№ 98 (21889) четвер 2 листопада 2017 року
Коли навколо війна...
Війна ведеться не лише на Донбасі — її російські спецслужби «розмазують» постійними диверсіями по всій країні. Як діяти суспільству?
Вечір понеділка багатьом врізався у пам’ять трагічною новиною про вбивство Аміни Окуєвої. Авто, в якому вона була разом зі своїм чоловіком Адамом Осмаєвим, розстріляли з автомата, що поліція кваліфікувала як замовне вбивство.
У більшості українців, мабуть, одразу промайнула згадка про події минулого тижня — вибух біля офісу телеканалу «Еспресо», що кваліфікувався як замах на нардепа Ігоря Мосійчука (до речі, Аміна була його радником на громадських засадах. — Прим. «ЧН»), в результаті чого загинули двоє людей. До того на початку вересня у центрі Києва, на Бесарабці, було підірвано авто чеченця і грузинського громадянина Тимура Махаурі, який загинув, і постраждали ще двоє людей — Наталія Целовальникова з донькою, які перебували в автомобілі.
У всіх трьох випадках українські правоохоронці організаторами диверсій називають російські спецслужби. Таку ескалацію напруженості у нашій країні з боку ФСБ ми спостерігаємо мало не щомісяця, а тепер і щотижня — відбуваються нові й нові підриви, замахи, вбивства... У такий спосіб війну, яка територіально ведеться на Донбасі, «розмазують» по всій Україні, підігріваючи градус напруги в українському суспіль-стві. Війна, яка є скрізь, якій кінця не видно і до якої всі звикли як до щоденного зла — це наче хронічний запальний процес: він послаблює імунітет, здатність організму чинити спротив.
Якби кожен діяв за статутом
У вівторок, 1 листопада, під час брифінгу заступник генерального прокурора України — головний військовий прокурор Анатолій Матіос поінформував про розслідування факту захоплення частини території військового об’єкта в Одесі.
Він повідомив, що 29 жовтня невстановлені особи здійснили самовільне захоплення частини військового об’єкта (аеродром «Шкільний») орієнтовною площею 0,2 га зі встановленням за допомогою будівельної техніки металевого паркану. Цьому передувалу фізична протидія особовому складу військової частини, здійснена близько 40 невстановленими молодиками спортивної статури у балаклавах. На місце події невідкладно виїхала слідчо-оперативна група військової прокуратури Одеського гарнізону та керівництво військової прокуратури Південного регіону України.
До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 418 КК України (порушення статутних правил вартової служби та патрулювання) та ч. 2 ст. 426 КК України (бездіяльність військової влади), невідкладно розпочато проведення досудового розслідування.
Алея на березі Бугу
Жовтень — місяць жалоби для одеських євреїв. У далекому 1941-у саме в цьому місяці німецько-румунські окупанти розпочали масове знищення представників єврейського народу. Найбільші концтабори були створені у Доманівці та Богданівці. Дорога смерті починалася з Прохорівського скверу в Одесі. Жертв Голокосту разом із єврейським народом згадує у ці дні вся Україна.
Живописні краєвиди Південного Бугу. В роки окупації німецько-румунськими загарбниками на одному з його берегів обірвалося життя тисяч євреїв. Старих, жінок, дітей… Їх знищували лише за національною ознакою.
Пам’ять загиблих в останні дні жовтня вшановували одесити й жителі Миколаївської області, серед яких було й чимало євреїв, що врятувалися з різних таборів смерті. Мітинг провели на місці колишнього концтабору «Богданівка», де за роки окупації було знищено 54600 людей. Зараз там про страшну трагедію нагадує лише меморіальний камінь. «Цей символ ми встановили 20 років тому в пам’ять про тих євреїв, які були знищені на цій території», — сказав Роман Шварцман, голова Одеської регіональної Асоціації євреїв — колишніх в’язнів гетто і нацистських концтаборів.
Щоб зростали у Маяках спортсмени
У селі Маяки Біляївського району відкрили новий спортивний стадіон на 200 глядачів.
В урочистостях з нагоди цієї значної у житті села події взяли участь голова облдержадміністрації Максим Степанов, голова облради Анатолій Урбанський, керівник департаменту фінансів ОДА Марина Зінченко, депутати різних рівнів, очільники місцевих органів виконавчої влади та самоврядування, спортсмени, творчі колективи, жителі Маяків.
