Переглядів: 496

Таємниці юрського періоду

Вершина харчового ланцюга

Міжнародна група вчених виявила перші докази того, що близько 200 мільйонів років тому на території Південної Африки гуляли гігантські хижі ящери. Як повідомляє портал PLOS, кілька трипалих слідів належать новому, раніше невідомому науці виду Kayentapus ambrokholohali.

Дослідження проводили палеонтологи з Манчестерського університету (Великобританія), Університету Кейптауна (ПАР) та Університету Сан-Паулу (Бразилія). У Лесото на місці, де багато мільйонів років тому протікала річка й куди тварини приходили на водопій, їм вдалося знайти сліди розміром 57 на 50 сантиметрів. Судячи з відбитків лап, ящір з так званої групи мегатероподів — гігантських хижих динозаврів, до якої належить і знаменитий тиранозавр (Tyrannosaurus rex).

За словами вчених, настільки великих слідів на території Південної Африки раніше знаходити не вдавалося, у зв’язку з чим навіть виникло припущення, що в цьому регіоні не було таких великих хижих динозаврів. Якщо виходити з розмірів відбитків лап, то довжина тіла динозавра мала сягати дев’яти метрів, а над землею він здіймався майже на три метри.

«Це перший доказ того, що надзвичайно велика м’ясоїдна тварина жила в регіоні, де переважали різні рослиноїдні, всеїдні і набагато дрібніші м’ясоїдні динозаври. Цей ящір справді був вершиною харчового ланцюга», — прокоментував знахідку старший науковий співробітник Манчестерського університету, доктор Фаб’єн Кнолл.

Навіщо тиранозавру короткі лапи?

Короткі передні лапи тиранозаври використовували в бою, швидко завдаючи гострими кігтями жертві важких ран. Принаймні так вважає палеонтолог Стівен Стенлі з Гавайського університету в Маноа. Про свою теорію він розповів на щорічній зустрічі Геологічного товариства США.

У предків тиранозаврів були довші кінцівки, але коли вони, аби хапати здобич, почали використовувати щелепи замість лап, кінцівки з часом атрофувалися. Припускалося, що вони годилися в кращому випадку для того, щоб штовхнути жертву на землю або утримати її, а може, й зовсім були зайві.

Однак відомо, що передні лапи тиранозаврів були досить сильними, з міцними кістками, кожна закінчувалася гострими кігтями близько 10 сантиметрів завдовжки. Стівен Стенлі вважає, що вони відмінно підходили для завдання смертельних ран, бо були найближче до противника. До того ж, зазначає вчений, кігті тираннозавра швидше нагадують ведмежі, ніж орлині, що призначені для хапання.

Утім, не всім дослідникам така версія здається досить переконливою. Палеонтолог Томас Хольц з Мерілендського університету в Коледж-Парку зазначає, що в такому разі зона ураження в тиранозавра була б дуже маленькою. Хоча й визнає, що передні лапи тиранозаврів росли повільніше від решти тіла, тож у молодих тварин вони були досить довгими, щоб використовувати їх у бою.

Динозаври любили... обніматися

Нещодавно знайшли рештки динозаврів, які жили на Землі більше 70 мільйонів років тому. Здавалося б, у цій знахідці нічого дивного нема, якби не одне: залишки лежали в такому положенні, яке свідчило, що динозаври любили притискатися один до одного уві сні.

В університеті Фастона вчені детальніше вивчили рештки динозаврів юрського періоду і встановили, що тварини загинули внаслідок виверження вулкана: їхні тіла покрив товстий шар попелу. Фахівці впевнені, що ця знахідка допоможе отримати більше інформації про соці-альне життя динозаврів.

У Калгарі відбулася конференція, де порушили це питання. Стало відомо, що 70 мільйонів років тому динозаври жили парами і спали разом. Виглядали вони як птахи, тільки не вміли літати. На голові носили гребені і ходили на двох лапах.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net