По п’ять. Але вчора
У понеділок на Думській площі перед Одеською міськрадою протестували проти необґрунтованого підвищення ціни проїзду в маршрутних таксі.
Переповнені маршрутки — невід’ємна частина нашого урбанізованого життя. Хто з нас не стикався з агресивною манерою водіння, не був свідком перевищення швидкості чи й небезпечних для життя людей перегонів між тими «бусами», поганого їх технічного стану й незадовільного вигляду, грубого ставлення кермувальників до пасажирів?! Маршрутки — чи не головні забруднювачі повітря в місті. Такі транспортні реалії Одеси.
Як же хочеться, щоб замість тісних маршруток містом курсували просторі, зручні автобуси, як у Польщі, Румунії чи навіть у Білорусі! Але, як казав класик, маємо те, що маємо. І з 15 січня за те, що маємо, нас змушують платити вже не 5, а 7 гривень.
Незважаючи на 9-градусний мороз, небайдужі містяни понеділкового ранку прийшли сказати своє «Ні!» тим, кому вкотре заманулося зробити Одесу першою в Україні за дорожнечею проїзду в маршрутках. Хоча більшість негативно сприйняла повідомлення про підвищення цін, на Думській людей зібралося обмаль. Окрім правоохоронців, які нудьгували збоку, виділялися приблизно три рівні групи: ті, хто протестував, журналісти з операторами та група осіб, які палко підтримували підвищення тарифу на проїзд (є, засвідчила акція, й такі).
Останніх очолював літній енергійний чоловік з характерною виправкою радянського партфункціонера. Назвався головою обкому профспілки перевізників. Добре поставленим командним голосом (як у справжнього вихованця «школи комунізму») він доводив, що сім гривень — це «новий, економічно обґрунтований тариф», звинувачував протестувальників у некомпетентності та в тому, що у своїх виступах вони «не кажуть усієї правди», наголошував на головному «аргументі», мовляв, у вартість перевезень закладено подорожчання пального та падіння національної валюти.
Люди міцної статури, які його підтримували, називали себе водіями маршруток, хоча не всі з них на водіїв були схожими.
Владислав Балинський, голова ГО «Зелений лист», переконаний, що давно слід було запровадити електронні квитки та створити інститут громадських інспекторів для контролю за міським пасажирським транспортом.
«Ціна у сім гривень — сьогодні найвища в Україні. Є міста, де маршрути мають значно більшу протяжність, ніж в Одесі, як-от Запоріжжя та Кривий Ріг, але там вартість проїзду нижча, ніж у нас. Дешевший проїзд і в містах-мільйонниках Харкові та Дніпрі. Зараз питання не тільки і не стільки в ціні. В Одесі залишився лише міський електро-транспорт. Муніципальних автобусів уже давно нема. Необ-хідний жорсткий контроль за дотриманням усіх умов перевезень і контроль за монополістами. Відомо, що більшість тих, хто нині заробляє на перевезеннях, це досить впливові люди, а кілька з них входять до двадцятки найбагатших людей Одеси. Одне можна стверджувати достеменно: «вирішують питання» вони безпосередньо з міською радою, при цьому думки городян абсолютно не враховуються. Тому ми маємо до міської влади конкретні вимоги, які плануємо озвучити після закінчення апаратної наради», — розповів у коментарі «ЧН» голова ГО «Зелений лист».
Зі свого боку громадська активістка, блогерка Олена Балаба, наголошує: вже давно не є таємницею, що маршрутки — це чорна готівка, яка йде напряму до кишень монополіста. «В Одеській мерії навіть натяків нема на за-провадження електронних квит-ків. Нема економічних підрахунків, скільки на цьому заробляє перевізник і скільки сплачує податків. Зате є підвищення на 40% за один день. Одесити готові платити дорожче, але за комфортний проїзд, а не за те скрипуче зло, яке маємо сьогодні. Воно їздить нашими вулицями й отруює повітря», — вважає вона.
Яна Титаренко, громадська активістка, обурюється: «Одеса є лідером зовсім не в тому сенсі, в якому нам хотілося б. Адже по сім гривень нині не платять за проїзд в жодному з обласних центрів України. Бензин, дизпаливо та запчастини приблизно однаково коштують по всій країні. Я зустрічалася з людиною, яка є власником маршрутного таксі. Він вважає, що потрібно усунути корупційну складову, а саме — плату за так зване використання маршруту. Що це взагалі таке? Чому місто не є власником маршрутів? Чому маршрути є власністю приватних підприємців? Якщо позбутися цієї складової, то можна зберегти попередній тариф, або й зменшити його».
Представників громадськості прийняв заступник міського голови Андрій Котляр. На зустрічі був присутній і керівник департаменту транспорту, зв’язку та організації дорожнього руху міськради Олександр Ілько, який підтвердив, що підняття тарифу не регулюється жодним нормативно-правовим актом та базується лише на волюнтарист-ському рішенні перевізників. Як повідомив Владислав Балинський, у четвер запланована чергова зустріч громадськості з представниками міської влади щодо врегулювання тарифного питання.
Голова Одеського міського осередку «ДемАльянсу» Юрій Дяченко наголошує: «Доки в Одесі не запроваджено електронного квитка, з допомогою якого можна буде відстежити і пасажиропотоки, і рух коштів, виручених за проїзд, «маршрутка» має коштувати 5 гривень. І лише після цього, суворо контролюючи якість послуг та враховуючи відстань поїздки, можна буде починати переговори з перевізниками щодо зміни тарифів».
Володимир ГЕНИК.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206