Переглядів: 529

Скутери для лікарів і проїзні для пацієнтів

Ще на початку 2016 року в Балтській об’єднаній територіальній громаді було створено центр первинної медико-санітарної допомоги зі статусом комунальної некомерційної установи, до складу якої увійшли чотири амбулаторії та 16 фельдшерсько-акушерських пунктів. Кожен із ФАПів отримав для роботи… скутер. Це перше, що здивувало місцевий люд. Хоча останнім часом у громаді вистачає й інших моментів, які припали до душі населенню й зробили працю тутешніх медиків ефективнішою й комфортнішою.

Що ж до сучасної мототехніки, якою користуються в районі, то кожен скутер закріплений за конкретним медичним працівником. Пальне та обслуговування оплачуються з місцевого бюджету. Амбулаторії мають також по автомобілю.

Начальник відділу охорони здоров’я Балтської міської ради Станіслав Чорний розповів про кроки на шляху втілення медичної реформи, які здійснює громада. Багато в чому вони — перші в області, є моменти, які ще треба продумати і зважити, а під якісь плани — шукати фінансування. Втім, гроші грішми, а без чіткої організації скільки мільйонів не виділили б на медицину — все, мов крізь пальці, протече.

За рахунок залишків попереднього року й перевиконання бюджету в 2017-у Балтська ОТГ змогла додатково виділити на охорону здоров’я понад 3 мільйони гривень, які пішли переважно на ремонт фельдшерсько-акушерських пунктів та центрів первинної медико-санітарної допомоги у селах громади. Дві із трьох сільських амбулаторій, за оцінкою начальника відділу охорони здоров’я, облаштовані на 95%: мають, зокрема, індивідуальне опалення, водопостачання та водовідведення, відремонтоване житло для медичних працівників.

Два роки поспіль по 500 тисяч гривень, враховуючи кошти з місцевого бюджету, виділяють на закупівлю ліків і медичних засобів. Частково за ці гроші були придбані медикаменти для хворих з гіпертонією, ішемічною хворобою серця та стенокардією. Таких пацієнтів лікують безоплатно у денному стаціонарі. Не більше п’яти днів, тоді як раніше такі люди цілодобово перебували в лікарні по два-три тижні. А ефект — той самий. За цією програмою отримали лікування вже понад тисячу осіб. Список недуг, лікування яких відбуватиметься за рахунок громади, планують розширювати.

На кошти громади закупили також набори для онкологічного скринінгу жінок, глюкометри і смужки для них, пульсоксимери, холодильники для вакцин, обладнання та меблі для дооснащення амбулаторій.

У центрі створено й успішно випробувано в роботі єдиний медично-інформаційний реєстр: впроваджено ІМС (електронну картку), яка об’єднує міську та три амбулаторії сімейної практики (вони розташовані в найбільших селах громади), планується підключення до єдиної мережі диспетчерської Балтського відділення швидкої медичної допомоги та приймального відділення КП «Балтська ЦРЛ».

За допомогою цієї програми можна зареєструвати пацієнта на прийом, зробити електронні записи в його медичному документі. Повністю сформовані електронні картки за допомогою МІС «ЕСКУЛ’ап», наданої в користування державною науковою установою «Науково-практичний центр клінічної та профілактичної медицини» ДУС м. Київ, дають можливість лікарям бачити повну картину перебігу хвороби пацієнта.

У Балтській ОТГ вирішили й питання забезпечення пацієнтів безкоштовним проїздом до центральної районної лікарні. Дозволом на такий проїзд є направлення сімейного лікаря або фахівця у долікарському кабінеті, яке містить два відривних талони. Міська рада уклала з перевізниками договори, за якими їм із місцевого бюджету повертається плата за використані талони. Такою є реалізація концепції «Від доступності — до якості медичної допомоги», яку втілюють у цій ОТГ.

Важливо, що громада скористалася пропонованими навчальними програмами. Так, у рамках проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Балтській ОТГ було надано консультативну допомогу в юридичних та фінансових питаннях, проведено оцінку встановленої електронної медичної інформаційної системи (ІМС). Станіслав Чорний настійливо радить іншим громадам не нехтувати такими можливостями, коли потрібні організаційні знання можна отримати безоплатно. А також застерігає, що бігати за нами довго ніхто не буде, як і вмовляти: хочеш вчитися новому — вчися сьогодні!

Нині кожен лікар там забезпечений робочим місцем — з комп’ютером, підключеним до інтернету, і принтером. Ніби так і було завжди, хоча старші за віком медики спершу чинили неабиякий спротив: мовляв, поставите комп’ютер — піду з роботи. Ніхто не пішов і зараз успішно користується електронною технікою.

Невдовзі вся процедура реєстрації проходитиме через Call-центр, де працюватиме кваліфі-кований медик, який записуватиме пацієнтів на прийом, консультуватиме з організаційних питань і за потреби зв’язуватиме з лікарем. Таким чином, лікар зможе прийняти обґрунтоване рішення, чи варто їхати до паці-єнта на виклик, а чи можна проконсультувати його телефоном або запросити до амбулаторії.

Поки електронна медична система (центральний сегмент) працює в тестовому режимі й не дозволяє виписувати електронні рецепти, тут створили можливість для лікарів роздруковувати рецепти, які не потрібно додатково візувати. Лікар має повну інформацію про медикаменти з програми «Доступні ліки», в яких аптеках є той чи інший препарат, чи потрібно за нього доплачувати і, якщо так, то скільки.

Нині у Балтському центрі первинної медико-соціальної допомоги працюють 140 спеціалістів, є чотири вакансії сімейних лікарів.

Ситуацію з кадрами Станіслав Чорний коментує так:

— У зв’язку зі зміною порядку фінансування первинки може постати питання, чи треба заповнювати ці вакантні посади. Досі ми справлялися, лікарі мають графіки виїзду в села, за потреби — приїжджають пацієнти. У частині випадків достатньо буде консультації телефоном. Наприклад, є амбулаторія, де лікар обслуговує три села, аж 2800 людей, і все встигає. Можливо, ефективніше буде підсилити його виїздами лікаря з міста, який вестиме там прийом, ніж запрошувати туди ще одного молодого лікаря, який не зможе набрати собі достатню кількість пацієнтів для утримання медичної практики за рахунок виділеної ставки.

Тут усе зважують, неодмінно радячись з медиками. І лікарі добре обізнані із суттю змін, оскільки брали участь у тренінгах, організованих Дитячим фондом ЮНІСЕФ, програмою U-LEAD і Харківською експертною групою підтримки медичної реформи. Тренінги пройшли також фінансисти та економісти, які працюють у системі.

Якраз перед новим роком у рамках проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» провели презентацію реформи первинки для медичної спільноти громади, в якій взяли участь близько 60 місцевих медпрацівників. Початок же 2018-го в Балтській ОТГ вирізнився запланованим «Ярмарком сімейного здоров’я», масштабною інформаційно-просвітницькою акцією, яка, втім, не обмежиться кількома днями й під час якої фахівці розповідатимуть про переваги сімейної медицини, про те, як діє програма «Доступні ліки», про укладання декларацій з лікарями первинної допомоги, про важливість вакцинації тощо.

Люди ж бо мусять розуміти, що за медичні послуги, як і за ліки, не завжди потрібно віддавати всю пенсію чи заощадження, відкладені із заробітної плати, що в разі проблем зі здоров’ям не можна відтягувати візит до лікаря «на потім, після Великодня чи після того, як викопають картоплю на городі». Вчасно діагностована недуга швидше долається й дешевше обходиться, в тому числі й для громади. А вона вже добре рахує гроші.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net