Переглядів: 385

Багатоголосся Василя Барвінського

Співробітники Одеської національної наукової бібліотеки завітали до училища мистецтв і культури імені К.Ф. Данькевича з виїзною книжково-ілюстративною виставкою «Василь Барвінський — український композитор, піаніст, музикознавець, педагог: до 130-річчя від дня народження», в якій представлені матеріали з фондів книгозбірні.

Василь Барвінський (20.02.1888 — 09.06.1963) — видатний представник української музичної культури XX ст. В історію мистецтва увійшов як композитор, піаніст, диригент, засновник камерно-інструментального жанру в Україні, педагог, організатор музичного життя, провідний діяч Спілки українських професійних музикантів, доктор мистецтво-знавства, почесний доктор Україн-ського університету в Празі. Характерні прикмети музичної мови Барвінського — безпосередність, щирість, ніжність та гармонії мелодії, опора на україн-ську народну пісню. Саме ці риси втілюють істотні, глибинні особливості його індивідуального почерку.

Найважливішим для себе, завдяки родинному вихованню та впливу прекрасних педагогів, які зустрілися у житті, митець вважав пропагування народної музики. Він не уявляв професій-ної музики, відірваної від фольклорних джерел. Всі його твори відзначаються чітко вираженими національними рисами. Це стосується і фортепіанної музики, і камерно-інструментальних ансамблів, і п’єс та сонат для віолончелі й скрипки, де композитор був одним із засновників жанру. Вокальні та симфонічні твори Василя Барвінського — також цікава сторінка в історії української музики. З народних джерел випливають усі риси його музичної мови — мелодика, фактура, принципи розвитку.

Тривалий час ім’я цього композитора несправедливо замовчувалося, його мистецький доробок вилучався з навчально-виховного процесу, а окремі твори (передусім рукописи) були знищені. За сфальсифікованою більшовицьким режимом справою Василя Олександровича репресували, і він разом зі своєю дружиною та донькою знаменитого вченого Івана Пулюя ціле десятиліття — 1948—1958 роки — провів у неволі, у мордовських таборах.

Навіть попри те, що 21 березня 1964-го композитора офіційно реабілітували (посмертно), його твори, за невеликим винятком, практично не видавалися. І тільки зі здобуттям Україною незалежності інтерес до мистецької спадщини Василя Барвінського почав поступово зростати.

Для студентів Одеського училища мистецтв і культури імені К.Ф. Данькевича бібліографічний огляд книжкової експозиції провела Валентина Колесникова, провідний бібліотекар відділу зв’язків з громадськістю і реклами ОННБ.

Завідувач денним відділенням училища, викладач хорового диригування Наталя Осипчук у своєму виступі наголосила на тому, що Василь Барвінський зробив неоціненний внесок у розвиток української музики, а його творчість стала поворотним пунктом від суто вокально-хорового до урівноваженого вокально-інструментального напрямку.

Анна ТЕМНЮК,
завідувачка сектором презентацій бібліотечних фондів ОННБ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net