Переглядів: 665

Залюблена у слово й квіти

І знову непоправна втрата у нашої «Чорноморки» — після тривалої недуги пішла в кращі світи прекрасна людина, наша колега, яка працювала літературним редактором, Ждана Іванівна ЗІНЧЕНКО.

Так склалося, що змолоду й до сивих скронь їй довелося бути опорою в сім’ї, брати на себе відповідальність за життя, здоров’я рідних, близьких. Спершу, ще в 1960-х, коли по за-кінченні філологічного факультету Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова поїхала з чоловіком учителювати в далеке село на Сумщині. У край соснових лісів, цілюще повітря яких таким необхідним було Володимирові. Там же після передчасних пологів довелося виходжувати, плекати крихітку-синочка, хоча на той час мало хто вірив, що з того щось вийде. Та всесильна материнська любов перемогла. На славу зростав її Славко, але рано залишився напівсиротою. Пішов із життя рідний батько, коли малому не було й десяти. Згодом тішило серце жінки, що другий чоловік — Леонід Міщенко, глибоко порядна людина, сприйняв її сина як рідного.

Жити б та й жити. Син — моряк далекого плавання, чоловік — на відповідальній, авторитетній посаді, цікаве, повноцінне життя. Ніхто й подумати не міг, яким-то буде його фінал. Знову овдовіла Ждана Іванівна, а півтора року тому поховала й єдиного сина. Обох — після тяжкої хвороби, попри всі її надстарання поставити їх на ноги. Втрати остаточно підкосили і її здоров’я…

Ось так склалося особисте життя цієї сильної і водночас ніжної жінки-трудівниці, жінки-патріота.

Народилася вона в квітучому селі на Черкащині. Часто любила розповідати про дитячі роки. Батько не повернувся з війни, мати активно займалася громадськими справами. І дівчинка більше часу проживала у родичів, тіток, серед природи. Певний час навчалася і в одеській школі. А потім був держуніверситет.

Усе життя вона, дитя природи, дуже любила квіти — і хатні, й садові. Її дачна ділянка — то ледь не суцільний квітник, де від ранньої весни до пізньої осені всіма барвами милували око розмаїті первоцвіти — проліски, крокуси, фіалки, конвалії, різної форми і кольору тюльпани, троянди, півонії... Останні гроші викладе, бува, аби придбати чергову диво-квітку на підвікон-ня чи на дачу.

Завжди допитлива, жадібна до нових знань. Все вона вміла і прагнула вміти. Виплете кофтину — куди там якомусь імпорту. Полагодить електроприлад, спече, зварить таку смакоту, що захочеш напроситися ще на гостину до цієї щедрої, щирої, привітної жінки, яка завжди рада людям. І ще мала захоплення — риболовлю. Тут далеко не всі чоловіки могли бути на рівних — завжди в неї «клювало».

Але робота — передусім. Як висококласний філолог вона дуже любила слово, тонко його відчувала, пречудово знала українську мову. Недарма ж усе трудове життя була на чатах чистоти слова, рідної мови. І на посаді коректора в газетах, і в ролі літературного редактора у колишньому видавництві «Маяк», і в редакції нашої «Чорноморки». Багато місцевих поетів і прозаїків завдячують їй за високопрофесійне редагування їхніх творів, за честь працювати з нею.

Є люди, біля яких затишно, надійно іншим, з якими хочеться спілкуватися, дружити. Такою була наша Ждана Іванівна — уважна, доброзичлива, привітна. Такою і залишиться назавжди в наших серцях.

Світла і вічна пам’ять тобі, дорога людино! Пухом тобі земля!

Колектив «Чорноморських новин».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net