Переглядів: 855

Do you speak English? Ні? Навчіться!

Швидке й дешеве опанування англійською online

Знання іноземної мови — важливий набуток кожної людини. Не випадково ще давні мудреці наголошували: скільки ти знаєш мов — стільки разів ти й людина. Володіння іноземною мовою значно розширює можливості особистості, підвищує рівень її культури, тренує мозок. Формуються й розвиваються навчальні та ораторські здібності, навички пізнання і самовдосконалення, які заклаaдаються на все життя. Вивчення іноземної мови, наголошує один з поліглотів, — «одна з найбільш захоплюючих пригод, які з вами можуть відбутися. Ви проникаєте у власний розум і змінюєте свій спосіб мислення».

Зараз, у сучасну переломну епоху, вивчення англійської мови має для українців ще й величезне культурно-цивілізаційне значення, сприяє поверненню народу до свого дому, в якому ми завжди були європейцями, демократами. Іван Огієнко наголошував: «Все життя українське, увесь розпорядок дому, увесь державний лад — все це повсякчасно було демократичним». Повернення народу до своїх витоків — це дуже позитивне явище, яке сприятиме не тільки збереженню етносу, а й суттєвому прискоренню його розвитку, національно-культурному відродженню.

Останнім часом знання іноземної мови набуває ще й додаткового практичного значення у зв’язку із запровадженням минулого року безвізового режиму з країнами Євросоюзу. Мільйони українців вирушили за кордон й укотре, мабуть, переконалися в необхідності вдосконалення своєї мовної підготовки. До того слід зважати на вимоги сучасного процесу глобалізації — без знання англійської нині не можна досягти вершин у науці й техніці, збагнути всі особливості світового культурного процесу. Ба навіть не завжди впораєшся з інтернетом і смартфоном.

З огляду на ці причини, вивчення англійської мови набуває для нас надзвичайно важливого значення. Цей процес охопив усю країну, всі форми середньої та вищої освіти, для вивчення англійської створені численні курси, в тому числі on-line, поширюються різноманітні швидкісні методики, видано десятки назв посібників, розмовників, словників тощо. Покращення викладання англійської передбачають і нещодавно прийняті закони України «Про освіту» і «Про вищу освіту».

Сучасні методики, які заполонили всі ресурси інтернету, особливу увагу приділяють саме швидкісному і самостійному вивченню англійської мови з допомогою online-методів. Для українців це особливо актуально, адже ми ще й досі не подолали до кінця хибної практики радянських часів, коли учні шкіл і студенти ВНЗ роками зубрили іноземну мову, але тільки 20% з них набували можливості хоч якось нею користуватися.

Зважаючи на наведені вище аргументи, мово-знавці та викладачі гуманітарних дисциплін Одеської національної музичної академії ім. А. В. Нежданової на своєму спільному засіданні розглянули питання про активізацію й поліпшення мовної підготовки студентів. Намітили відповідні заходи. Зокрема, для тих, хто бажає поза планом, у підвищеному темпі самостійно вивчати іноземну мову, ми розробили, спираючись на сучасні дистанційні швидкісні методики й on-line можливості, певні рекомендації.

1. Прискорене вивчення мови за новими методиками передбачає щонайменше 30-хвилинне щоденне зосереджене навчання. При цьому вчити напам’ять (learn by heart) краще не окремі слова чи граматичні правила, а фрази, діалоги, типові словосполучення. В інтернеті дуже багато відповідних навчальних засобів. Для початку можна використати досить популярну і безоплатну програму доктора П. Пімслера «Сверхбыстрое овладение английским языком»: за нею ви починаєте говорити вже з перших хвилин, повторюючи текст за дикторами — носіями мови (http://fenglish.ru/sverxbystroe-ovladenie-anglijskim-yazykom-po-metodu-doktora-pimslera/). Можна знайти в мережі десятки інших, у тому числі безкоштовних, сайтів, що допомагають вивчити іноземну мову: BBC LearningEnglish, WooordHunt, ExamEnglish, Duolingo, Livemocha, LinguaLeo та інші.

