Переглядів: 481

Грип необхідно «вилежати»

Навряд чи вам багато про що скаже те, що в Україні цієї зими (кінець січня — початок лютого) очікують на три штами грипу. На грип люди хворіли і хворітимуть, як би він там не називався. І хворіють не лише холодної пори року, хоча грип нас масово підстерігає саме тоді, коли послаблений імунітет і коли ми… не бережемося. Щоправда, доволі тепла погода на Одещині, яка тривала практично аж до середини січня, затримала розвиток очікуваної епідемічної ситуації, проте загроза її лихого розгулу залишається актуальною.

За даними МОЗ, упродовж перших трьох тижнів 2018-го активність грипу в регіонах України була низькою. У жодній з областей епідемічний поріг за-хворюваності на грип та ГРВІ не перевищений.

Зокрема, за інформацією Одеського обласного лабораторного центру МОЗ, захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип перебував у межах сезонних коливань і станом на 23 січня є значно нижчою за епідемічний поріг.

У нас за останній тиждень на ГРВІ та грип захворіли 4825 осіб, майже 60% з яких — діти до 17 років. З початку епідемічного сезону від грипу щеплено 3614 осіб з груп ризику, у тому числі медичних працівників.

Ми не повинні забувати про те, що, наприклад, на Одещині у 2015 році від грипу померло десятеро, в 2016-у — аж 40 людей. Вони не були вакцинованими. Більше того, захворівши, а грип одразу ж дає про себе знати високою температурою, ломотою суглобів, задухою, знехтували небезпекою і продовжували ходити на роботу. Причиною загибелі людей стала гостра легенево-серцева недостатність при супутніх патологіях.

Через місцеві ЗМІ медики області проводять роз’яснювальну роботу з населенням щодо профілактики грипу.

Так, брифінг на тему «Грип. Прості речі рятують життя» організували спеціалісти департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації. Зачин розмови — важливість вакцинації. Головний позаштатний імунолог департаменту, завідувачка центром клінічної імунології обласної дитячої клінічної лікарні, національний тренер ЮНІСЕФ з питань імунопрофілактики Людмила Самойленко розповіла, що в аптеках є необхідні препарати: «Ваксигрип» (виробник Франція), «Інфлувак» (Нідерланди), «Флуорікс» (Бельгія), «Інфлуенза Ваксін» (Китай), «Джисі Флю» (Корея). Усі вони відповідають світовим стандартам якості і виробляються з урахуванням прогнозованих штамів.

В усьому світі обов’язково вакцинують від грипу представників груп ризику: дітей у віці до трьох років, людей поважного віку, вагітних і тих, хто має хронічні захворювання.

Примусити людей вакцинуватися від грипу ніхто не має права. Інша річ — переконати їх у тому, щоб подбали про себе самі: придбали вакцину та навідалися до кабінету зі щеплень, який є в усіх поліклініках. Дітей щеплення від грипу можна робити у віці від 6 місяців. Тим, хто робить це вперше, необхідно ввести дві дози з місячним інтервалом.

Треба пам’ятати, наголошують медики, що тільки вакцинація створює надійний імунітет і захищає від грипу та його ускладнень. Краще було зробити щеплення восени, до початку епідсезону, проте і зараз у цьому є сенс. За тиждень після введення вакцини організм отримує 30-40% захисту, за десять днів — 50%, за місяць — 100%. Навіть при інфікуванні у перші дні після щеплення перебіг хвороби буде значно полегшено.

Цій же темі була присвячена прес-конференції, в якій взяли участь головний позаштатний епідеміолог профільного департаменту ОДА, лікар-епідеміолог вищої категорії Людмила Красницька; доктор медичних наук, професор кафедри пропедевтики педіатрії ОНМедУ, лікар-педіатр вищої категорії Багатопрофільного медичного цен-тру ОНМедУ Наталя Котова та головний позаштатний інфекціоніст департаменту ОДА, завідувач відділенням Одеської міської клінічної інфекційної лікарні, лікар-інфекціоніст вищої категорії Валерій Тітаренко.

Авторитетні медики запевнили, що на сьогодні вже лабораторно доведено поширення в нашій країні трьох штамів досить агресивного грипу. Крім щеплення, захист від інфікування можливий, якщо уникати контактів з хворими, прикривати ніс та рот серветкою чи маскою, коли хтось чхає чи кашляє, частіше мити руки, не торкатися брудними руками обличчя, ретельно очищати поверхні вдома та на роботі. Треба достатньо спати, уникати стресів, не переохолоджуватися, пити багато води та нормально харчуватися.

При появі симптомів грипу, особливо у дітей (важке дихання, блювота, загальмованість, порушення свідомості, судоми, висока температура), необхідно негайно звертатися до лікаря. Слід пам’ятати, що противірусні препарати діють лише у перші дні захворювання.

У приміщенні, де перебуває хвора дитина, необхідно зволожувати повітря. Вона має багато пити. При гарячці малим не можна приймати ацетилсаліцилову кислоту! Взагалі потрібні препарати може призначити тільки лікар. Імуномодулятори, сиропи від кашлю, інтерферони, рослинні препарати, вітаміни тощо можуть бути або шкідливими, або неефективними. Комбіновані ліки від застуди та лікарські засоби для розсмоктування від болю в горлі, які полегшують стан дорослих хворих, заборонені дітям молодшого віку.

Медики вчили розрізняти симптоми грипу, ГРВІ та застуди. Грип починається раптовим підвищенням температури до 39 градусів і більше. Виникають симптоми інтоксикації та головний біль, який не можна терпіти без ліків. Біль також супроводжує рух очних яблук. Вимучує слабкість, зниження артеріального тиску, сильне потовиділення, можливо — порушення свідомості.

При таких симптомах необхідно обов’язково залишитися вдома, викликати сімейного лікаря, а при тяжкому стані — «швидку допомогу». В жодному разі не можна йти на роботу, адже в такому випадку виникає загроза ускладнень для недужого, поширюється інфекція. Грип, якщо ви його підхопили, необхідно «вилежати», суворо дотримуючись рекомендацій лікаря, який вас «веде».

Грип викликає значне зниження імунітету, загострюються хронічні захворювання. У групі ризику люди з цукровим діабетом, зайвою вагою, захворюваннями дихальних шляхів. Дуже небезпечною може бути ця хвороба при вагітності.

Якщо хворому пропонують госпіталізацію, не треба від неї відмовлятися, адже таке рішення лікар приймає, коли є загроза життю чи реальні ознаки ускладнень. У будь-якому разі за медичною допомогою потрібно звернутися не пізніше 12 годин від початку захворювання. До виклику «швидкої», наголошували досвідчені медики, треба ставитися відповідально, адже її бригади мають надавати невідкладну допомогу там, де вона справді потрібна. Застуда чи ГРВІ — це сфера діяльності сімейного лікаря. Викликайте його.

Амбулаторні та поліклінічні служби обласного центру та районів області мають графіки чергових змін, лікарні приймають хворих у штатному режимі. «Швидка допомога» завжди напоготові для порятунку людей у тяжких випадках, яких усе ж не варто допускати.

Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net