У космосі і на Землі
Чому нічне небо чорне?
Фахівці NASA нещодавно оприлюднили приголомшливий знімок, зроблений за допомогою космічного телескопа «Хаббл». Об’єктив його камери був спрямований у бік центру нашої галактики — Чумацького шляху. Цей центр розташований за 26 тисяч світлових років від Землі.
За словами вчених, вони немовби відкрили скриню з коштовностями. У кадр потрапив сяючий розсип білих, жовтих, червоних і блакитних зірок — молодих, старих, немовлят, гігантів і карликів. Серед них астрономи нарахували понад 10 тисяч світил, схожих на наше Сонце.
Знімок NASA добре ілюструє парадокс Ольберса, або фотометричний парадокс, який спантеличував астрономів понад 200 років. Генріх Вільгельм Ольберс ще на початку ХІХ століття, висловивши здивування, сформулював суть парадоксу, названого його ім’ям. Чому вночі небо чорне? Чому його не осяває світло незліченних зірок? Адже, як на здоровий розсуд, нічному небу слід було б виглядати блискучим куполом, густо всипаним «ліхтарями»-зірками, що зливаються в єдину заграву. Мало б бути ясно, як удень. Але чомусь темно.
З часом, звісно, все з’ясувалося. Зірок справді стільки, що вони є в кожній точці на небі. Але більшість розташована так далеко, що світло від них просто губиться по дорозі. У тому числі від червоного зміщення та в хмарах космічного пилу. Відтак замість «ліхтаря» на небі з’являється темна пляма.
Але варто поглянути на небо озброєним оком, як радив лектор з «Карнавальної ночі», й видимих зірок стає більше. А на знімку, зробленому завдяки неймовірно потужному «погляду» космічного телескопа «Хаббл», вони майже зливаються у сяючий купол. Як і вважали астрономи позаминулого століття.
«Вірусний дощ»
Дослідження вчених з Університету Британської Колумбії, що у Канаді, нажахало небезпечною знахідкою. Науковці виявили, що в нижніх шарах атмосфери є сотні мільйонів вірусів, повідомляє видання Science Alert.
Так званий «вірусний дощ» пояснює, чому в різних частинах світу фіксують однакові штами недуг. Учені стверджують, що віруси можуть потрапляти в атмосферу з пилом і частинками морської солі. У такому вигляді вони осідають у ґрунтах та воді. Однак найбільше їх у повітрі.
Науковці вивчили шар пилу в гірській системі Сьєрра-Невада, що в Північній Америці. Аерозолі для аналізу було зібрано на висоті 2,5—3 тисячі кілометрів, де проходить глобальний пояс пилу. Результат приголомшив: на квадратний метр поверхні припадало понад 800 мільйонів вірусів. Швидкість їх осідання виявилася значно вищою за аналогічний процес у системі мікроорганізмів.
«Ми встановили, що у вільній тропосфері є мільйони бактерій і мільярди вірусів. Рівень осідання вірусів від 9 до 461 раза вищий, ніж бактерій. Це не означає, що ситуація катастро-фічна, бо, очевидно, люди можуть з цим жити», — зазначив вірусолог Кертіс Саттл.
За словами представників університету, віруси не завжди є носіями хвороб. Водночас існують бактеріофаги, які знищують шкідливі бактерії.
Смертельна імла
Жителі Угорщини зафіксували на камеру появу «білої смерті» — рідкісного природного явища, яке раптово перетворює звичний світ на зимовий туман із низькою температурою повітря.
Учені досі не можуть пояснити причину такої аномалії, а люди схильні сприймати її як містику. Очевидці події розпові-дали, що раптово відчули себе ніби в холодильнику, після чого хотілося якнайшвидше опинитися в теплому приміщенні.
Незважаючи на казкову красу, науковці рекомендують втікати від цього туману подалі, аби не опинитися в центрі природного дива. Через різку зміну погоди гинуть і люди, і тварини, які не встигли вчасно відреагувати на небезпеку. Зафіксований випадок, коли від смертельної мли, що опустилася на землю, загинули троє туристів у наметах.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206