2. Деякі фахівці слушно наголошують, що вивчення іноземної мови потрібно починати з освоєння вимови. Габріел Вайнер у книжці «Революционный метод быстрого изучения любого иностранного языка», яка позаторік вийшла і в Україні, серед трьох найважливіших принципів першим називає саме цей: «Спочатку вивчи вимову». Після цього процес розуміння нової лексики й оволодіння мовою йтиме значно швидше. Особливо актуально це для професійних співаків, які виконують партії іноземною мовою, по-справжньому не знаючи її. (Сам автор книжки — також оперний співак, який за дев’ять років самостійно вивчив півдюжини мов і використовує їх своїй творчій діяльності.) До речі, самостійне вивчення англійської з допомогою комп’ютерних технологій тільки полегшує проблему вимови, бо ви із самого початку спілкуєтеся з професійними дикторами, які є носіями мови (англійська для них — рідна).

3. Дуже важливий метод — повторення. Ще в античному Римі його вважали основним засобом у навчанні: «Repetitio est mater studiorum». У сучасних програмах з вивчення іноземних мов сформувалася ціла система інтервального повторення (С І П), яка використовує нові комп’ютерні методи з допомогою складання та використання флеш-карток. Заповнення нових електронних карток і періодичне повторення-згадування здійснюється на смартфонах чи стаціонарних комп’ютерах за певною системою дуже швидко й легко — потрібно буквально кілька кліків мишкою (особливо відомий у цьому сенсі веб-сайт системи Anki — Ankisrs.net). Щоправда, опанувати цей досвід без знання англійської не так просто. Врешті-решт, можна використати і стару паперову систему Лейтнера, яка передбачає виготовлення флеш-карток самостійно з паперу (підійдуть бібліографічні картки). Докладно писати про методи роботи з ними в газетній статті недоречно — зверніться до Google чи до згаданої книжки Г. Вайнера (с. 233—342). До речі, він стверджує, що за чотири місяці, приділяючи півгодини на день, можна вивчити 3600 флеш-карток і пам’ятати їх на 90—95% (с. 60). Кінцева мета програми полягає в тому, щоб нові слова і фрази потрапили у нашу довготривалу пам’ять, до складу активної лексики, яка саме й забезпечує вільне та успішне спілкування.

4. Розмовна практика. У нашому музичному навчальному закладі кажуть: «Щоб навчитися співати — потрібно співати». Це очевидне правило поширюється і на мовну практику, яку необхід-но розпочинати якомога раніше. Вивчили фразу — наступного дня обов’язково використайте її в розмові з друзями. Краще засвоюється. Для постійного спілкування школярам і студентам, мабуть, неважко знайти партнерів — і серед друзів, і в інтернеті з допомогою Skype, і в розмовних клубах. Методисти наголошують, що іноземною потрібно розмовляти не менше години на день.

5. Аудіювання — це прослуховування озвучених текстів для тренування сприйняття і розуміння їх змісту на слух. Це окрема й дуже важлива навичка, набути яку можна, регулярно спілкуючись з партнерами, проглядаючи в інтернеті англійські вистави та серіали, слухаючи аудіозаписи й цікаві тексти, численні передачі на YouTube тощо.

6. І насамкінець — про забування, яке є найбільшою перепоною на шляху вивчення іноземної мови. Щоб його подолати, є одна, на перший погляд, парадоксальна, порада: потрібно скоротити термі-ни вивчення. Наприклад, згаданий уже Г. Вайнер опановував кожну нову мову близько півроку, потім 7—8 тижнів відбувалося «інтенсивне занурення» (всеохоплююче повторення матеріалу), внаслідок чого він одержував відповідний («просунутий») рівень знань і можливість вільного спілкування. Поліглот вважає, що метод «занурення» перемагає забування «силою натиску»! (Безумовно, свою позитивну роль тут відіграє і вся попередня підготовка, зокрема й система інтервальних повторень з допомогою флеш-карток).

На нашу думку, в умовах нинішнього бурхливого життя, в тому числі й «безвізу» з країнами ЄС, додаткове нагадування про основні принципи самостійного, найбільш ефективного і прискореного вивчення англійської мови аж ніяк не зайве і може зацікавити як нашу молодь, так і людей старшого віку, тому й вирішили надіслати цю статтю до газети. А найважливіше у будь-якій справі — мотивація: з’явиться бажання — неод-мінно прийде й успіх.

Анатолій СТЬОПІН,
професор.
Володимир МИРОНОВ,
в.о. професора.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net