«Не кожна мати віддасть свого сина в поети...»
Цього листа поет із Рівненщини Борис Боровець адресував своєму одеському колезі Олексі Різниченкові (Різникову). Є у ньому щось особисте, але більше — про «каторжну долю поета» й зосібна про одного з таких «каторжан» Валентина Мороза (1938—2013), якому 31 січня сповнилося б 80. З нагоди цієї дати вийшла чергова книжка споминів про знаного поета, презентація якої відбудеться сьогодні, 10 березня, в Одеській обласній науковій універсальній бібліотеці ім. М.C. Грушевського о 14.00. Спогад Бориса Боровця, тоді початківця, про першу зустріч з Валентином Леонідовичем — ще один шкіц до портрета незабутнього майстра поетичного слова.
Вельмишановний пане Олексо!
Минулої осені на Форумі видавців у Львові отримав я від вас книгу «Українська мова — спадщина тисячоліть» з дарчим написом. Заодно ви залишили на книзі і свою електронну адресу, додавши усно: пишіть, якщо виникне бажання.
Книгу я прочитав (проштудіював) з великою цікавістю, адже й до того чув про цю вашу працю, читав уривки з неї. Давав друзям, колегам, залишав у читальному залі районної бібліотеки, де, щоб узяти її, потрібно було дочекатися черги.
Усі, з ким спілкувався про книгу, зауважували, що в ній, як писав класик, «не словникові холоднини», а захоплюючі сюжети про нашу мову, її історію, здобутки і втрати на багатостраждальному шляху, що книга мала б стати підручною для кожного, хто живе в Україні, кому дорогі її минувшина і майбутнє, хто хоче бути українцем.
Після таких розмов думалося написати вам, поділитися враженнями від почутого, але брали сумніви: а що мої слова додадуть до того, що вже мовлено й написано про книгу людьми, відомими в Україні, чий авторитет незаперечний?
Та от прочитав у «Літературній Україні» (22 лютого ц. р.) вашу статтю про Валентина Мороза «Поети сивіють рано...», й такі спогади наплинули, що не стримався: пишу. І про книгу, і про оте «Поети сивіють рано», почуте в іншому варіанті майже півстоліття тому від самого Валентина Мороза.
А було це так. Наприкінці 1969 року після тривалої хвороби потрапив я на доліковування в один із одеських санаторіїв. Був на той час студентом-філологом педінституту, цікавився поезією, сам пробував писати. Тож купував кожну поетичну збірку, що виходила в Україні: система книгорозповсюдження охоплювала тоді будь-який її закуток — не лише райцентри, а й більші села. Придбав і щойно видану одеським «Маяком» книжечку Валентина Мороза «Дерево на обрії», яку з великим задоволенням прочитав і взяв із собою в Одесу.
На той час у Рівному жоден з поетів (початківців і соліднішого віку), з якими спілкувався і про яких чував, не мав виданих збірок. Отож, як мовиться, бути в Римі й не побачити Папи Римського?.. Не побачити автора книжки, яка мені так сподобалася?..
Попри сумніви в розумності затії, зібрав у папочку все написане мною, що було під рукою, і подався шукати одеське радіо, на якому тоді працював автор «Дерева на обрії».
Знайшов, як тепер кажуть, і офіс, і кабінет, і самого чорночубого поета. З хвилюванням назвався, хто я і яким вітром мене сюди занесло, попросив почитати мої творіння.
Заклопотаний терміновими справами (пам’ятаю, Мороз виряджав свого колегу на запис інтерв’ю з якимись сестрами-близнючками, шкодуючи, що на радіо інтерв’ю це не буде таким яскравим, як було б на телебаченні), він попросив залишити папочку і зайти через декілька днів. Що я й зробив.
Розмова була довгою і малоприємною для мене. Бо що міг сказати справжній поет про писанину на кшталт: «Я хочу бути хвилерізом, Якого море в груди б’є…»?
Отоді й прозвучало з вуст Мороза судження про долю поета, яке запам’яталося мені на все життя. Мовляв, колись він написав рядки: «Не кожна мати віддасть свого сина в поети, щоб він посивів у тридцять років».
На прощання Валентин Мороз залишив мені на своїй книжечці такий напис: «Борисові Боровцю найщиріші побажання успіхів у творчості, удачі в житті. І каторжної долі поета. 22/ХІІ-69».
Та розмова надовго відбила в мені сверблячку віршувати. Надовго, але не назавжди. І не в тридцять, а через тридцять років після тієї пам’ятної зустрічі з кількома поетичними книжечками я був прийнятий у Спілку. Правда, так і не сягнув тієї «каторжності», якої побажав мені Валентин Мороз.
…А тепер і я впевнився, що справжні поети сивіють рано. Сивіють тому, що пропускають через себе всі земні болі й болі матерів, які їх народили. Але не у волі матерів не пустити своїх синів у поети.
Дякую, пане Олексо, і за мудру книжку, і за нагадування про поета, який обрав собі каторжну долю.
Борис БОРОВЕЦЬ.
м. Березне (Рівненщина).

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206