Переглядів: 920

25 ОТГ. Чи додасться ще?

6—7 лютого в Одесі відбувся семінар, на якому було презентовано результати реалізації реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади у 2016-2017 роках в нашій області.

Як поінформувала директор Одеського центру розвитку місцевого самоврядування Юлія Молодожен, процес створення об’єднаних територіальних громад в області розпочався у 2015-у. Восени того року відбулися перші вибори у 8 ОТГ, які утворилися внаслідок об’єднання 40 місце-вих рад (98 населених пунктів). Наступний рік, 2016-й, був менш активним у формуванні ОТГ і вивів на вибори лише три громади. Торік же процес об’єднання набув обертів, уможлививши проведення перших виборів у 14 ОТГ.

Відтак на 1 січня 2018-го на Одещині функціонують 25 об’єднаних громад: 4 міських (утворені навколо міст), 6 селищних і 15 сільських. У радах, що реорганізувалися шляхом приєднання, запроваджені посади старост: зараз їх 40, а двоє — у статусі виконувачів обов’язки. Слід зазначити, що із 25 ОТГ три постали шляхом об’єднання сільських рад суміжних районів. Із 26 районів у 13 наразі нема жодної ОТГ. Найповільніше цей процес іде на півдні Одещини.

Повідала Юлія Молодожен і про фінансові справи нових формувань. За 2016 рік фактичні надходження доходів загального фонду місцевих бюджетів 8 ОТГ області (з трансфертами з державного бюджету) склали 438 млн грн, що майже у сім разів більше порівняно з надходженнями 2015-го (до об’єднання). Згуртування громад дозволило збільшити власні доходи бюджетів ОТГ на одного жителя відповідної території. В середньому цей показник проти 2015-го зріс на 1664 грн (із 770 грн до 2434 грн). Торік же фактичні надходження доходів загального фонду місцевих бюджетів 11 ОТГ області (з трансфертами з держбюджету) сягнули 613 млн грн, що майже на 40% більше порівняно з показниками 2016-го.

Директорка Одеського центру розвитку місцевого самоврядування Юлія Молодожен вважає реформу з децентралі-зації однією з найуспішніших в Україні, а об’єд-нані громади — лідерами змін, які відбуваються у державі.

Так, головною перемогою роботи зі створення об’єднаних територіальних громад на Одещині пані Юлія назвала вже те… що вони є. Другим позитивним моментом, на її думку, є написання громадами змістовних проектів розвитку, під які виділяються в тому числі й бюджетні гроші. Жодного плану — без гарантованого фінансування, жодної копійки — без чіткого плану. Саме за таким принципом нині починають жити ОТГ. Третій важливий наголос: влада на місцях усвідомлює, що без своїх жителів вона нічого не варта, тому люди сьогодні активно залучаються до процесу управління громадами.

У рамках семінару пройшли панельні дискусії та «круглі столи», під час яких учасники обговорили напрацювання реформи в економічній і соці-альній сферах, виклики й плани щодо реалізації медичної та освітньої реформ, організацію заходів із цивільного захисту та пожежної безпеки, кадрову спроможність ОТГ. Питання медреформи, як однієї з найболючіших, стало також темою тренінгу «Моделювання роботи первинної ланки медицини в громадах у рамках реалізації Закону України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості».

Як зауважила на брифінгу заступниця голови ОДА Світлана Шаталова (на знімку), населені пункти Одещини могли б значно активніше об’єд-нуватися у громади, але тут на перешкоді стоїть надмірна заполітизованість населення. І все ж процес децентралізації триває. Усе тримається не лише на усвідомленні необхідності змін, але й на фінансах.

— Ми сподіваємося, що отримані під час форуму-семінару рекомендації щодо наповнення бюджету за рахунок легалізації зарплат і збільшення надходжень у вигляді податків, а також плати на землю допоможуть жителям ОТГ збільшувати свої доходи і розвивати економіку регіону. Маємо пристойний досвід співпраці ОДА з Центром розвитку місцевого самоврядування. Наразі з державного бюджету на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад Одещини спрямовано понад 95 мільйонів гривень, і ми очікуємо якісні розвиткові проекти від ОТГ для розподілу цих коштів. І надалі готові надавати будь-яку консультативну та методологічну допомогу. До речі, найближчий семінар, запланований на травень, буде саме з написання проектів, що сьогодні особливо важливо для громад.

Можливості для ОТГ нині, як ніколи, великі. Цього року, наприклад, стартує проект «Україна — Румунія». Гранти, передбачені цим проектом, можуть сягати 60 мільйонів євро. Ми мусимо скористатися таким шансом, але для цього необхідно продумати завдання, грамотно написати проекти, щоб брати участь у конкурсах і вигравати їх.

Світлана Шаталова наголосила: «У 2018 рік ми ввійшли з великими планами-сподіваннями, і від голів новостворених ОТГ очікується відповідальність за власні рішення, за витрачання бюджетних коштів та за якість життя мешканців громад».

Захід було проведено за ініціативи Одеського центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, спільно з Одеською облдержадміністрацією.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net