Переглядів: 455

Ожеледиця: як уникнути травм

Про те, що в ожеледь підвищується ризик травмуватися, знають усі, однак це не заважає багатьом з нас знову і знову потрапляти до травмпунктів.

Як же убезпечити себе на вулиці, розповідає лікар-травматолог — кандидат медичних наук, доцент Орест ЛОМНИЦЬКИЙ.

— Отже, із чого починаються заходи безпеки під час ожеледиці?

— Такі правила безпеки включають три позиції: як одягнутися-взутися, як рухатися і як правильно падати. На всіх трьох етапах можна запобігти травмі, та все ж таки краще дотримуватися перших двох, аби до падіння не дійшло.

— То якими повинні бути вдяганка й взуванка?

— Взуття має бути на стійкій підошві, зручне. Ваші ноги будуть стійкішими на льоду за якомога більшої площі підошви. Чоботи на підборах чи танкетці аж ніяк не підходять: опора тут припадає в основному на передню частину стопи, що збільшує і без того велике навантаження на ноги. Стійкість також знижується від підвищення навантаження на колінні суглоби. Травма колінного суглоба в ожеледицю може статися навіть без падіння: просто спрацює напруга і неправильний розподіл тиску на суглобову поверхню.

Улюблені уггі та інші валянки залишайте вдома: взуття в ожеледицю має добре фіксувати гомілковостопний суглоб. Інакше вивих гомілки може стати сумним наслідком прогулянки.

Одяг має бути в міру легким за вагою і не закривати огляд простору під ногами. Довгі шуби й пальта не підходять: у пріоритеті — пуховик або комбінезон. Добре, якщо коліна додатково захищені шаром м’якого й пружного одягу, наприклад, лижними брюками.

— А як правильно й, головне, безпечно пересуватися в ожеледицю?

— Якщо ви виконали перший пункт, то пересуватися вам буде доволі просто. Ноги повинні бути трохи зігнуті у колінах і мати можливість пружинити. Крокувати широко не можна. Робіть кроки у півтора-два рази коротшими за звичні, й намагайтеся ставати відразу на всю стопу.

Руки мають бути вільними. Старайтеся в цей час носити заплічник замість сумки і не тягнути з магазину пакетів. Носіть теплі рукавиці, щоб не доводилося на вітрі тримати руки в кишенях.

Тримати одне одного за руки на льоду не допоможе: ви або впадете разом з тим, хто послизнувся, або самі потягнете людину за собою. При цьому обидвоє не матимите достатньо можливості запобігти невдалому падінню. Є сенс тримати за руку дитину, людину похилого віку, якщо ви сильніші й більші. У всіх інших випадках така страховка буде поганою послугою.

— Оресте Ярославовичу, ну і, зрештою, якщо падіння уникнути не вдалося…

— Ще раз хочу наголосити, що травми від падіння часто трапляються за недотримання перших двох пунктів.

Утім, літні люди можуть отримати серйозну травму навіть при незначному ударі об лід. Причина цього — остеопороз, який значно частіше розвивається у жінок. Найнебезпечніша травма для людини старше 60 років — перелом шийки стегна.

Коли ви втрачаєте рівновагу, насамперед можуть постраждати широко розставлені руки й ноги. Постарайтеся згрупуватися, зменшити висоту падіння: присядьте (зігніть ноги), округліть спину.

Якщо падаєте вперед — виставте напівзігнуті руки навпроти обличчя. При падінні на прямі руки може статися перелом передпліччя, вивих плеча або ліктя.

При падінні на бік не підставляйте лікоть, а виводьте руку вперед.

Падіння на спину — найнебезпечніше, бо може спричинити струс мозку і втрату свідомості. У разі падіння назад округліть спину й максимально притисніть підборіддя до грудей. Так ви уникнете удару головою і травми будуть незначними.

І ще одна порада: якщо ви не маєте нагальної потреби в ожеледицю виходити надвір, то й не виходьте. Краще перечекати таку загрозу в теплі та комфорті. Адже особливо небезпечна вона в перші кілька днів, коли під ногами — голий лід. Згодом сіль і пісок від комунальників, рух транспортних засобів та пішоходів зроблять наші шляхи й тротуари безпечнішими, а відтак поменшає ризик відчути на собі дію закону земного тяжіння.

Розмову вів
Ярослав ШЛАПАК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net