Спорткомплекс загальною площею 16000 квадратних метрів складається з футбольного поля, волейбольного та баскетбольного майданчиків, бігових доріжок, обладнання для занять легкою атлетикою.
Фінансування реконструкції стадіону здійснювалося з державного та місцевого бюджетів. З обласної скарбниці було виділено 2,5 мільйона гривень.
Під час урочистостей представники обласної влади подарували спортсменам сертифікат на екіпіровку восьми футбольних команд.
Подорож до себе
Сьогодні о 15.00 в Одеському обласному центрі української культури (вул. Польська, 20) відкриється персональна виставка Тамари Білоглазової «Подорож до себе».
Мисткиня займається графікою, живописом, ви-шивкою, але головною справою її життя стало створення ляльок, свого маленького іграшкового світу.
«З раннього дитинства я почала шукати свій шлях, свою не схожу на іншу дорогу, — розповідає пані Тамара. — Мої пошуки приводили мене в різні гуртки та школи. Я грала в шахи і танцювала, вирощувала квіти і вишивала, співала і писала статті, й навіть написала дисертацію. У своїх пошуках я пізнавала світ і пізнавала себе в цьому світі. Нарешті знайшла головну справу свого життя — почала створювати ляльки. Вони допомагають не забути дитинство, постійно відчувати трепет маленької дівчинки перед новою іграшкою».
«Новий відлік» нові можливості, або Як атовців вчать будувати власний бізнес
За три роки роботи проекту «Новий відлік» 711 осіб подали заявки на участь у ньому, 220 успішно пройшли навчання і 131 конкурсант захистив свій бізнес-проект. Гранти на відкриття власного бізнесу отримав 41 переможець на загальну суму 2 мільйони 100 тисяч гривень.
Бізнес-інкубатор «Новий відлік» створено за ініціативи міжнародного фонду «Відродження» у 2015 році. Якщо спочатку групи в основному складалися з переселенців, то вже торік до «Нового відліку 2.0» підключилися й учасники АТО.
Мета проекту — адаптація людей, які постраждали у конфлікті на сході України і в Криму, сприяння їм у започаткуванні та розвитку власного бізнесу.
Як пояснює куратор «Нового відліку в Одесі» Ганна Підопригора, проект діє у двох напрямках: «З одного боку, ми допомагаємо адаптуватися в новому житті переселенцям, учасникам АТО та членам їхніх родин шляхом відкриття власного бізнесу. Отже, життя і кар’єра кожного учасника програми справді отримують новий відлік. З іншого боку, місто й країна збагачуються новими й корисними ідеями та людьми із сильною мотивацією втілити їх».
Така реформа не по кишені
«Відродження» вважає, що урядова медреформа позбавить мільйони українців необхідної допомоги
Те, що більшості українців здавалося страшним сном, сталося: 19 жовтня парламент схвалив скандальну урядову медичну реформу. Таким чином, на порушення Конституції, Верховна Рада зробила українську медицину платною.
Тарифи на медичні послуги уряд встановлюватиме щорічно. Але, попередньо, нові розцінки вже відомі. Не зро-зуміло тільки, як за середньої зарплати у країні 7000 гри-вень українці їх оплачуватимуть. Наприклад, серцево-судинні захворювання — одна з головних причин смертності українського населення. Водночас вартість операцій на серці складе не менше 100 тисяч гривень. Операція з видалення каменя в жовчному міхурі коштуватиме від 34 до 51 тисячі гривень. І цей список можна продовжувати. Попередні тарифи на медпослуги справді шокують.
Довіра, підтверджена на виборах
«Батьківщина» отримала беззаперечну перемогу на виборах до ОТГ
Партія «Батьківщина» зайняла абсолютне перше місце на виборах до об’єднаних територіальних громад, що відбулися минулої неділі, 29 жовтня, по всій країні, отримавши 31 відсоток підтримки.
В Одеській області вибори проходили в одинадцяти об’єднаних територіальних громадах: обиралися голови громад, а також відповідні місцеві ради. За результатом підрахунку голосів, впевнену перемогу тут отримала «Батьківщина», набравши 31,2 % підтримки. Так, депутатами від ВО «Батьківщина» стали 48 обранців. Окрім того, представники «Батьківщини» обрані головами двох об’єднаних територіальних громад: Тетяна Матрос — Цебриківської селищної ОТГ, а Валерій Гри-гораш — Березівської міської ОТГ.
