Алея на березі Бугу
Жовтень — місяць жалоби для одеських євреїв. У далекому 1941-у саме в цьому місяці німецько-румунські окупанти розпочали масове знищення представників єврейського народу. Найбільші концтабори були створені у Доманівці та Богданівці. Дорога смерті починалася з Прохорівського скверу в Одесі. Жертв Голокосту разом із єврейським народом згадує у ці дні вся Україна.
Живописні краєвиди Південного Бугу. В роки окупації німецько-румунськими загарбниками на одному з його берегів обірвалося життя тисяч євреїв. Старих, жінок, дітей… Їх знищували лише за національною ознакою.
Пам’ять загиблих в останні дні жовтня вшановували одесити й жителі Миколаївської області, серед яких було й чимало євреїв, що врятувалися з різних таборів смерті. Мітинг провели на місці колишнього концтабору «Богданівка», де за роки окупації було знищено 54600 людей. Зараз там про страшну трагедію нагадує лише меморіальний камінь. «Цей символ ми встановили 20 років тому в пам’ять про тих євреїв, які були знищені на цій території», — сказав Роман Шварцман, голова Одеської регіональної Асоціації євреїв — колишніх в’язнів гетто і нацистських концтаборів.
Загиблих вшанували хвилиною мовчання, запалили поминальні свічки, рабин прочитав кадіш — поминальну молитву.
Схилити голову на місці, де загинули його рідні, прилетів з Америки наймолодший в’язень, якому вдалося вижити, — Дмитро Биков. У півторарічному віці його з великою родиною вигнали сюди з Одеси. Маленького хлопчика разом з тисячами інших безневинних людей лише за те, що вони єврейської національності, відправили в Богда-нівський концтабір на знищення. «Сюди було зігнано велику кількість євреїв з Одеси, Молдови, Румунії, Вінниці, Чернівців… Серед них була і моя велика родина — загалом 33 осіб. Із 33-х врятуватися вдалося лише чотирьом: мені, моїй мамі, бабусі і сестрі. Нас постійно кудись гнали. Сюди на поїзді можна було дістатися за три години, ми ж ішли 28 діб. Людей, які вже не могли йти, пристрілювали на місці. Тих, хто падав, чи хворих — теж», — поділився споминами в’язень концтабору в Богданівці.
У ярах на березі Бугу, де розстрілювали людей, за пропозицією Дмитра Бикова висадили дерева, заклавши символічну алею — в пам’ять про загиблих у Богданівці. Кількість дерев на алеї відповідає кількості тих, хто вижив у таборі смерті. «Тут у живих залишилося 127 людей. Дізнавшись про це з архівних документів Комітету державної безпеки, я подумав, що потрібно на місці колишнього концтабору висадити 127 дерев. Ця цифра символічна, оскільки умовно вважатимемо, що кожен, кому вдалося врятуватися, посадив дерево», — пояснив Дмитро Биков.
За лопати взялися всі — навіть старенькі й немічні євреї, колишні в’язні гетто. Люди давали нове життя землі, яка увібрала в себе біль цілої нації. «Це показує, що люди цікавляться темою Голокосту, тим, що було насправді. І це не повинно повторитися. Війна, яка йде зараз в Україні за визволення частини територій, свідчить про те, що трагедія торкнулася не лише єврейського народу, вона може зачепити всіх», — зазначив Роман Шварцман.
Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206