№ 15 (21925) четвер 15 лютого 2018 року

Переглядів: 525

«Краян» до суду доведе...

Увечері 13 лютого Одесу облетіла звістка: мерові Геннадію Труханову та ще трьом сановним особам з Думської повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. А на ранок 14 лютого з Києва прилетіла ще гучніша новина: в аеропорту «Бориспіль» детективи НАБУ та прокурори САП затримали і міського голову, і його заступника.

І Геннадій Труханов, і Павло Вульгеман, яких підозрюють у заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем, до того були поза межами країни (пригадуєте, недавно одесити вже й сороковини за зниклим мером відзначали), але тільки-но стало відомо про офіційно висунуті звинувачення, прилетіли в Україну.

Переглядів: 612

Боротьба за мандат чи проти держави?

Безкоштовним сир буває лише в мишоловці. В цю просту народну істину охоче починаєш вірити, отримуючи до своєї поштової скриньки не лише «Чорноморські новини», а й безкоштовну газету, яку видає один з оді-озних депутатів обласної ради від опозиційного до України блоку. На сторінках газети, яка друкується винятково мовою окупанта, що треба розуміти як посилення московщення південноукраїнського краю, тиражується рашистська пропаганда і розпалюється міжнаціональна ворожнеча. А для багатонаціонального міста це створює вибухонебезпечну ситуацію і може мати вкрай негативні наслідки.

Вважаю доцільним підкріпити свої побоювання, проаналізувавши одну зі статей з числа за 12—18 лютого цього року. На третій сторінці цього видання вміщено допис під назвою «Пам’ятник засновникам Одеси повинен залишатися на своєму історичному місці» (тут і далі витяги з цього допису у перекладі українською для зручности української громади Одеси, якої для авторів цієї газети нема і бути не може). Згадуючи негативне для позивача рішення Одеського апеляційного адміністративного суду щодо визнання недійсним дозволу на встановлення пам’ятника російській цариці, авторка статті зауважує: «На думку представника позивача, «Одесу Катерина ІІ ніколи не засновувала» і взагалі бачила це місто як невеликий порт, а не як великий губернський центр. Але, як мовиться, їм, новим творцям історії Одеси, видніше». Спростувати думку «нових творців історії» в авторки, вочевидь, знань виявилося замало, тому вона з цього приводу сором’язливо промовчала.

Переглядів: 523

Допоки не віддасть Крим

США прямо звинуватили Москву у невиконанні взятих у рамках Мінських угод зобов’язань та запевнили, що санкції проти Росії залишатимуться чинними до повного виконання домовленостей.

В офіційній заяві Державного департаменту США, оприлюдненій з нагоди третьої річниці підписання Мінська-2, зазначається: «На жаль, Росія продовжує нехтувати своїми зобов’язаннями, передбаченими Мінськими угодами, підтримуючи гострий конфлікт в Україні, який забрав життя понад 10 тисяч людей, у тому числі понад 2,5 тисячі цивільних осіб, а також змусив 1,6 мільйона українців залишити свої домівки».

Переглядів: 487

Саакашвілі обіцяє повернутися

Чільною новиною в Україні понеділка 12 лютого було затримання в одному з грузинських ресторанів Києва екс-президента Грузії, опозиційного лідера «Руху нових сил» Міхеіла Саакашвілі та його реадмісія до Польщі.

Представники влади називають дії супроти Саакашвілі саме реадмісією, а не, наприклад, депортацією.

Переглядів: 498

Транскордонні переправи

Мандрівники і комерсанти, що курсують між Україною та Молдовою, невдовзі менше стоятимуть у чергах завдяки новому проекту, який фінансується ЄС і покликаний полегшити перетин міждержавного кордону для понад трьох мільйонів осіб.

Проектом буде охоплено два пункти перетину — Кучурган—Первомайськ та Рені—Джурджулешти, де проведуть модернізацію самих пунктів і за-провадять режим спільної транскордонної переправи (українські і молдовські прикордонні та митні органи працюватимуть «під одним дахом» на українському боці кордону).