Червоний апокаліпсис 1917 року
Продовження. Початок у номерах за 26 та 28 жовтня.
Про «колеблющихся», до речі, є ще одна «гуманна» згадка в спадщині «самого человечного человека». В листі до ЦК з приводу виконання декрету «Об изъятии церковних ценностей» читаємо: «Чем большее число реакционной буржуазии и реакционного духовенства удастся нам потому (малось на увазі, мабуть, «под этим предлогом» — Г.М.) расстрелять, тем лучше...». На слово «реакционного» зважати не треба, бо вся буржуазія вважалася реакційною за визначенням, та й хіба могли бути «нереакционными» попи, якщо вони марксизму й матеріалізму не визнавали?! Але лист — це вже березень 22-го, а ми говоримо про першу половину 18-го, коли ще терор офіційно не проголошено. Були вже, виявляється (і то за свідченнями самого Леніна), тоді й «заложники», й концентраційні табори, які, як не дивно, вигадав не Гітлер, і навіть не Сталін, а все той же «самий чєловєчний чєловєк».
Виникає дуже «крамольне» питання: а чи не для того, щоб якось «узаконити» цю криваву бійню, що затопила країну, був потрібен «замах» на «вождя пролетаріату»? Бо ж не геть дурні були ті есери, щоб доручити таку відповідальну справу майже сліпій Каплан! А зрячий з такої відстані не те що в голову, а в око б поцілив... Але, як би там було, а той постріл для більшовиків виявився на диво «влучним».
Зоряна «хвороба» Цесевича
11 жовтня сповнилося 110 років від дня народження піонера сучасної астрофізики, вченого зі світовим ім’ям, професора, члена-кореспондента АН України, віце-президента Міжнародного астрономічного союзу Володимира Платоновича Цесевича.
Уперше я прочитав це прізвище ще школярем на обкладинці книжки «Що і як спостерігати на небі». Особливо вразило те, що автор присвятив цю книжку пам’яті доньки Марини, яка загинула в блокадному Ленінграді. Самого ж Володимира Платоновича вперше побачив навесні 1977 року у дворі обсерваторії, який буяв зеленню та квітами. Я з товаришем, тоді слухачі підготовчого відділення університету ім. І.І. Мечникова, прийшли влаштовуватися на підробіток на дослідне виробництво, що було на території обсерваторії. Побоювалися побачити заклопотаного директора, якому буде не до нас, а ще більше — що не візьме на роботу. Й ось тут, посеред зелені і квітів, відкрилася така картина: на вантажівці стоїть літній чоловік, чоло якого сяє відбитими сонячними променями, а очі горять від радості. Виявляється, на кузов автомобіля щойно завантажили створений у майстернях обсерваторії вісімдесятисантиметровий телескоп, який, до речі, й до сьогодні є найбільшим на підконтрольній Україні території. Звісна річ, нас обох прийняли на роботу, а восени, вже коли стали студентами, ми дізналися, що В.П. Цесевичу якраз сповнилося 70. Відтоді минуло чотири десятиліття. У 2007-у учні Володимира Платоновича видали книгу спогадів професора «Про час і про себе», в якій зафіксований його життєпис.
«До свидания» і «Добридень!»
13 жовтня набув чинності Закон про «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації», тобто про мовні квоти на телебаченні.
Чи означає це, що відтепер усі телеканали мають «заговорити» українською, принаймні на визначені законом відсотки? Є ще перехідний період упродовж року (до 13 жовтня 2018-го), коли телепередачі та фільми українського виробництва тощо зараховуватимуться як виконані державною мовою, незалежно від їх фактичної мови. Рівно через рік закон про квоти запрацює повноцінно. Він передбачає: 75% державної мови для загальнонаціональних і регіональних телеканалів, 60% — для місцевих, а також 75% державної мови для програм новин на ТБ. Тобто результат запровадження квот на телебаченні реально відчуємо лише через рік.
Але чи буде помітною дія цього закону вже сьогодні, що зроблено за чотири місяці після його прийняття та чого очікувати в ідеалі й на практиці — про це «Укрінформ» розпитав експертів телеіндустрії.
До книжки через... ретроавтомобіль
У рамках проекту «Бібліотека — територія креативних ідей» до Дня автомобіліста в ОННБ уже третій рік поспіль проводиться незвичайна акція.
