Переглядів: 565

Нічого, крім совісті й любові до України

На сороковини Володимира Караташа

Ми завжди в боргу перед тими, кого вже нема поміж нами. Нема поряд з нами. Нема в нашому житті. В боргу хоч би й за те, що їх вже нема, а ми ще втішаємося життям — а радіти потрібно кожному дню, з яким прокидаємося вранці, кожній хвилинці маленькій, бо другої такої не буде. І тут якраз наш найбільший перед ними борг. Ми в боргу за те, що недодали їм своєї любові. Своєї уваги і теплоти. Недодали своєї душі…

Коли проводжали в останню путь Володимира Михайловича Караташа, було боляче за те, що так мало людей прийшли попрощатися з тим, хто не жалів для них — для всіх нас — ані одної хвилинки свого життя, ані крихти свого здоров’я. Не для нас конкретних, котрих покинув напризволяще — а такі, як він, як те покоління людей, котрі перемагали силою духу, — завжди полишають своїх духовних братів, однодумців, беззахисними й у певному сенсі безпомічними перед викликами нинішнього підступного світу, нинішнього неспокійного часу. Боляче за українську спільноту, котра відчутно сиротіє у такі хвилини…

Він був героєм. Не лише тому, що зазнав таборів, що був двічі засуджений на кару смерти — чужинцями-зайдами і вже начебто «своїми» — такими самими зайдами. Що не здався лихій своїй долі, котра нашіптувала полегшу, а можливо, що й волю. Не зрадив жодною думкою щонайменшою своїх переконань, своєї України, вірячи, як у себе самого — а це також багато вже важить, що його страждання, його життя — лише одна з цеглин у підмурівок її майбутнього, задля якого він все ладен стерпіти. Не зрадив своїх нащадків. Він не здався, а навпаки — плекав у душі спротив, живив душу непокорою та свою вірою, сповідував жагу життя. У шахті Кенгіру, в камері смертників, на смертному етапі… Цим вчив, цим навчатиме всіх нас…

Було боляче за те що владоможці в незалежній Україні не помічають, як відходять у вічність справжні герої. Їм те байдуже. Відходять справжні герої, а декоровані високими почестями негідники стають господарями життя, господарями його — і нашої з ним — України. Якої не відчувають душею порожньою, не бачать очима холодного серця, сидячи у своїх непристойно дорогих палацах.

У нього не було нічого, окрім совісті, честі, гідності. Окрім його років, котрі, як відомо, неможливо покласти на депозит. Нічого, крім життя славного, яке щохвилини був готовий віддати за Україну, за її волю. І щохвилини віддавав на те, щоби воно стало для інших корисним…

Ми завжди в боргу перед цими людьми, перед тими, які час до часу одягають свої повстанські строї, свої мазепинки, свої повстанські відзнаки й виходять в люди, виходять на Майдан, ідуть до тих, котрі сьогодні збройно дають відсіч окупантам. У них рівна, гордовита постава, вогонь в очах і на щоці — рум’янок хвилювання. А в душі — надія. Вони не здаються долі, вже не лихій — невблаганній. Вони вірять, що їхня молодість, їхні муки, яких зазнали колись, їхні надії не кинуті під ноги новітнім господарям життя. Тим, котрі не тямлять, що саме завдяки їм вони вознеслися на пагорби влади. До пори, до часу…

Було боляче за те, що їх залишається все менше, а наш борг перед ними все зростає… Коли ж віддамо, нарешті, звівши надійні стіни з того підмурівка, який вони закладали по цеглині зі своїх мрій, страждань і надій?..

Роман КРАКАЛІЯ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net