Передвеликодні вибрики «Укрзалізниці»
Перезимували. Ось і весна-красна. Принаймні, календарна. Цьогоріч Паска буде ранньою — 8 квітня. Якщо ви зібралися провести Великодні свята на Заході України і плануєте дістатися туди-звідти, скориставшись послугами «Укрзалізниці», то це не так просто, як може здатися...
Вивчаємо розклад по станції Одеса-Головна. Їхати з перлини біля моря в Галичину, Закарпаття, Буковину є чим: потяги № 12 («Західний експрес») Одеса—Львів, №136 Білгород-Дністровський—Чернівці, №108 Одеса—Ужгород, №36 Одеса—Перемишль, а з кінця минулого року почав курсувати №26 Одеса—Яремче (по парних) і він же №26 Одеса—Рахів (по непарних).
Потяг №26 — справжній подарунок і для туриста-екстремала, котрого ваблять далекі гори, і для поціновувача гірських лиж та сноуборду, бо снігу у високогір’ї ще буде ого-го (з Татарова рукою подати до Буковеля, а з Ясиня — до Драгобрата), і для тих, хто хоче відпочити тихо, поринути в місцеву атмосферу, побути в свята ледачим, насолодитися гірським повітрям під час неквапливих лісових прогулянок, посвятити паску в гуцульській церкві (там на таких чекають численні садиби зеленого туризму, де «хлібом-сіллю вас зустрінуть, файну пісню заспівають»). На якій станції ви не вийшли б — у Яремчі, Микуличині, Ворохті, Лазещині, Квасах чи Рахові — знайдете житло й відпочинок «до кольору й до вибору».
До благ цивілізації людина звикає швидко. Їздити мені доводиться часто. Вже кілька років поспіль купую залізничні квитки вдома. Дуже зручно. Відійшли в минуле залізничні каси попереднього продажу, черги, дискомфорт, пов’язаний з цією не вельми приємною процедурою. Тепер увімкнув комп’ютер, увійшов на офіційний сайт продажу квитків booking.uz.gov.ua, вибрав потрібний потяг, станцію призначення, дату відправлення, вагон, місце, розрахувався банківською карткою, роздрукував квиток — і можна їхати. Так само купується і зворотний.
Та цього року придбання квитка виглядало так. Квиток до станції Яремче мені потрібен на 6 квітня. Знаючи, що перед святами з вільними місцями буде складно, вирішив звернутися на booking.uz.gov.ua завчасно — за 45 діб, щоб вибрати вагон і зручне місце.
Коли заповнив форму, отримав стандартну відповідь: «По заданому Вами напрямку місць немає. Але Ви можете переглянути маршрути з пересадкою». Маршрутів з пересадкою також не виявилося. Але ж не можуть на весь потяг квитки за хвилину розкупити!
Зробивши ще з десяток спроб, узяв паспорт і поїхав у касу попереднього продажу на станції Одеса-Головна. Там почув відповідь, що квитків нема, і пораду звернутися у довідкове бюро. У довідковому пояснили, що квитки продають лише до 25 березня у зв’язку з переходом на літній графік. Коли почнуть продавати — не знають. Порадили час від часу телефонувати в довідкове (048) 727-42-42 або відстежувати на сайті.
На сайт заходив по кілька разів на добу, й однієї ночі пощастило таки взяти квиток на 6 квітня. Але на потяг №136 Білгород-Дністровський—Чернівці (до Івано-Франківська). Місце №36, друга полиця, через стінку з клозетом — але квиток!
На сайті виявив дивовижні речі. Квитків на початок квітня нема до Львова, Чернівців, Ужгорода (міняють графік), але є до Харкова, Костянтинівки, Маріуполя (графік не міняють?).
На офіційному сайті «Укрзалізниці» є розділ «За скільки діб до відправлення можна придбати квиток?». Читаємо: «Оформлення проїзних документів, у тому числі електронних, здійснюється від 45—0 діб (на окремі поїзди — 30 діб) до відправлення поїзда. На поїзди категорії «Регіональний поїзд» — від 10—0 діб до відправлення поїзда». Переліку потягів, на які продаж квитків здійснюється за 45 діб, а на які — за 30, звісно, нема.
Сьогодні (було це 28 лютого. — Прим. авт.) на сайті booking.uz.gov.ua випливло мені віконечко: «Ви бачите цю сторінку тому, що якраз у цей момент ми працюємо над оновленням програмного забезпечення сайта. Ви можете відвідати сайт пізніше або дочекатися автоматичного оновлення сторінки. Ми розраховуємо закінчити роботу над оновленням у найближчий час. Просимо вибачення за незручності». Ще там був телефон «гарячої лінії» «Укрзалізниці» — (044) 59-11-988. Набрав. На протилежному кінці дроту робот приємним дівчачим голосом запропонував записати моє звернення. На прохання зв’язати мене з живим оператором бездушна залізяка була невблаганною. Коли настане «найближчий час», робот також промовчав.
Отже, квиток до Франківська придбав, а точніше — здобув. Там влізу у переповнену маршрутку і доїду до Яремча. А як же повертатися?
Може, замість бла-бла «Укрзалізниці», яка сама правила встановлює і сама ж їх брутально порушує, скористатися «Бла-бла-каром»?
І насамкінець. Цими днями «Укр-залізниця» урочисто відрапортувала, що започатковує новий сервіс — продаж у своїх вагонах книжок та періодики (вирішили відібрати шматок хліба у глухонімих продавців кросвордів?). А може, панове залізничні експериментатори, навчіться спочатку квитки продавати?
Володимир ГЕНИК.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206