Переглядів: 435

У полі незримого

Виставкові майданчики Одеси явили нам майже водночас діаметрально протилежні за своїм змістом мистецькі проекти, що обумовлені історичною ґенезою художніх форм і різними сенсами творів митців, які належать різним епохам.

15 листопада у Художньому музеї відкрилася ретроспектива творів уродженця Одещини, представника відомого мистецького роду Василя Химочки (1950—2016), а вже наступного дня ми стали свідками заключної частини довготривалого проекту, ініційованого Одеською філією Грецького фонду культури на ознаменування 165-ї річниці від дня народження Киріака Костанді — «Маловідомий К.К. Костанді (1852—1921), його учні і послідовники».

Творчість Василя Химочки оригі-нальна за формою і національна за духом. У своїх картинах він закодував кращі ментальні риси українця, продемонстрував безперервність і синкретичність українських вірувань періоду язичництва й християнства.

Народився Василь Іванович у селі Старокозаче Білгород-Дністровського району. Художню освіту здобув спершу в ОХУ ім. М.Б. Грекова, а вдосконалював свій фах у Львівській національній академії мистецтв. Тривалий час викладав у Київському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука. Починаючи з 1976 року був учасником більше півсотні колективних та персональних виставок в Україні, Німеччині, Чехії, Ірані. Як монументаліст брав участь у розписах бані дзвіниці Софії Київ-ської («Пророк Мойсей та Аарон») і сходів та хорів Михайлівського золотоверхого собору. Василь Химочка входив до творчого об’єднання «Братство прп. Аліпія», серед членів якого були, або представляють його нині, такі відомі митці та мистецтвознавці, як Дмитро Степовик, Микола Стороженко, Петро Гончар, Петро Малишко та інші.

Як відзначалося під час відкриття, виставка готувалася впродовж року і є передостанньою цьогорічною імпрезою в стінах музею (який, не зайве нагадати, відзначив 118-ліття свого заснування). Про те, що ця виставка має велике значення для усіх, хто любить мистецтво, шанує внесок Василя Химочки в розвиток сучасного українського малярства, хто задіяний в її організації, свідчить присутність на відкритті родини художника — його дружини Людмили, синів Максима та Івана (в колекції яких зберігаються більшість творів сформованої на малій батьківщині митця експозиції). З нагоди такої події прибув з Московщини і його старший брат, відомий живописець Степан Химочка (він, до речі, зараз готує власну персональну виставку в галереї на Кримському валу в Москві).

Коли є виставка, але на ній фізично не може бути присутнім автор, який уже пішов у невідомі світи, — це мимоволі викликає сум, спонукає до філософських роздумів. Філософією проникнуті і твори Василя Химочки, який прожив яскраве і плідне життя. «Бути окриленим мрією в пошуках недосяжного і щирим у стремлінні стати тим, ким призначений природою, — це є блаженство. Хто не знав блаженства, той не жив взагалі», — писав у своїх нотатках Василь Іванович.

Химочка-мислитель на виставці представлений рукописами, в яких він словесно подав розуміння смислів життя. (Принагідно зауважу, що схильність до філософствування — риса родинна. Степан Химочка так само занотовує свої думки, фіксує спогади). І далі: «Не те творчість, що створює людина, а те творчість, що створює людину». Для Василя Химочки його медитативна творчість стала духовним покликанням, способом самопізнання, артистичного самовираження і морального вдосконалення.

Роботи Василя Івановича відображають дійсність, яку не може передати реалістичне мистецтво. Це внутрішні світи, невидимі взаємопов’язані структури, провідники пульсуючої життєдайної енергії, виражені орнаментально, із застосуванням тонально вмотивованої техніки пуантилізму. Знаки-корпускули на полотнах художника нагадують древні письмена. Василь Химочка, як слушно зауважив куратор виставки, друг покійного мистця, художник Сергій Савченко, є художником-метафізиком, який виражає незриме і раз назавжди дане. Такі позиції у своїх вченнях відстоювали Аристотель і Платон, Кант і Ніцше, Рассел і Кампанелла. Його творчість раціональна, але емоційна за суттю. У ній — вібрації духовного, потоки і пульсації світла. На мій суб’єктивний розсуд, вона надзвичайно близька до творчості відомого російського композитора кінця ХІХ — початку ХХ ст. Олександра Скрябіна. Провідною ідеєю, якій служив Химочка, були життя і воля. Своє мистецтво Василь Іванович визначав як «оптичне символічне медитативне мистецтво», «нову реальність». Він — з когорти художників, які поєднали у своїй творчості теорію і практику.

Окремої уваги заслуговують фігуративно-напівабстрактні твори Василя Химочки. Якщо у великому виставковому залі центральне місце займає бентежна у своїй виразності сварга, то в малому — образ козака Мамая, співця волі («Цар волі»). Тут також представлена серія «Думи». В композиціях на цю тему в стані невагомості витають, здіймаються по спіралі різні форми: флоро- і фауністичні, архітектурні, антропологічні тощо. В одній площині через узагальнені образи сконцентрована історія України, її злети і падіння.

Виставка працюватиме до 6 грудня.

Володимир КУДЛАЧ.

Продовження у наступному номері.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua