Переглядів: 5991

Якби ризики усвідомив кожен

Цього року 735 людей із 15 регіонів України захворіли на кір. Більшість із них — діти. Ріст захворюваності, як інформує МОЗ, насамперед пов’язаний з низьким рівнем вакцинації. Торік лише 45% дітей зробили планові щеплення від кору, а повторну дозу вакцини отримали тільки 30%.

Кір, нагадують медики, — вкрай небезпечне вірусне захворювання, що є однією з основних причин дитячої смертності у світі. Захворювання надзвичайно швидко поширюється — вірус передається при кашлі, чханні чи тісному контакті з недужим. Одна інфікована дитина може стати вірусною бомбою для всього дитячого садочка чи класу. У тому числі й для вчителів.

Кір може мати серйозні наслідки, особливо у малечі до п’яти років. Зокрема, спричинити запалення середнього вуха (отит), дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт і навіть призвести до загибелі. Спеціального лікування від цього захворювання нема. Найкращим захистом від кору була й залишається вакцинація.

На превеликий жаль, констатують фахівці міністерства, батьки часто недооцінюють важливість щеплення, тому що на власні очі не бачать жахливих наслідків цієї хвороби. А дуже важливо, щоб діти отримали дві дози вакцини проти кору, а також вакцини проти інших п’яти захворювань до того, як підуть до школи. Вакцина проти кору безпечна, надійна та ефективна. Такі препарати використовують не лише в Україні, а й у багатьох інших європейських країнах, пояснюють вони.

У нас є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і гарантує тривалий захист. Для надійності дитина повинна отримати дві дози КПК. Якщо з якихось причин дитина не була вакцинована відповідно до календаря профілактичних щеплень, зверніться за консультацією до лікаря.

— Препарати в країні є, тому нема жодних виправдань, щоб не вакцинуватися. Торік ми завезли понад 1,2 мільйона доз вакцини КПК виробництва GSK, тож зараз у регіонах є близько 900 тисяч доз цієї комбінованої вакцини. Ми закликаємо лікарів активно запрошувати батьків на вакцинацію, а батьків перевірити вакцинальний статус своїх дітей і не відмовлятися від щеплення, — наголошує Джована Барберіс, голова представництва ЮНІСЕФ в Україні.

Нагадаємо, що за останні

15 років зріст захворювання в нашій країні спостерігався тричі — у 2001, 2006 та 2012 роках. У ці хвилі захворюваність зростала у десятки і сотні разів. Зокрема, у 2012-у занедужали близько 13 тисяч осіб.

Одещина — у цьогорічних лідерах із захворюваності на кір. Про це йшлося під час апаратної наради в департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації, на якій були присутні головні лікарі центральних районних лікарень та центрів первинної медико-санітарної допомоги міст і районів області, представники ЗМІ.

У вступному слові директор департаменту, доктор медичних наук В’ячеслав Полясний підкреслив, що останнім часом збільшується кількість випадків, коли педіатри, які мають бути головними пропагандистами й агітаторами вакцинації… не радять робити дітям щеплення тим матеріалом, який медичні заклади отримують у рамках державних закупівель, бо, начебто, він є причиною численних ускладнень та побічних ефектів. Зрозуміло, що батьки, особливо молоді, прислухавшись до слів лікаря, із жахом відмовляються від вакцинації своєї дорогоцінної малечі. А видані липові довідки про вакцинацію, які є обов’язковими при оформленні до дитячого садочка чи школи?! Подейкують, ніби таких мало не третина!

Відтак, за словами посадовця, «стараннями» таких горе-колег усі зусилля держави, ке-рівних структур галузі охорони здоров’я, які мають на меті зменшення в країні епідемічної небезпеки, захист населення від інфекційних захворювань, зводяться нанівець.

Головний позаштатний епідеміолог департаменту Людмила Красницька під час апаратної наради нагадала, що у 2016-у лише 6 людей (2 сім’ї) в Одесі захворіли, не маючи щеплень. Тоді недугу було завезено з інших країн. У січні-травні цього року на Одещині все ще було спокійно. Та квітень змусив напружитись і згадати про кількість відмов від вакцинації.

На сьогодні на Одещині зареєстровано 589 випадків кору (з них 389 дітей), лабораторно підтверджено — 426 (286 дітей). При цьому 163 особи, які захворіли, були у клінічному та епідемічному зв’язку. Найбільше випадків — в Одесі (335), а також у містах Білгороді-Дністровському, Чорноморську та районах, приляглих до обласного центру. Це пояснюється високим рівнем контактності у транспорті, навчальних закладах та місцях масового скупчення людей. Загалом кір «зачепив» 24 адміністративні території Одещини.

