Переглядів: 491

Сиві блогери наступають

Залучення людей поважного віку до активного користування сучасними засобами комунікації, зокрема інтернетом, — така мета проекту «Бабусі оналйн».

У червні цього року в Одесі відбувся тренінг для тренерів, на якому вони опанували програму експрес-навчання для людей поважного віку. Після цього у містах та містечках України розпочалися дводенні тренінги вже для літніх людей. Географія проекту охоплює 10 міст у семи областях: Вінницькій, Волинській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Одеській та Тернопільській. У кожному з міст передбачається проведення двох тренінгів: для пенсіонерів-початківців та для «просунутих юзерів». Для бага-тьох тренерів, що допомагають літнім людям опановувати новітні технології, цей досвід — перший у житті, унікальний. Серед них — представники різних професій, люди з різним життєвим досвідом: викладачі вишів, журналісти, громадські діячі, директор видавництва, 18-літня студентка коледжу і соціальні працівники.

Цікаво, що перший тренінг, організований БФ «Крок назустріч», провела у Києві 18-літня студентка коледжу Ліза Мельник разом із командою волонтерів. У навчанні взяло участь 17 осіб у віці від 52 до 82 років, серед яких 11 жінок та 6 чоловіків. Учасники подолали страхи, пов’язані з освоєнням комп’ютера, отримали знання та набули практичних навичок, створили електронні скриньки. А далі все, так би мовити, пішло-поїхало.

Редакторка районної газети «Вісті Біляївки» Галина Халімоник, яка давно мріяла провести схоже навчання у рідному місті й отримала таку можливість, після першого тренінгу у Фейсбуці написала: «Друзі, а ви знаєте, що таке захоплення? Я його бачила на власні очі! Це — коли люди старшого віку вперше отримують електронного листа з картинкою від подруги, і все це відбувається за кілька секунд! Еврика і диво!». І додала: «Із власних спостережень — вік не заважає вивчати щось нове. Просто потрібні бажання, практика та підтримка тих, хто вже пройшов цей шлях».

Зрозуміло, всі тренінги, що вже відбулися, різні за наповненням, за спрямуванням: як робити покупки через інтернет, як продавати власні вироби, як бронювати квитки на поїзд чи автобус, як оплачувати рахунки за комунальні послуги, як спілкуватися з друзями у соцмережах і взаємоді-яти з різними рівнями влади через електронне врядування, як шукати архіви своїх родин та багато іншого.

І набуті навички дають результат. Скажімо, пенсіонер Борис Махиборода з Козятина, що займається садівництвом, ще під час тренінгу створив власну сторінку з продажу саджанців. Переселенка із зони АТО, лікарка-пенсіонерка Лариса Шамрай уперше в житті самостійно зайшла в інтернет і тут же знайшла своїх друзів та родичів, зв’язок з якими був втрачений.

Анатолій Кардашев (85 років), професор кафедри спеціального фортепіано ОНМА ім. А.В. Неж-данової, що прийшов навчатися, зауважив: «Інтелектуальна скарбничка людства заповнюється постійно, через кожного з нас. Нові технології дають людству нові можливості, розширюють кругозір, роблять доступними недосяжні раніше бази інформації. Сподіваюся, що набуті під час тренінгу знання та навички ще прислужаться і мені, і моїм учням. Коли шукаєш інформацію, ідучи вже протореною дорогою, це дає можливість рухатися в хорошому темпі. Заради цього я й пішов на контакт з цим «залізом», яке допомагає створити «залізний» інтелект».

Учасник тренінгу із села Підгайчики Теребовлянської об’єднаної громади Леон Городиський розповідає:

— У нашому містечку цей тренінг дав шанс людям похилого віку опанувати комп’ютерну грамоту. Я цим шансом скористався. Враження якнайкращі. Тренери дуже добре справилися зі своїми обов’язками: терпляче і старанно пояснювали нам особливості роботи з комп’ютером, не нервували, коли ми десятки разів перепитували, здавалося б, очевидні речі. Спасибі їм та органі-заторам цих навчань. Тепер я можу спілкуватися зі своїми рідними, не виходячи з дому в холодну пору року чи сльоту, аби кинути лист до поштової скриньки. Та й новини тепер можу дізнаватися не тільки з «ящика», а й з інтернету, де вони, як на мене, об’єктивніші.

Викладач ОНУ ім. І.І. Мечникова, кандидат наук Ірина Мацишина, що зголосилася бути тренером для одеських пенсіонерів, опісля навчання на своїй сторінці у Фейсбуці написала, зокрема, таке: «Вони багато чого бачили. Війну та голод, зведення па-м’ятників та їх падіння. Але замість того, щоб сидіти біля своїх під’їздів і скаржитися на сусідів та на владу, вони два повних дні, без запізнень і при параді, приходили на тренінг. Я вдячна організаторам за запрошення бути частиною життя цих вольо-вих, сильних людей, які хочуть навчатися і бути в епіцентрі цифрового часу. Я схиляюся перед тими, хто закінчив курси з цифрової фотографії і має власні акаунти у соцмережах, спілкується по скайпу з родичами і не зупиняється на досягнутому... 

З такою підготовленою армією, відданою навчанню, я готова йти у бій!».

За півроку існування проекту у його рамках комп’ютерне навчання пройшло вже понад 300 осіб срібного віку у різних куточках України. Сиві блогери наступають! Тримайтеся, молоді!

Нагадаю, проект «Бабусі оналйн» втілюється громадською організацією «ВСАД «ІТ-бабусі» у рамках програми «Зміцнення незалежних ЗМІ в Україні, Молдові та Грузії» за підтримки «Інтерньюз» та «Інтерньюз Украина». Інформаційні партнери проекту: газети «Чорноморські новини» та «Вісті Біляївки», прес-центр «Паритет» та Івано-франківська ТРК «Вежа».

Ольга ФІЛІППОВА,
координатор проекту.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net