Платформа для Індустрії 4.0
Четверта промислова революція дісталася Одеси
На базі лабораторії мехатроніки та робототехніки MiRONAFT Одеської національної академії харчових технологій відкрився регіональний центр «Індустрія 4.0». До його діяльності залучені промислові підприємства, IT-компанії та вищі навчальні заклади півдня України.
Найперше: що таке «Індустрія 4.0»? Це новий термін, який почав «гуляти світом» 2011 року, з міжнародного ярмарку у Ганновері. Четверта промислова революція (The Fourth Industrial Revolution, або, більш звично, Industry 4.0), українською — Індустрія 4.0 — поняття, що означає розвиток і злиття автоматизованого виробництва, обміну даними та технологіями в єдину саморегульовану систему з якнайменшим або й узагалі відсутнім втручанням людини у виробничий процес.
Термін був визначений як «збірне поняття для технологій і концепцій організації ланцюжка створення додаткової вартості» з використанням кіберфізичних систем, інтернету речей та послуг, розумних заводів. Це фаза промислової революції, яка характеризується злиттям технологій, що розмиває межі між фізичною, цифровою та біологічною сферами.
Промисловість 4.0 дасть змогу збирати й аналізувати дані з різних машин, забезпечуючи швидші, ефективніші та гнучкіші процеси виробництва товарів вищої якості за зниженими цінами. Заодно вона викликала появу абсолютно нових бізнес-моделей, які сприятимуть радикально новим способам взаємодії в ланцюжку вартості.
Стисло про попередні революції. Перша промислова революція призвела до переходу від ручного до механізованого виробництва через використання парового двигуна. Друга спричинила перехід до масового виробництва через використання електродвигуна та конвеєра, Третя ж промислова революція ознаменувала перехід на автоматизоване виробництво через використання комп’ютерів та інформаційних технологій.
На церемонії відкриття регіонального центру «Індустрія 4.0» в Одесі організатори оприлюднили його мету. Це — консолідація, розвиток та збільшення кількості технологічних компаній, що працюють в галузі промислових хайтек-сегментів. Фундатором руху 4.0 в Україні й ініціатором створення його регіональної мережі є Асоціація підприємств промислової автоматизації України (АППАУ).
Концепція центрів передбачає реалізацію чотирьох головних функцій:
1) нетворкінг — об’єднання та консолідація учасників ринку на рівні регіону;
2) створення нових видів навчальних послуг та курсів у сфері 4.0;
3) покращення просвітницької роботи на ринку;
4) збільшення інноваційних розробок (R&D).
Реалізація цих функцій має дати поштовх до розвитку як вищих навчальних закладів, так і всіх учасників промислових хайтек.
З точки зору фінансування такі центри підтримуватимуться комер-ційними учасниками АППАУ та іншими бізнес-асоціаціями промислових хайтек, а також грантовими й донорськими проектами.
АППАУ переконана, що, незважаючи на складні умови реформування системи ВНЗ, потенціал їх зростання та впливу на промислові хайтек залишається дуже великим, передусім з питань просвіти та освіти ринку, підготовки кадрів і нових розробок. Центр 4.0 передбачає тісну взаємодію і нетворкінг з іншими вишами Одеси, Миколаєва та Херсона. Це означає, що окремі центри компетенцій та експертизи можуть бути розділені між ними. Питання комунікації, налагодження взаємодії — у фокусі АППАУ.
Цього року на базі вищих навчальних закладів заплановано створити чотири центри: два у Києві й по одному у Харкові та Одесі. Наш центр відкривається першим.
Олександр Юрчак, генеральний директор АППАУ, голова Технічного комітету 185 «Промислова автоматизація»:
— Наша організація є фундатором Індустрії 4.0 в Україні. Це спільна платформа для об’єднання та консолідації всіх промислових хайтек. Наші галузі — приладо- та машинобудування, інжиніринг, автоматизація, промислове ІТ. Усі ті, хто так чи інакше пов’язаний з промисловістю. У цей рух входить майже сто гравців ринку, включно з найбільшими світовими брендами Siemens, Schneider Electric, Bosh та іншими. Також великі промислові підприємства, інжинірингові компанії, розробники. Для нас дуже важливі питання просвіти ринку, й тут особлива роль належить вищим навчальним закладам. У нашій асоціації — 15 вишів. Ми відкриваємо регіональні центри, які займатимуться комунікацією, нетворкінгом і створенням конкурентоздатного освітнього продукту.
Уже два роки ми плідно співпрацюємо з Одеською національною академією харчових технологій. Питань багато, але саме Одеса зможе на них відповісти, адже це не лише найбільший хаб з експорту сировини, а й осередок чисельних ІТ, стартапів та інжинірингових компаній. Саме тут є перспектива розробки високотехнологічних продуктів. Я знаю, що це тільки початок, але впевнений — у нас все вийде.
З лабораторією робототехніки і мехатроніки MiRONAFT Одеської національної академії харчових технологій знайомить її керівник Віктор Єгоров. Це сучасний робочий простір із розвинутою матеріальною базою. Основна мета лабораторії — популяризація технічної освіти загалом і робототехніки зокрема. Складається вона з восьми аудиторій, серед яких — майстерня для виготовлення прототипів, спеціалізована аудиторія промислової пневматичної, електричної та гідравлічної робототехніки, зона відпочинку. Сьогодні тут розробляють понад півтора десятка проектів. («Чорноморські новини» вже розповідали про діяльність лабораторії та її результати — див. статтю «Про роботів — з любов’ю» у номері за 24 червня 2017 року).
Партнерство на рівні університетів дасть змогу спільно вирішити проблему просвітництва ринку, розвитку Індустрії 4.0, інтенсифікації цих процесів у промисловості для розвитку нашої економіки. «Це не під силу одному вишу чи одній компанії — саме для цього й створено асоціацію. Досягти успіху можна лише у випадку об’єднання зусиль усіх гравців», — наголосив Віктор Єгоров.
Володимир ГЕНИК.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206