Переглядів: 413

Бережіть серце!

Чи знаєте ви, що впродовж останніх 25 років поширеність хвороб серця і судин в Україні виросла втричі, а людські втрати від них, як і інвалідність, — більш як на половину? Інфаркт та інсульт сьогодні стали загрозою для життя та здоров’я більшості з нас.

Про профілактику серцево-судинних захворювань, які щороку забирають десятки тисяч життів (кожен третій — людина працездатного віку) та про реалізацію державних і муніципальних програм допомоги кардіологічним пацієнтам говорили в прес-центрі «Одесит» Валентина Галинська, головний кардіолог Одеського міського департаменту охорони здоров’я, завідуюча кардіологічним відділенням міської клінічної лікарні №1, та Інна Лузан, лікар-кардіолог одеської міської по-ліклініки №6. Брифінг був приурочений до Всесвітнього дня серця, який щороку відзначається 29 вересня.

Розмову лікарки розпочали із розповіді про те, що сьогодні в Одесі успішно діє муніципальна програма «Здоров’я», визнана однією з найкращих муніципальних програм у сфері охорони здоров’я в Україні. В її рамках з бюджету Одеси виділяється фінансування на безкоштовне забезпечення хворих з ішемічною хворобою серця і гострим коронарним синдромом вартісною інвазивною діагностикою та інтервенційним лікуванням.

— Близько чверті жителів Одеси страждають на ішемічну хворобу серця, з них більше половини — це люди працездатного віку. Таким пацієнтам треба проходити обстеження у сімейного лікаря й отримати направлення до кардіолога, який за наявності медичних показань скерує людину для безкоштовного забезпечення коронарографією, — зазначила Валентина Галинська.

За дев’ять місяців нинішнього року безкоштовну коронарографію пройшли близько 500 одеситів, з яких 70 провели інтервенційне лікування — стентування артерій.

Медики підкреслюють, що пацієнти, які пройшли стентування, мусять особливо уважно ставитися до свого здоров’я, виконувати рекомендації лікарів, вести правильний спосіб життя, контролювати вагу, не курити, підтримувати фізичну активність, добрий настрій.

Крім того, в Одесі успішно реалізується державна програма «Доступні ліки», яка включає велику кількість препаратів для лікування серцево-судинних захворювань і їх ускладнень. У програму включені препарати вітчизняних і зарубіжних виробників із доведеною клінічною ефективністю, тож для будь-якого пацієнта фахівець може підібрати ефективне індивідуальне лікування. Медикаменти за програмою «Доступні ліки» пацієнт отримує безоплатно або з невеликою доплатою за рецептом свого сімейного лікаря.

Стосовно профілактики, то, за твердженнями багатьох спеці-алістів МОЗ, а також кращих кардіологів світу, чи не 80% випадків людських втрат від інфарктів та інсультів можна попередити завдяки нехитрим речам: правильному харчуванню, регулярній фізичній активності, відмові від паління, підтриманню нормальної маси тіла, корекції підвищеного артеріального тиску, рівня холестерину та глюкози в крові. Дотримання цих простих заходів боротьби з факторами ризику не лише приведе до суттєвого зниження виникнення інфаркту чи інсульту, але й сприятиме попередженню виникнення діабету другого типу, деяких видів онкології, хронічних захворювань легень.

Здоров’я нації, наголосили досвідчені лікарки, визначається не тільки свідомим ставленням дорослих людей до власного здоров’я, а також, значною мірою, правильним вихованням дітей та підлітків, що сприятиме попередженню в них розвитку захворювань серця в майбутньому.

Помилково вважається, що серцево-судинні захворювання є недугами «чоловічими» та «літніх людей». Це не так, запевнили медики. Хвороби серця «тримають» гендерний баланс. Дедалі частіше інфаркти та інсульти вражають 30—40-річних. Щоправда, з віком ризик серцево-судинних захворювань підвищується, тож дорослим слід вживати профілактичних заходів. Окрім здорового способу життя, людям старшого віку необхідно розвивати культуру здоров’я, яка включає регулярне медичне спостереження для раннього виявлення захворювань та факторів ризику їх розвитку, навички боротьби зі стресом, прийоми збереження здоров’я в умовах погіршення екологічної ситуації тощо.

Яким чином можна зменшити кількість серцево-судинних захворювань? Для цього необхідно регулярно займатися фізичними вправами, відмовитися від паління тютюну, дотримуватися правил здорового харчування, підтримувати вагу тіла в нормі та уникати надмірного вживання алкоголю. Слід відмовитися від куріння в будинку, щоб позбавити дітей та інших членів родини від його пасивного вливу.

Доречно ввести в раціон якомога більше фруктів та овочів (звичних нам і доступних за ціною). Фахівці радять зменшити вживання здоби, солодощів, готувати здорову їжу для дітей, обмежити споживання кухонної солі, використовувати маленьку тарілку, їсти невеличкими порціями, але часто, до шести разів на день.

Для людей, які вже пережили інфаркт міокарда, існує підвищений ризик його повторення, та цей ризик можна значно знизити за допомогою адекватної терапії препаратами, котрі необхідно приймати безперервно впродовж усього життя.

Для збереження свого життя, запобігання різних ускладнень уже існуючих хвороб необхідно вчасно звернутися по допомогу до фахівця, який зможе призначити відповідне лікування. В жодному випадку не допустимо займатися самолікуванням чи приймати ліки лише під час загострення хвороби.

Які ж загальні симптоми захворювань серця, що вимагають негайного звернення за медичною допомогою? Це: біль за грудиною, що віддає в нижню щелепу, шию, ліву руку, лопатку та супроводжується утрудненим диханням або відчуттям нестачі повітря; раптова задишка, не обумовлена захворюваннями легень; напади серцебиття чи перебої у роботі серця, що супроводжуються погіршенням самопочуття; значне зниження частоти серцевих скорочень; запаморочення або втрата свідомості; холодний піт і блідість, іноді синюшність шкіри.

Лише бережливе ставлення до свого серця, попередження виникнення хвороб, адекватна та якісна терапія зможуть, наголошують медики, на довгі роки продовжити його роботу, а відтак — ваше єдине й неповторне життя.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net