Переглядів: 3493

Медреформа, яку ніхто не розуміє

Минулий рік був надзвичайно важливим для здійснення реформ в Україні, зокрема в медичній галузі.

У запеклій політичній боротьбі були прийняті розроблені Міністерством охорони здоров’я два законопроекти, які повинні докорінно змінити підходи до фінансування цієї галузі. 30 січня 2018-го один з них — «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» — набув чинності. Також у минулому році був ухвалений закон «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості», який в умовах реформування має забезпечити доступність та якість медичної допомоги для понад 13 мільйонів людей, що живуть у сільській місцевості. Над останнім, разом з групою експертів, за завданням Президента України працювала і я.

Переглядів: 6216

В облдержадміністрації

Замок на wi-fi?

Більше 90 шкіл Одещини забезпечені високошвидкісним інтернетом та wi-fi, але чи доступні ці новації для дітей?

«В Одеській області 91 школа на 100% забезпечена технологією wi-fi. Втім, можливість підключення до нього я побачив на власні очі в одній з гімназій Чорноморська: як з’ясувалося, там wi-fi провели і поставили пароль. (Про цю ситуацію «ЧН» розповідали у номері за 8 лютого. — Прим. ред.) Я ось чого не розумію: це така практика залишилася з радянських часів, коли замок на холодильник вішали? Перевага того, що дитина не користується 3G, а wi-fi якраз у тому, що на wi-fi у школі можна поставити запобіж-ники, й тоді діти не матимуть доступу до деяких сайтів. При цьому, школяр зможе подивитися додатковий матеріал у мережі. Особливо, коли йдеться про віддалене село, де, подекуди, у дітей нема доступу до інтернету вдома. В жодному разі не принижуючи досвід викладачів, підкреслю, що ми живемо у 2018 році й наші діти повинні користуватися всіма новітніми технологіями», — наголосив Максим Степанов на апаратній нараді в облдержадміністрації.

Переглядів: 1231

Час і колір Одеси, або Місто, якого ми ще не знаємо

Живучи у чудовому місті на березі Чорного моря, чи замислювалися ви хоч колись над тим, як протікає у ньому час, що зберігається у підвалинах історичної пам’яті Одеси і який колір найкраще відображає її сутність?

Скоріше, ні. Ми просто любимо наше місто — за пахощі весняних акацій, за мінливе й величне море, за такі рідні дворики з розвішаною в них білизною, за «Привоз», оперний, Потьомкінські сходи…

Переглядів: 444

Забули про військових, обділили селян

«Батьківщина» пропонує вдвічі підвищити пенсії для сільського населення і збільшити пенсії військовим пенсіонерам.

Фракція «Батьківщина» пропонує вдвічі підвищити пенсії для сільського населення. Про це повідомив в інтерв’ю журналістам у кулуарах парламенту перший заступник голови фракції цієї партії у ВР Сергій Соболєв.

Переглядів: 510

Кайтанівська епопея

Ще наприкінці 1940-х — на початку 1950-х я знав немало про Голодомор, а дехто й нині, через 85 років, робить вигляд, що тієї трагедії не було. Може, річ у тім, що я тоді жив на «крайньому заході», тобто на заході Волинської області, а ті, хто «не знає», живуть на Сході України і їхні предки мовчки, без спротиву дивилися на муки своїх дітей. Можливо, звідти оте «не пам’ятаю, не знаю і не хочу знати». Хоча в 1967-у, коли мені довелося побувати в селі Кричунове Любашівського району Одеської області, тамтешній мельник на прізвище Запорожан (імені, на жаль, не пригадую) багато чого розповідав про події 1932—1933 років. Йому тоді було 14, і, як притаманно підліткам, знав і запам’ятав більше, ніж дорослі.

Це так, відступ від теми. Я ж хочу розказати зовсім іншу історію. Вона і трагічна, і щаслива водночас, дивлячись, під яким кутом її оцінювати.

