Переглядів: 560

Кішка, що полює на оленів

На території гористо-лісистої Швейцарії нині привільно почуваються три сотні рисей. Багато це чи мало? Мабуть, немало, якщо ще на початку ХХ століття цей вид котячих вважався тут вимерлим.

У 1971 році, інформує http://www.swissinfo.ch, влада Швейцарії імпортувала двох хижаків, самця та самку, й випустила їх на волю в кантоні Обвальден, що в центральній частині країни. Великі плямисті кішки з китичками на вухах прижилися там і почали активно розмножуватися. Відтак сьогодні в різних регіонах конфедерації мешкають уже близько 300 особин. Цієї кількості виявилося достатньо як для самої Швейцарії, так і для експорту, в рамках національних проектів з відновлення популяції рисей, в інші країни.

Ці хижаки люблять самотність і незалежність. Одна самка контролює 50—60 квадратних кілометрів лісу, а самцеві потрібно ще більше життєвого простору — 100—250 квадратних кілометрів. Живучи порізно, самець і самка зустрічаються лише на час шлюбного періоду, що припадає на березень-квітень. Рисята, а їх зазвичай двоє, народжуються в кінці травня — на початку червня і залишаються з матір’ю впродовж десяти місяців.

За даними спеціалізованої науково-дослідної структури «KORA», що займається моніторингом розселення по Швейцарії великих хижаків, основним джерелом їжі (на 88%) для рисей є олені та сарни (також зайці, лисиці та домашня худоба). Дорослій рисі, підрахували зоологи, потрібен один олень чи сарна на тиждень, тобто 50—60 тварин на рік. До речі, доросла кішка важить 17— 26 кілограмів.

Зважаючи на такий апетит, рисі можуть стати серйозною проблемою для фермерів, ос-кільки за нагоди не проти задерти й вівцю. У кантоні Вале навіть виник громадський рух, який закликає знищити хижаків або, принаймні, вигнати їх з тієї місцевості. Щоправда, там виступають переважно проти вовків — у рисей репутація не така погана.

Як відомо, хижаки, зокрема і вовки та рисі, мають величезне значення для збереження екологічної рівноваги та природного різноманіття. Рафаель Арлетта, який в Університеті Берна займається консерваційною біологією, тобто питаннями збереження і розширення біорізноманіття, зазначає: «Обмежуючи природним чином популяцію травоїдних, хижаки позитивно впливають на екосистему».

Фермер Хедвіг Зубер, який розводить овець, на вовків дивиться косо, а ось до рисей ставиться поблажливо: «Вони поводяться порядно. Вбивають одну тварину, а потім на якийсь час спокій».

До речі, федеральний уряд Швейцарії компенсує селянам втрату худоби, якщо ті можуть довести, що її вбили саме рись або вовк.

Плямисті кішки перебувають під захистом Бернської конвенції, європейської угоди про охорону дикої флори і природних середовищ існування (SRF/swissinfo.ch).

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net