Пік захворюваності, як уже мовилося, припав на червень, а вже до початку серпня вона зменшилася вдвічі. Фахівці звертають увагу на те, що 38% з тих, хто інфікувався кором у нашому регіоні, — це діти у віці від одного до чотирьох років. І якщо 5% — малюки першого року життя, в яких ще не сформований імунітет, то старші після одно-дворазового щеплення вже мали б бути стійкими до інфекції. А тих 18%, кому вже від 5 до 9 років, взагалі не мали захворіти. Якби були щеплені. Та біда якраз і пояснюється тим, що з-поміж уражених кором наших земляків не пройшли вакцинацію 95%! Ось де відгукнулися і липові довідки, і відмови від планових щеплень...

Зазвичай дитяча хвороба кір «подорослішала». Понад 40% недужих — дорослі, в яких не було імунітету до хвороби з дитинства. Тепер часто хворіють військові, які скупчено мешкають у казармах, не маючи потрібної вакцинації. До груп ризику входять вчителі, вихователі дитсадків, лікарі дитячих медичних закладів, терапевти та сімейні лікарі. Відтак розглядається питання про тотальну імунізацію таких фахівців, які за час інкубаційного періоду здатні інфікувати і все своє оточення (хворобу несуть у родини).

Цьогоріч зареєстровано п’ять випадків групової захворюваності на кір. Із 32 осіб, інфікованих у цих епідемічних вогнищах, не мали відповідної вакцинації аж 28!

Що цікаво: «наш, одеський» кір — особливий. Він, як дослідили, походить з Афганістану. Вірус настільки нетиповий для нашого регіону, що це призвело до певних ускладнень у роботі медиків саме через брак досвіду. Просто не було можливості, пояснювали лікарі під час апаратної наради, вчасно приборкати «незнайомця». Та скільки б не було різновидів кору, захист від нього лише один — вчасна імунізація.

Для перевірки імунної ситуації МОЗ України запровадило дослідження сироватки із Сумської, Одеської, Закарпатської областей та Києва. Досі триває збір зразків.

Головний спеціаліст управління медичної діяльності департаменту Ірина Брашко розповіла присутнім про охоплення профі-лактичними щепленнями в Одеській області. Виявляється, що в окремих районах вакцина використовується лише на 50% від належного. Вона нормальної якості, з належними умовами зберігання, однак люди втрачають свій шанс захистити себе і дітей від непередбачуваної біди, тому часто відкрита порція вакцини, яка обходиться державі в чималі гроші і надається громадянам безоплатно, просто пропадає. Вона ж не пляшка олії, яку, трохи відливши, можна спокійно зберігати далі.

Найбільша кількість відмов від щеплень — в Одесі, Ізмаїлі та в Овідіопольському районі.

Обласний позаштатний імунолог департаменту Людмила Самойленко оприлюднила аналіз несприятливих подій після імуні-зації вакцинами АКДС (Індія) та КПК-Пріорікс (Бельгія), зареєстрованих в Одесі за шість місяців цього року. Вона наголосила, що у таких дослідженнях результати поділяються на дві категорії: несерйозні, які самі минають (як-от незначне підвищення температури, не вище 39 градусів), та серйозні, більш помітні для вакцинованого, що можуть призвести до погіршення стану його здоров’я. Так-от за півроку на Одещині було застосовано близько 20 тисяч доз АКДС. При цьому незначні зміни самопочуття були у 23% вакцинованих, а серйозних змін не зареєстровано взагалі. Щодо Пріоріксу, то на нього не було взагалі жодної скарги.

Ось таке ми почули під час апаратної наради в департаменті охорони здоров’я ОДА, на якій говорили про прогалини в проведені вакцинації на Одещині, що й призвело до спалаху кору. Хотілося почути не поверховий, а глибокий аналіз, чому у нас такий низький рівень щеплення дітей (а це може ще не раз відгукуватися епідеміями) і що конкретно вже робиться для виправлення ситуації, в яку ми забралися. А був постфактум і не більше.

Як на мене, то в нашій області недостатньо ведеться комплексна профілактична робота, зокрема з пропаганди імунізації (де соціальна реклама, де масові акції на підтримку щеплень, де робота зі ЗМІ, зі студентами-медиками, де агітки з профілактики щеплень?), щоб важливість цієї проблеми усвідомив кожен. Як це робиться у Європі та США, куди за наукою охоче й справно їздять наші чиновники від медицини. Одноразові заходи, на кшталт скликаної апаратної наради, мало що дають.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua