Микола Онисимович КІНДРУК
3.03.1936 - 29.01.2018
Несподівано, передчасно, ще повний творчих сил і задумів, раптово помер наш колега, друг і товариш Микола Онисимович Кіндрук — доктор сільськогосподарських наук, професор, головний науковий співро-бітник відділу насінництва Селекційно-генетичного інституту — Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення.
Колектив утратив людину, що заслужила своєю наполегливою і цілеспрямованою працею глибоку повагу колег як в інституті, так і в колі наукових працівників, цілих колективів багатьох дослідницьких центрів України, рівно як і окремих наукових об’єднань низки інших держав, з якими довелося йому вивчати й вирішувати спільні проблеми насіннєзнавства та насінництва впродовж десятиліть.
Народився М.О. Кіндрук 3 березня 1936 року на станції Песь Хвойнинського району Ленінградської області. Потім проживав з батьками-колгосп-никами на Житомирщині, в обласному центрі якої закінчив у 1961-у сільськогосподарський інститут. Відтоді все його життя, наукова діяльність пов’язані із сільським господарством, зокрема з вивченням та розв’язанням проблем насіннєзнавства та насінництва. Після закінчення Української сільськогосподарської академії у 1970-у працював, зокрема, у широкознаному колективі Миронівського науково-дослідного інституту пшениці, а з 1976-го і до кінця свого життя — в Одесі, у Селекційно-генетичному інституті. Саме тут він одним з перших розробляв новий напрям у насіннєзнавстві — екологія насіння, окреслив її визначальні чинники, виконав чималий обсяг роботи з агроекологічного обґрунтування насінництва озимої пшениці. Спільно зі своїми колегами створив «екологічну модель» формування врожайних властивостей насіння і на її основі опрацював метод їх прогнозування у виробничих умовах. Отож М.О. Кіндрук уперше в Україні означив зони гарантованого, стійкого чи нестійкого, ризикованого, насінництва озимої пшениці.
Помітний внесок М.О. Кіндрука у розвиток стандартизації та сертифікації насіння. Разом з колегами він розробив перші національні стандарти незалежної України на сортові та посівні якості насіння, на терміни та визначення понять у насінництві, методи випробування насіння, методику апробації сортових посівів. За його участі розроблялися проекти законів України «Про насіння» та «Про насіння і садивний матеріал», а також розпочалися і тривають розробки з гармонізації Національних насіннєвих стандартів з кращими європейськими аналогами.
Очолювана М.О. Кіндруком лабораторія насіннєзнавства (1987—2002) була науково-методичним центром контрольно-насіннєвої служби України. Саме завдяки науковим здобуткам лабораторії Селекційно-генетичний інститут набув статусу Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення.
Учений, координатор досліджень з насіннєзнавства та насінництва, М.О. Кіндрук постійно узагальнював досягнення колективу у наукових працях (опубліковано їх до 200), зокрема й у власних та створених у співавторстві книжках: «Миронівські пшениці» (1976), «Роль фітохрому в рослинах» (1986), «Пшениця»(1989), «Екологічні основи насінництва і прогнозування урожайних якостей озимої пшениці» (1994), «Насінництво і насіннєзнавство польових культур» (2007) та ін. А до 100-річчя Селекційно-генетичного інституту—Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення Микола Онисимович спільно з колегами опублікував монографію «Насінництво з основами насіннєзнавства» (2002), яка була відзначена Національною премією Академії аграрних наук.
За творчий внесок у розвиток сільськогосподарської науки М.О. Кіндрук нагороджений почесними відзнаками Міністерства аграрної політики і продовольства України, Грамотою Кабінету Міністрів України. У 2015 році він став лауреатом Державної премії України у галузі науки і техніки за наукову роботу (у складі співавторів) «Формування збалансованих агроекосистем виробництва національного насіння пшениці озимої».
Наукова і громадська діяль-ність М.О. Кіндрука у Селек-ційно-генетичному інституті була невіддільною від напружених зусиль колективу, у складі багатомільйонних лав трудової України, за здобуття й утвердження незалежності нашої держави. Він був активним діячем в Одеській «Просвіті», НРУ, а надто — у відродженні та розгортанні виховної роботи з молоддю у складі Чорноморського козацького округу.
Усі прагнення й робочі плани, наміри і сподівання М.О. Кіндрука залишаються з нами, його колегами, друзями, однодумцями — як завдання нам, як обов’язок наш на завтра.
Дирекція та колектив Селекційно-генетичного інституту — Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення.
Асоціація козацьких товариств «Січ» глибоко сумує з приводу смерті Миколи Онисимовича КІНДРУКА.
У засвіти від нас пішов український патріот, невтомний видатний учений-селекціонер, козак з діда-прадіда. Микола Онисимович був прекрасною Людиною, завше зібраним і чесним, надійним товаришем, відомим громадсько-політичним діячем.
Висловлюємо глибоке співчуття родині покійного у зв’язку з непоправною втратою.
М.О. Кіндрук поклав своє життя на жертовник служіння Україні. Наша пам’ять про нього збережеться назавжди.
Анатолій ПЕТЬКО,
голова АКТ «Січ» з усім кошовим товариством.
Відходять. Відходять славетні особистості нашого краю. Люди, які своєю громадянською позицією (не десь потай на кухнях, а на публічних зібраннях), почасти ризикуючи кар’єрами і навіть головами, наближали відродження української державності, з усіма правами і свободами, притаманними нашому народові з правіків.
Хтось, мабуть, закине: «Та що ж ви хочете — вік...». Так, тим, хто ще в часи гебіського панування вистачало сили духу мати свою позицію, хто цементував підмурівок відновленої державності наприкінці 1980-х — на старті 1990-х, нині вже таки поважні літа відкували зозулі. Але ж вони ще так потрібні нашій кволій державі і недозрілому в значній масі соціуму... Та Всевишній має на кожного з нас свої плани... За рік, що минув, мартиролог українців Одещини поповнився не одним знаковим ім’ям. Назавжди. Боляче.
От і вчора в Одесі попрощалися зі знаним громадсько-політичним діячем, авторитетним науковцем Миколою Онисимовичем КІНДРУКОМ. Вічна йому пам’ять!
Колектив «Чорноморських новин», друзі та побратими покійного висловлюють щирі співчуття його рідним і близьким.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206