Переглядів: 6145

Десь маєтки муровані, десь лікарні дранковані

Упродовж кількох місяців у Нижньодністровському національному парку працювала комісія, яка виявила самовільну забудову на 15 гектарах території. Там свого часу, за офіційними документами, мали звести 113 куренів для відпочинку рибалок по 37 кв. м кожен, але замість них на екологічно чистих і захищених законом площах виросли десятки приватних будинків (площа деяких сягає 150—200 кв. м). За даними відповідних служб, на переважну більшість об’єктів нема жодних документів — ні на землю, ні на будівництво. Чиновникам вдалося встановити власників лише восьми престижних мурованих маєтків.

— Маєтки стоять, все зачинено. Ми чекаємо відповідей на запити, щоб дізнатися, кому належить нерухомість. Я не знаю, хто власник, на офіційні звернення відповіді теж нема, — бідкався з трибуни щотижневої апаратної наради ОДА виконувач обов’язків директора департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Сергій Шостацький.

Далі — більше. Під час обговорення цього питання з’ясувалося, що до Територіального управління юстиції в Одеській області, через яке проходить уся без винятку реєстрація, ніхто стосовно забудов і не звертався. Претензії є й до роботи Державної екологічної інспекції, яка не могла не помічати, що там коїться. Спеціалісти служби обмежилися лише підрахунком збитків від незаконної забудови — 894,5 тисячі гривень, але нормально провести перевірки так і не змогли, бо «це закрита територія, там стоїть охорона, крізь яку не прорватися». Однак за фактом перешкоджання роботі інспекторів до поліції, як з’ясувалося, теж ніхто не звертався.

— Якщо ви думаєте, що я вагатимусь, чи писати листа міністру щодо вашого звільнення, чи ні, то ви помиляєтеся. Або ви почнете працювати, або ви не просто будете звільнені з посад, ми ще зробимо ретельну перевірку всього, що ви там встигли наробити! — звернувся Максим Степанов до начальників обох інспекцій.

Голова ОДА дав тиждень, щоб відповідні служби зібрали всю необхідну інформацію щодо забудови приватними маєтками заповідної території та почали діяти.

— Моя особиста позиція така: якщо нема власника, нема жодного дозволу на якийсь об’єкт, то це можна просто знести. Документів нема, тобто це нікому не належить. А якщо це нічийне та збудоване на державній землі в Національному парку, тоді необхідно діяти радикальнішими методами. Це буде вирішено, гадаю, через тиждень, ми почуємо певну конкретику. Більше того, я дам доручення представникам правоохоронних органів максимально відпрацювати по цій справі, — заявив він.

Нарешті вдалося заслухати на апаратній нараді керівництво головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, щоправда, в особі виконувача обов’язків начальника Сергія Гавури. Колишній керівник просто зник, коли мав звітувати про діяльність очолюваної ним структури.

— У сфері ринкового нагляду управління здійснило 42 перевірки вже у цьому році. Держпродспоживслужба також здійснює функції метрологічного нагляду. Наприклад, перевіряється кількість фасованого товару в упаковках. У разі виявлення порушень застосовуються відповідні заходи: від приписів до заборони реалізації товару, — доповів Сергій Гавура.

У межах повноважень Держпрод-споживслужби і контроль за виконанням фітосанітарних заходів, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів тощо.

Згідно з офіційною статистикою, 93% перевіреної продукції в Одеській області не відповідає вимогам безпеки. Як пояснив доповідач, у багатьох випадках продукцію все ж допускають на ринок після усунення недоліків.

За дорученням голови облдержадміністрації Максима Степанова будуть внесені зміни до організації інформаційної роботи серед підприємців стосовно якості завезеної продукції: «Управління повинно доступною мовою роз’яснити підприємцю, які існують вимоги до розміщення реклами чи якості товару. Я доручаю за два тижні проаналізувати інформаційні ресурси та внести необхідні зміни щодо їх наповнення».

 

Після апаратної наради під головуванням Максима Степанова відбулося позачергове засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ОДА щодо стану пожежної безпеки в закладах освіти, охорони здоров’я та соціального захисту населення.

На відеозв’язку з обласним центром були керівники районів і міські голови.

