Переглядів: 312

Дослідження

Полярне сяйво вже не таємниця

Американські астрофізики університету Колорадо вперше змогли зафіксувати зародження частинок високих енергій, які потрапляють у магнітну пастку в поясах ван Аллена. Саме ці частинки створюють полярні сяйва на Землі, інформує Nature.

У магнітних поясах планети зосереджена безліч заряджених протонів й електронів, однак астрофізики тривалий період не могли зрозуміти, яким чином формуються космічні частинки у магнітній пастці Землі. Вважалося, що ці частинки породжують космічні промені, спричинені вибухами наднових зірок або життєдіяльністю пульсарів, але однозначних доказів такої гіпотези не існувало.

Відтак дослідники спрямували супутник CSSWE на нижню межу магнітних поясів Землі, де й повинні з’являтися заряджені частинки. Виявилося, космічні пучки справді зіштовхуються з атомами планетної атмосфери, породжуючи електрони, які згодом і формують сяйва на полюсах.

Рослина, що нагодує світ

Зміна клімату і голод — одні з головних загроз існуванню людства. Сільське господарство прискорює глобальне потепління, а це в свою чергу знижує ефективність виробництва їжі. Однак розробка каліфорнійської дослідниці може допомогти знайти вихід із цього замкнутого кола. Йдеться про новий вид рослин, який нагодує світ і врятує його від кліматичних катаклізмів.

У Кремнієвій долині щорічно вручають премію у галузі наук про життя, з фундаментальної фізики та математики. Одним з лауреатів 2017-го стала ботанік Джоан Чорі. Вона отримала приз за дослідження, якому присвятила три десятиліття, — пошук нових способів підвищення врожайності та стійкості рослин.

Тепер Чорі готується почати роботу над новим, ще амбітнішим, проектом — створенням рослини, яка не тільки нагодує всю планету, але й стримає наслідки змін клімату, всмоктуючи з повітря вуглекислий газ. Дослідниця сподівається, що в один прекрасний день ця стійка до посух і повеней культура стане джерелом їжі й поглинатиме у 20 разів більше вуглецю, ніж звичні багаторічні трави. За смаком суперрослина нагадуватиме нут.

Основою успіху має стати речовина під назвою суберин — різновид пробки. Вона здатна утримувати вуглець упродовж сотень і, можливо, тисяч років. Багаторічна рослина, що міститиме суберин, ефективно очищатиме повітря й виділятиме більше кисню, а її коріння буде стійким до повеней і посух. 

У природі ця речовина міститься у багатьох прибережних травах.

За підрахунками Джоан Чорі, на створення суперрослини буде потрібно близько десяти років і 50 мільйонів доларів. І вченим слід поспішати: до кінця цього століття температура на Землі може піднятися на 3,6 градуса вище за доіндустріальний рівень. Світ перебуває на роздоріжжі, і щоб запобігти катастрофічному нагріванню планети, необхідно вживати заходів уже зараз.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net