Із Шевченкової криниці
В Одеській національній науковій бібліотеці пройшли Шевченківські читання, присвячені 204-й річниці від дня народження національного генія та 180-річчю з часу написання поеми «Катерина». У них взяли участь провідні науковці, митці, літератори, краєзнавці, студентство, користувачі найбільшої в нашому місті книгозбірні.
Слід зазначити, що перші Шевченківські читання в ОННБ від-булися в 1999-у з нагоди відзначення 185-ліття від дня народження Тараса Григоровича. Відтоді во-ни стали тради-ційними. Проведенню їх на високому рівні сприяють унікальні фон-ди та науковий потенціал бібліотеки, творчі зв’язки і, звісно ж, актуальність спадщини Великого Українця. Серед багатьох шевченкознавчих досліджень ОННБ слід, зокрема, виділити бібліографічні покажчики «Шевченко в одеській пресі» та «Видання «Кобзаря» у фондах Одеської державної наукової бібліотеки імені М. Горького».
Нинішній захід відкрила Ірина Бірюкова, виконувачка обов’язків генерального директора ОННБ. У своїй промові вона відзначила плідну роботу колективу зі збереження, вивчення та популяризації Шевченкової спадщини, а також звернула увагу на нові формати роботи бібліотеки як сучасного інформаційного і соціокультурного простору. Своєрідним дарунком для учасників читань стала музична композиція «Взяв би я бандуру…» у виконанні Аніти Сиркіної та Софії Дорошевої, учнів Одеської середньої спеці-алізованої музичної школи-інтернату ім. проф. П.С. Столярського (клас викладачів М.Д. Боднар та заслуженої артистки України Г.І. Сукенник).
Тему особливої глибини та піднесення образу жінки у творах Т.Г. Шевченка («Катерина», «Наймичка», «Сова», «Марія» та інших) у своєму виступі висвітлила Вікторія Сікорська, доктор філософії, кандидат філологічних наук, доцент гуманітарного факультету ОНПУ.
Оксана Козаченко, молодший науковий співробітник Одеського літературного музею, у віртуальній презентації представила рідкісні матеріали з експозиції, що розкривають життя і творчість Кобзаря, складну й цікаву долю Шевченкових творів та їх колекціонерів і дослідників у нашому місті. Любов Федченко, завідувачка літературною частиною Одеського академічного музично-драматичного театру ім. Василя Василька, ознайомила присутніх зі спадщиною Кобзаря на одеській сцені, зупинившись на виставах «Гайдамаки» (1927, 1961) та «Тарасові весни» (2008), а на завершення натхненно виконала невеличку драматичну композицією за поемою «Катерина».
Сергій Савченко, заступник голови Одеської обласної організації НСХУ, член Комітету з Національної премії України ім. Тараса Шевченка, заслужений художник України, у своєму виступі наголосив на надзвичайній сучасності мистецької спадщини Тараса Григоровича, а також презентував спільний з ОННБ проект «Тарасу Шевченку — одеські мистці» (малярські твори Петра Нагуляка, Сергія Лозовського, Миколи Овсійка, Миколи Потужного). Мистецтвознавець, завідувачка відділу Одеського художнього музею Олена Жулицька у своїй промові розкрила особливості задуму і втілення Шевченком його славнозвісної картини «Катерина».
Тетяна Задорожнюк, заступник директора з навчальної роботи Одеської середньої спеціа-лізованої музичної школи-інтернату ім. проф. П.С. Столярського, відмінник освіти України, торкнулася музичної шевченкіани, зосередившись саме на кобзарському мистецтві.
Про унікальні, раритетні перші одеські видання поеми «Катерина», що зберігаються у фондах відділу рідкісних видань і рукописів ОННБ, розповіла бібліотекар Надія Яцун. Антон Гриськов, гід-екскурсовод, член правління Одеської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, представив цікаві маршрути одеської шевченкіани, що розповідають про друзів і приятелів Кобзаря в нашому місті. Антоніна Грицюк, викладач-методист «Одеського педагогічного училища», обрала тему шкільного шевченкознавства, зокрема особливостей аналізу «Катерини» в контексті творів європейських письменників ХІХ сторіччя. Анна Суліган, завідувачка відділення денного перебування Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Приморського району м. Одеси, розповіла про популярність багатьох висловів та афоризмів Т.Г. Шевченка серед людей похилого віку.
Насамкінець прозвучав уривок з літературної програми «З Шевченкової криниці» («Лілея») у виконанні Олени Буркун, курсантки Одеського державного університету внутрішніх справ.
У рамках Шевченківських читань пройшов цикл бібліоуроків та оглядів книжкової виставки «Єсть на світі доля». Виставка «Тарасу Шевченку — одеські мистці» триватиме до 1 червня.
Тамара КУХАРУК,
завідувачка відділу зв’язків
з громадськістю і реклами
ОННБ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206