Переглядів: 395

За чесність не платять

Як не прикро про це говорити, але іноді трапляються випадки, коли водії маршруток відмовляють учасникам АТО у безоплатному проїзді. Це ганебно і незаконно. Але я хочу подивитися на цю проблему під іншим кутом зору, до певної міри нестандартно.

Чому виникають конфлікти? Бо держава не компенсує перевізникам витрат за перевезення пільгових категорій населення, в даному разі — учасників АТО. У зв’язку з цим питання: чи не краще встановити нашим захисникам такі зарплати й пенсії, щоб вони не потребували від держави мізерних подачок у вигляді безкоштовного проїзду?

Переглядів: 416

«І це був тільки початок...»

Сто років тому, 9 лютого 1918-го, Центральні держави — Австро-Угорщина, Німеччина, Болгарія і Туреччина — на мирних переговорах у Бересті визнали Українську Народну Республіку незалежною і самостійною державою.

З нагоди цієї дати україн-сько-турецький культурний центр «Сяйво» організував в «Укрінформі» прес-конференцію, на якій представив наукові дослідження, присвячені подіям Української національної революції 1917-1921 років, у тому числі й українсько-турецьким зв’язкам. Серед презентованих видань — книги професора Володимира Сергійчука «Відродження українства. 1914—1922», «Неусвідомлення України. Ставлення світу до української державності: погляд у 1917—1921 роки з аналізом сьогодення» і «На межі двох світів. Україн-сько-турецькі відносини в середині XVI — на початку XXI ст.» (спільно з Богданом Сергійчуком).

Переглядів: 682

Спекуляції на порто-франко

Два роки тому у Верховній Раді був зареєстрований проект закону, що передбачає створення вільної економічної зони, яка включала б у себе не тільки Одесу та порт, а й всю територію області. Його автори, народні депутати Скорик, Пресман і Рабі-нович, переконані, що лише ВЕЗ врятує економіку регіону, що-правда, і вони, й інші апологети цієї ідеї сором’язливо замовчують те, що свого часу економічне диво Одеси відбулося не завдяки, а, швидше, всупереч порто-франко. Єдиним життє-здатним породженням «вільної гавані» виявилася системна корупція, яка стала візитною карткою причорноморського міста на довгі двісті років.

У квітні 1817 року Одеса, яку сучасники називали «республікою бандитів» і «помийною ямою Європи», перетворилася на державу в державі, де містяни, йдучи на роботу, долали дві митниці. Першу спробу створити тут так звану вільну гавань зробив ще в 1798-у «іноземний магістрат». Згодом про це клопотався і герцог Рішельє. Та втілити ідею в життя вдалося лише його наступникові — графу Ланжерону. Маніфест «про дарування порто-франко» Олександр I підписав 16 квітня 1817-го. Новий торговельно-економічний режим запроваджувався терміном на 30 років і виводив Одесу із загальної митної системи Російської імперії. Розмір мита спочатку складав п’яту частину, а потім дві п’ятих від звичайного митного збору.

Переглядів: 554

В очікуванні моря акварелі

Одеса і вся країна в очікуванні другої всеукраїнської та міжнародної бієнале «Море акварелі», яка запланована на листопад нинішнього року.

Як і перша, ця виставка пройде на кількох майданчиках Одеси, а також побуває ще в кількох містах — Києві, Львові та Запоріжжі. Акція покликана популяризувати акварель — різновид мистецтва, в якому Одеса має пальму першості в Україні.

Переглядів: 923

Мислитель, моральний авторитет

У суботу, 10 лютого, у кращий світ відійшов багатолітній член ініціативної групи «Першого грудня» філософ Мирослав ПОПОВИЧ.

Мирославу Володимировичу було 87. Останні 17 років він очолював Інститут філософії ім. Г. Сковороди НАН України і завідував відділом логіки та методології науки в цьому ж інституті.

Переглядів: 465

Квіти від Галини

У вівторок в Одеському обласному центрі української культури (Польська, 20) відкрилася персональна виставка заслуженого художника України Галини Кравченко «Квіти від Галини».