От і цього разу приємним доповненням-сюрпризом до книжково-ілюстративної виставки «Сучасні технології та перспективи розвитку автомобільного транспорту» стало знайомство з японською ретроавтівкою Toyota Crown 110 (1980 року випуску). Вихованці Одеського центру професійно-технічної освіти, які вчаться на автослюсарів, мали можливість поспілкуватися з її власником Олександром Соловйовим, який розповів про складні етапи відновлення автомобіля.
«Нема твоїм полотнам забуття»
Продовженням багатоетапного проекту «Маловідомий К.К. Костанді, його учні і послідовники», присвяченого 165-річчю від дня народження художника, стала давно очікувана виставка «Нема твоїм полотнам забуття».
Її відкриття відбулося 26 жовтня в одеській філії Грецького фонду культури. В експозиції — твори митця і його послідовників з приватних колекцій та художнього музею.
Виставка камерна, несе відбиток особи Киріака Костянтиновича, знайомить з його найближчим оточенням і серед людей посвячених викликає зрозуміле благоговіння. Тут рідкісні твори живописця, академічні роботи, ескізи і начерки до відомих картин, копії, особисті речі — документи з родинного фонду, а також роботи художників, з якими був пов’язаний родинними і дружніми узами: О. Стіліануді, В. Синицький, А. Хршановський, В. Цимпаков. Експозицію розширюють видання про майстра з фондів, зокрема Одеського художнього музею, Одеської національної наукової бібліотеки та книгозбірні Грецього фонду культури.
Хвилюючі хвилини. Як іще сказати!
Міжнародний фестиваль «Золоті скрипки Одеси», який нещодавно пройшов у нашому Оперному театрі, привернув увагу до першокласних виконавців, серед яких — продовжувач традицій одеської скрипкової школи Станіслав Пронін (Канада).
На сцені філармонії відбувся сольний концерт скрипаля у супроводі камерного оркестру Одеської обласної філармонії. За диригентським пультом — головний диригент і художній керівник оркестру, заслужений артист України Ігор Шаврук.
Кожен концерт містить багато особистого, й це відображається, перш за все, в репертуарі: твори Ф. Мендельсона, Я. Гаде, А. П’яццолли, В. Монті, самого маестро викликали піднесений настрій, на що звернула увагу ведуча, лектор-мистецтвознавець Людмила Сергійчук. Станіслав є онуком професора Одеської консерваторії Веніаміна Проніна (вихованця Петра Столярського). Дідусь став його першовчителем. У спадок Станіславу, лауреатові багатьох престижних міжнародних та всеукраїнських конкурсів, дістався смичок, подарований свого часу Петром Соломоновичем своєму вихованцеві.
У ритмі танго
В Одеському академічному українському музично-драматичному театрі ім. В.С. Василька відбулася прем’єра музично-пластичної вистви «Політ у ритмі танго».
Артисти театру, не промовивши жодного слова, силою танцю і пластики створили на сцені хвилююче дійство, яке глибоко зачепило глядачів. У постановці задіяний практично весь склад трупи, який продемонстрував високий рівень як акторської, так і хореографічної майстерності.
Любив Театр. Любив...
29 жовтня вранці раптова смерть забрала життя у прекрасної людини, талановитого митця, народного артиста України Ігоря Миколайовича РАВИЦЬКОГО.
4 листопада йому сповнився б 71 рік, понад п’ятдесят з яких він віддав служінню Театру.
Упродовж трьох десятиліть Ігор Равицький очолював колектив Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені В. Василька. Всі високохудожні мистецькі здобутки васильківців цього періоду пов’язані з його ім’ям. Він зумів створити потужний колектив митців, з яким вирішував найскладніші творчі завдання.
Романтик у мистецтві. Пристрасний, активний, з громадянською позицією. На сцені Театру імені В. Василька він поставив понад 30 вистав, різних за жанрами, за творами класиків і сучасних авторів. Нині вони складають наш золотий фонд. Величезний успіх мали і вистави Ігоря Равицького, поставлені в інших театрах України та за кордоном — у Канаді, Румунії… А ще він був ініціатором численних мистецьких та культурно-просвітницьких акцій, працював з молоддю, охоче ділився досвідом…
На прийом до ендокринолога
Про важливість ендокринної системи людини і те, коли слід звертатися до відповідного спеціаліста, наша сьогоднішня розмова з кандидатом медичних наук, доцентом Аліною УРБАНОВИЧ.
