називаємо його Пророком. А чому? Називаємо Кобзарем — себто одним із тих, котрі ходили поміж люди й виспівували їм у своїх думах та баладах їхню ж таки історію. І чи багато знають напам’ять його вірші та поеми? А між тим, багато борців за Україну виросли та змужніли на його поезії. Вона була тим, що додавало сил та мужності, стійкості і віри мучням пізніших часів. І тим додавало снаги та любові, котрі домоглися таки Незалежности, котрі проголошували нашу державність. З якою назавжди залишається Тарас Шевченко.
Роман КРАКАЛІЯ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206