Переглядів: 376

За кором — дифтерія?

Через спалах кору на черговому засіданні штабу з питань подолання наслідків негоди в облдержадміністрації шкільні канікули на Одещині вирішено продовжити до 29 січня.

Водночас, керівництво кожного освітнього закладу має право індивідуально підійти до організації навчального процесу. Умова при цьому одна: дітей, не щеплених проти кору, до шкіл і дитячих садочків не допускатимуть. При цьому навчальний матеріал з невакцинованими дітьми необхідно відпрацювати на всі сто відсотків. Зокрема, через викладення його на сайті закладу, проведення індивідуальних занять, консультацій. Про це розповів директор департаменту освіти і науки ОДА Олександр Лончак.

На засіданні депутатської комісії з охорони здоров’я Одеської міськради дали добро розпочати навчальний процес із 22 січня, якщо це дозволяє ситуація в конкретній школі. Відвідувати заклади можуть діти, які мають хоча б одне щеплення від кору.

— Усі школи підготували списки тих, хто тимчасово не зможе приходити на заняття. Своє право на отримання освіти вони реалізують, перебуваючи вдома. Навчання проводитиметься дистанційно в інтерактивній формі. Після зняття обмежень вчителі індивідуально відпрацюють пропущені теми з усіма учнями, — зазначила в телеінтерв’ю директор міського департаменту освіти і науки Олена Буйневич.

Діти старше 6 років, які отримали тільки одну дозу вакцини від кору, для забезпечення необхідного рівня захисту від інфекції повинні бути ревакциновані. Між введенням двох доз має пройти не менше місяця. Як зазначають у Міністерстві охорони здоров’я, сьогоднішня проблема з ростом захворюваності на кір виникла через те, що у 2015—2016 роках недостатня забезпеченість вакцинами на державному рівні не дозволила реалізувати плани щодо щеплення. Так, у 2016-у в Одесі було вакциновано від кору лише 43,3%, а ревакциновано 26,3% від кількості населення, що підлягала вакцинації.

Нагадаємо, що медичним закладам нашої області у центра-лізованому порядку додатково надано 5000 доз вакцини проти кору.

Наразі у вікових категоріях

«1 рік» та «6 років» щеплено понад 95% дітей, тобто досягнуто тих показників, при яких боротьба з кором стає ефективною.

Кір поступово відступає, однак  медики застерігають від небезпеки масової захворюваності на дифтерію, що також пов’язано з низьким охопленням вакцинацією.

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень, йдеться в інформації МОЗ, — вакцинація дітей і ревакцинація дорослих (кожні 10 років).

Варто нагадати, що під час епідемії дифтерії в Україні з 1991-го до 1998 року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на неї за-хворіли близько 20 тисяч осіб, 696 з яких померли.

Щеплення від дифтерії дітям можна зробити безоплатно цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правця АКДП, яка забезпечує найкращий захист. Також наявна безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП і вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих.

Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати реакції, проте ризик померти від дифтерії набагато вищий, ніж ризик реакції на вакцину. Серйозні реакції на вакцини практично не зафіксовані. Побічні ефекти, як-от болісні відчуття і припухлість у місці ін’єкції або невелике підвищення температури, — це прогнозована реакція організму.

На жаль, поки що показник охопленості вакцинацією проти дифтерії досить низький, а це може спричинити масовий спалах хвороби.

Для лікування дифтерії в Україні є 900 доз протидифтерійної сироватки, які як гуманітарну допомогу Україна отримала наприкінці 2017 року. Препарати мають сертифікат якості GMP.

У бюджет 2018 року МОЗ заклав 40,2 млн гривень для закупівлі сироваток та імуноглобулінів для лікування хворих на небезпечні інфекційні захворювання, що супроводжуються високим рівнем смертності, серед яких і дифтерія. Препарати будуть придбані через міжнародні організації і відповідним чином зареєстровані.

Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення сироватки близько 50% хворих можуть померти, навіть із сироваткою залишається ризик летальності до 20%.

Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, який руйнує тканини цієї системи. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання. Токсин може спричинити слабкість, біль у горлі, лихоманку, набряк залоз шиї.

Медики закликають не відкладати візит до лікаря, щоб уберегтися від недуги і вберегти від дифтерії своїх дітей.

Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net