— Ендокринолог — це фахівець, що знає все про ендокринну систему людини. Тобто про сукупність внутрішніх органів, які завдяки особливим речовинам — гормонам, керують усіма процесами в організмі. До них належать щитовидна та паращитовидна залози, гіпофіз, наднирники і багато інших. І саме ендокринолог займається діагностуванням, лікуванням, профілактикою всіх захворювань, пов’язаних з цими органами.
Лікар цієї спеціалізації також працює з порушеннями продукування гормонів, за необхідності займається корекцією їх балансу. Він компетентний і в хворобах, спричинених збоями у функціонуванні всієї гормональної системи, тобто наслідками неправильної роботи залоз внутрішньої секреції. Звичайно ж, до них належать також порушення обміну речовин.
Антивірусне меню
У холодну пору року змінюється не тільки погода, а й настрій та самопочуття людей, тому дуже важливо, нагадує Хроніка.інфо, вживати продукти, які підготують організм до таких змін, зміцнять імунітет і попередять розвиток сезонних захворювань, у тому числі й депресії.
За рекомендаціями дієтологів, щодня на столі повинні бути такі продукти.
Яблука. Крім вітаміну С, у них багато заліза, що поліпшує склад крові. А ще яблука багаті на антиоксиданти, які сприятливо впливають на організм людини й захищають його клітини від старіння.
Гарбуз — природний антиоксидант, що має велику кількість корисних речовин, у тому числі й вітамінів, які дбають про імунну систему, зір, травлення тощо.
Дослідження
ВІЛ таки приборкають?
Фахівці Національного інституту охорони здоров’я США та експерти фармацевтичної компанії Sanofi розробили антитіло, активне до 99 відсотків штамів ВІЛ.
Організм людини не може протистояти ВІЛ через неймо-вірну здатність вірусу до мутацій і зміни структури. Цей вірус можна порівняти з різноманіт-ністю штамів грипу під час світової пандемії. Відтак, імунна система хворого на ВІЛ змушена постійно боротися з величезною кількістю штамів вірусу.
Розробка американських вчених може допомогти знищити більшу частину ВІЛ-штамів шляхом умертвіння великих ділянок ланцюгів вірусу. Три таких антитіла, об’єднані у потужніше «триспецифічне антитіло», ефективніші, ніж виявлені раніше природні антитіла, повідомив головний науковий співробітник Sanofi, один з авторів досліджень Гері Набель. Експерименти на приматах показали, що в жодної із 24 мавп після введення антитіл та наступної ін’єкції вірусу ВІЛ інфекція не розвинулася.
Де ховаються хронофаги?
Час — один з найцінніших ресурсів, що є у людини. Бувають періоди, коли нам його не вистачає ні на роботу, ні на сім’ю, ні на відпочинок.
Про те, як устигнути і в кар’єрі, і вдома, і в реалізації своїх бажань та мрій, а також про те, що таке «пожирачі часу» і як з ними можна впоратися, розповідають спеціалісти Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.
Якщо є потреба більше встигати на роботі, приділяти увагу рідним та й самому не загубитися у повсякденних справах, а здається, що часу стає менше й менше, варто проаналізувати свій розпорядок дня. Можливо, десь причаїлися хронофаги. Давайте розберемося, що це і як з ними боротися.
Навіть якщо ви не знаєте, що таке хронофаги, це аж ніяк не означає, що їх у вашому житті нема. Хронофаги — «пожирачі часу», те, що відволікає від вирішення завдань.
Податок на... кота
У Верховній Раді зареєстрований законопроект №7220, у разі прийняття якого українців зобов’яжуть облікувати й чипувати домашніх котів і собак, інформує news.eizvestia.com.
Відповідний проект закону, йдеться в пояснювальній записці до нього, передбачає обов’язкову реєстрацію всіх тварин — диких, бездомних і домашніх. За перші дві категорії заплатить місцева влада, а за останню — власники.
До списку потраплятимуть усі тварини, старші двох місяців. Якщо хтось тільки-но купив кота або собаку, то зареєструвати їх муситиме не пізніше, ніж через п’ять днів. У разі переїзду з домашнім улюбленцем власник повинен буде повідомити про це ветеринарну службу також у п’ятиденний термін.
Після реєстрації, яка коштуватиме близько 170 гривень, тварині видадуть довічний порядковий номер, що прикріплятиметься до нашийника.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206