— Ми вимушені констатувати, що тільки 33% від загальної кількості соціальних об’єктів області у задовільному стані. Згідно з розпорядженням Кабінету міністрів позачергові перевірки триватимуть до грудня. Також будуть втілені першочергові заходи для попередження виникнення пожеж, які не потребують значних матеріальних витрат. Серед них — забезпечення первинними засобами пожежога-сіння, розміщення планів евакуації і відповідні навчання. Особлива увага приділяється об’єктам із перебуванням людей у нічний час, — доповів на засіданні Михайло Вовк, заступник начальника головного управління ДСНС України в Одеській області.

Всього у 2017 році, за його словами, на Одещині перевірили 1341 соці-альний заклад і видали приписи на усунення 27 тисяч порушень. За даними співробітників ДСНС, у більшості установ відсутні чи не працюють автоматичні пожежні сигналізації, протипожежні водогони, зовнішнє водопостачання, на що свого часу пішли мільйони бюджетних гривень. Не проведено також вогнезахисну обробку дерев’яних горищ, які повністю беззахисні перед полум’ям. 

З-поміж навчальних закладів най-гірший стан пожежної та техногенної безпеки виявили, зокрема, в Одеському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою. За результатами перевірок, ще чотири школи в області критично не відповідають вимогам законодавства у цій сфері.

Голова облдержадміністрації доручив розробити план заходів з до-тримання норм пожежної безпеки в кожній школі, дитячому садку чи лікарні в усіх районах. На переконання Максима Степанова, особливу увагу необхідно приділяти закладам, де люди перебувають цілодобово, зокрема медичним установам.

Найгірша ситуація сьогодні склалася в Одеській обласній дитячій клінічній лікарні. Свого часу ця дев’я-типоверхова споруда, де сьогодні ведуть прийом дітей з усієї області, будувалася як робітничий гуртожиток. Загалом цей медичний заклад складається із трьох корпусів, один з яких — початку минулого століття з дерев’яним перекриттям. Там нема жодних засобів пожежогасіння, відтак близько 2,5 тисячі квадратних метрів потребують спеціальної обробки деревини. Є проблеми з планом евакуації. Про це розповів директор Департаменту охорони здоров’я ОДА В’ячеслав Полясний.

Всього із 40 медичних установ обласного підпорядкування пожежна сигналізація працює лише в 15, а в районах — в кожній п’ятій лікарні. В самій Одесі є три десятки медзакладів, де система взагалі не встановлена.

Максим Степанов поставив завдання: зробити повну інвентаризацію всіх соціальних закладів, щоб наступного року закласти до обласного бюджету відповідні кошти на встановлення сучасних систем пожежної безпеки. Втім, дещо можна зробити вже сьогодні, хоча справа вимагає величезних грошей.

— Треба привести до ладу те, що в нас є, щоб ми вже зараз були максимально захищені. Цей план заходів треба розробити по кожному об’єкту. Зняти ґрати з вікон можна за добу, прибрати те, що заважає під час евакуації, — ще доба. Це одночасно можна робити. А скільки часу заправити вогнегасники? Треба встановити хоч якусь систему пожежного оповіщення та подивитися, як вона працює. Це я звертаюся до всіх голів райдерж-адміністрацій та мерів міст! Це ви повинні зробити, і це під вашу особисту відповідальність! — наголосив голова ОДА.

— За участі працівників ДСНС в Одеській області з початку року було проведено 513 уроків при 871 закладі. Такий стан речей — це катастрофа! Я ще раз вимагаю: проведіть навчання з відповідальними особами, а потім вони вже проведуть уроки з пожежної безпеки на місцях. Потрібно, щоб до такої схеми долучилися кожен район і місто в регіоні. Безумовно, проведення таких навчань повинно відбуватися на постійній основі, — сказав Максим Степанов.

Під час засідання комісії стало відомо, що в області будуть організовані тренінги для посадових осіб, які відповідають за пожежну безпеку у соціальних установах. До цих навчань планують залучити фахівців ДСНС. Нині на Одещині працюють 120 пожежних інспекторів.

За розпорядженням голови ОДА по кожному закладу, де виявлені суттєві порушення, розроблять окремий план щодо їх усунення. Питання пожежної безпеки жителів Одещини залишається на особистому контролі очільника облдержадміністрації.

Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua