Переглядів: 435

Європейське похмілля

Європа досить байдуже поставилася до спроб розколу України і силового відділення Росією Донбасу та Криму.

У європейських столицях досвідчені політики постійно натякали нам, що конфлікт в Україні — це, швидше за все, «тради-ційна суперечка між слов’янами». З’ясування відносин між Росією та Україною, що вилилося у важкий збройний конфлікт, на їхню думку, це продовження розпаду СРСР і ніяк не позначається на єдиній Європі — ЄС. Вони не хотіли занадто влазити в збройний конфлікт між Україною і Росією, розраховуючи, що з часом все вщухне і стане на свої місця. Європу дратували наші спроби привернути увагу до сепаратизму на південному сході України. Вони вважали, що ділові стосунки з Росією набагато важливіші від страждань України і голосно обурювалися щодо американських санкцій. Ось чому Франція та Німеччина так легко імітували нормандський миро-творчий процес і тиснули на Україну, щоб ми якомога швидше погодилися на ганебні Мінські угоди. Захист територіальної цілісності України не був пріоритетом політиків ЄС. Тим більше, що європейці збиралися вирішити конфлікт на Донбасі і в Криму за рахунок інтересів України.

Аж раптом — несподіваний референдум у Шотландії та вихід Великобританії з ЄС. І ще несподіваніший розкол Іспанії — сепаратистський референдум у Каталонії 1 жовтня. Іспанії ще пощастило — поруч з нею нема «Великокаталонії», яка б захоті-ла збудувати «Новокаталонію» замість Барселони і прислала туди добровольців та «зелених чоловічків». Тому можна сподіватися, що процес сепарації Каталонії буде не таким болючим. Хоча Ассанж (Джуліан Ассанж — засновник Wikileaks. — Прим. «ЧН».) уже відкрито пообіцяв використовувати всю міць кібервійни однієї анонімної країни в боротьбі за незалежність Каталонії.

Тепер, в будь-якому випадку, Євросоюзу доведеться втручатися, розбиратися з конфліктом Іспанії та Каталонії. Інакше цей процес сепарації успішних провінцій, виділення багатих регіонів із національних держав, за активної участі міжнародних анонімних сил, піде ще далі і торкнеться й інших країн Європи. А проте, сепаратизм Каталонії загрожує ЄС більше, ніж самій Іспанії, адже саме національні держави є суб’єктами підписання Маастрихтського договору 1992 року, а не окремі регіони Європи. Тому «перебудова» Європейського Союзу, про яку так багато говорять у Парижі і Берліні, може не встигнути відбутися, а закінчиться, як і в СРСР у 1991 році, повним розпадом.

Усе це означає, що Європа серйозніше і під іншим кутом зору розглядатиме наслідки збройного сепаратизму в Україні. Тепер Україна, якщо захоче, може розраховувати на справедливіше та адекватніше ставлення до себе з боку Європи, яка на собі починає відчувати «принади» сепаратизму.

Віктор НЕБОЖЕНКО,
керівник соціологічної служби Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України, директор соціологічної служби «Український барометр».
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net