Народилася мисткиня у 1958 році в Одесі. У 1977-у закінчила художнє училище ім. М.Б. Грекова, а в 1990-у (разом з чоловіком Анатолієм) — Український поліграфічний інститут ім. І. Федорова у Львові.

Переглядів: 388

Робот зарплати не вимагає

Завдяки вкрай бурхливому розвитку робототехніки багато аналітиків малюють не дуже райдужну картину майбутнього, в якому більшість робочих місць, що не вимагають особливих зусиль, віддадуть роботам.

І, схоже, це майбутнє настало трохи раніше, ніж ми того хотіли (або не хотіли), бо, за повідомленням видання Business Insider, багато власників мереж фастфуду у США планують замінити частину своїх працівників роботами вже у цьому році.

Переглядів: 1036

Тарутинський степ. Надія є

Нещодавно в Одеській облдержадміністрації відбулося засідання робочої групи, створеної з метою вивчення питання щодо надання загальнодержавного статусу ландшафтному заказнику місцевого значення «Тарутинський степ» та розширення його території за рахунок земель колишнього загальновійськового полігону на території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району. Вів засідання перший заступник голови ОДА Олександр Терещук.

Ландшафтний заказник місцевого значення «Тарутинський степ», утворений рішенням Одеської обласної ради №445-VI від 26 квітня 2012 року, є об’єктом природно-заповідного фонду України. Розкинувся він на теренах військового полігону часів СРСР.

Переглядів: 405

Хоча й ерзац, але бичок!

Фахівці з лабораторії Каліфорнійського університету у Девісі за допомогою технології генного редагування CRISPR намагаються змусити бика давати тільки чоловіче потомство. Це дозволить американським тваринникам, які розводять м’ясні породи, збільшити виробництво яловичини.

Керівник проекту «Boys Only» («Тільки хлопчики») Елісон ван Еїненнаам не перший рік займається генним редагуванням худоби. серед досягнень — виведення безрогих молочних корів. Тепер же вченим вдалося ввести ген SRY у клітини шкіри бика-плідника, щоб він продукував або звичайних бичків, або телят з двома Х-хромосомами, в яких ген SRY змінює статеві ознаки і збільшує їхню м’язову масу. Єдина відмінність такого бика від звичайного в тому, що він безплідний: його статеві залози не виробляють сперматозоїдів.

Переглядів: 427

Епідемія резистентності

Феномен стійкості мікробів до антибактеріальних препаратів призведе до зниження тривалості життя навіть у передових країнах, повідомляє Офіс національної статистики Великобританії.

Раніше вчені робили позитивні прогнози щодо збіль-шення середнього показника тривалості життя. Однак епідемія антибіотикорезистентності змусила їх переглянути ці прогнози. На жаль, нові припущення вельми сумні. З великою ймовірністю, безліч хвороб, які сьогодні можна вилікувати, в майбутньому стануть смертельними через сформовану стійкість бактерій до антибіотиків. Це в свою чергу позначиться на зниженні тривалості життя.

Переглядів: 397

Найдовша затоплена печера

У мексиканському штаті Кінтана-Роо група дослідників виявила найбільшу в світі затоплену печеру протяжністю 347 кілометрів.

Це відкриття уможливили дослідники, які нещодавно встановили, що дві великі затоплені печерні системи — Сак-Актун і Дос Охос, розташовані на півночі півострова Юкатан в околицях міста Тулум, — з’єднані між собою.

Переглядів: 405

Про що говоримо уві сні...

Велика частина людей, розмовляючи уві сні, використовує ненормативну лексику, а також нешанобливі висловлювання щодо релігії, повідомили французькі психологи.

До такого явища, як розмови під час сну, люди ставляться з посмішкою. Ця звичка стає приводом для жартів, і всі бачать у ній не більше, ніж нешкідливу витівку. Сон дозволяє кожному відпочити й розслабитися. Однак французькі вчені встановили, що деякі люди під час сну занурюються у стан злості і стають неймовірно агресивними.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua