Ринок землі: кому, за скільки і коли
Українська модель ринкового обігу сільгоспугідь має гарантувати їх придбання громадянами, які самостійно господарюють на землі та проживають у сільській місцевості. Це засвідчують результати нещодавнього опитування, проведеного Національним науковим центром «Інститут аграрної економіки».
Близько 70% респондентів вважають, що передумовою зняття мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення має бути комплексне нормативно-правове урегулювання цього питання, а також встановлення спеці-альних обмежень, які діятимуть в інтересах українського народу, зазначив директор цієї установи, академік НААН України Юрій Лупенко, презентуючи результати проведеного науковцями опитування з питань можливих моделей обігу сільгоспугідь.
У разі зняття мораторію продати свої земельні паї мають намір близько 10,4% власників. А це означає, що пропозиція на ринку земель у разі його запровадження може скласти 1,5—2,8 млн га, поінформувала завідувач відділу земельних відносин та природокористування Інституту аграрної економіки, доктор економічних наук Ольга Ходаківська. Придбати ж земельні ділянки, за її словами, виявили бажання близько 48% землекористувачів.
Переважна більшість селян обізнана, якою насправді є вартість сільгоспугідь: 39,4% вважають, що ціна має бути в межах 6 тис. дол. США за га, ще стільки ж оцінюють 1 га в 12 тис. дол. Втім, прийнятна для викупу земель ціна є суттєво нижчою, зауважила Ольга Ходаківська. Половина з лишком опитаних землекористувачів (54%) готові заплатити не більше 1000 дол. США за га і лише кожен шостий (15,3%) — 2500 дол.
Найприхильнішою до можливого запровадження купівлі-продажу земель є та частина власників паїв, які обробляють їх самостійно. При цьому більшість із них висловлюється за обмеження обігу земель фізичними особами (16%), або ж громадянами України та фермерськими господарствами (12%).
Трохи більше половини (58,1%) представників територіальних громад підтримують необхідність запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення, однак вважають, що це питання зараз не на часі.
За результатами опитування, однією із суттєвих перешкод на шляху запровадження ринкового обігу земель є брак обігових коштів у потенційних покупців. З огляду на це респонденти цілком справедливо зазначають, що процес «запуску» ринку земель має доповнюватися механізмами пільгового кредитування та розстрочення платежу з наданням пріоритету тим, хто самостійно господарює на землі або молодим фермерам, які хочуть започаткувати власну справу.
Результати анкетних опитувань вказують на те, що власники земельних паїв, як і землекористувачі, досить помірковані у відповідях з питань запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення. Однак, обираючи майбутню модель земельних відносин в Україні, значна частка опитаних відповіла, що хотіла б господарювати на землі, яка буде їхньою власністю, підсумувала Ольга Ходаківська.
Довідково. Дослідження мало на меті з’ясувати, яким бачать власники земельних паїв, спадкоємці, землекористувачі (орендарі), керівники територіальних громад обіг земель сільгосппризначення у перспективі, щоб якомога повніше врахувати їх інтереси при формуванні державної політики у сфері земельних відносин.
Опитування проводилося в період з лютого по травень 2017 року. В його організації та проведенні взяли участь 24 наукові установи системи НААНУ.
Дослідження проводилося в усіх регіонах України, за винятком АР Крим та тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей й охопило 520 сільських та 25 міських населених пунктів. Загалом було опитано 3000 осіб, з яких: 2503 власники земельних паїв, 900 землекористувачів (орендарів).
Особливий акцент при вивченні думки власників земельних паїв робився на тому, в який спосіб вони набули ділянки: чи в процесі паювання земель колективних господарств, а чи є спадкоємцями; проживають у сільській місцевості чи у містах; обробляють земельний наділ самостійно чи здають його в оренду.
Лариса БАСАНСЬКА.
Відділ організації
наукових досліджень
та інноваційного розвитку ННЦ «Інститут аграрної економіки».

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206